Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Vydavatelia a kníhkupci volajú po diskusii o potrebe dostupnosti kníh

Ilustračná snímka. Foto: TASR František Iván

Združenie skonštatovalo, že knihy musia byť doménou všetkých vrstiev spoločnosti.

Bratislava 18. septembra (TASR) - Knihy sú bohatstvom národa, mali by byť dostupné všetkým vrstvám obyvateľstva. Predsedníctvo Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska to uviedlo v stanovisku k avizovanému návrhu na zvýšenie DPH na knihy z desiatich percent na 23 percent. Združenie chce otvoriť celospoločenskú diskusiu o potrebe dostupnosti kníh všetkým vrstvám obyvateľstva. Predstaviteľom politickej špičky ponúka expertízu a skúsenosti z knižného trhu.

"Všetky prieskumy knižného priemyslu na Slovensku a dáta, ktoré z nich vyplývajú, potvrdzujú, že hlavným kupujúcim kníh je predovšetkým stredná trieda," upozorňuje združenie s tým, že súčasne je prekvapivo veľa kupujúcich aj medzi dôchodcami a ľuďmi s nižším príjmom. "Každá prekážka, ktorú štát kladie vydávaniu a predaju kníh, sa odzrkadlí v menšom počte vydávaných, kupovaných a teda aj čítaných kníh," konštatujú. Podčiarkujú, že tituly, ktoré ubudnú, pritom nebudú len tie komerčné, ale aj pôvodná slovenská tvorba.

"Vďaka knihám sa stávame vzdelaným a mysliacim národom. Je potrebné myslieť aj na najmladšiu generáciu detí, pre ktorú musia knihy zostať dostupné, podporovať čitateľstvo detí totiž znamená myslieť na ich aj našu budúcnosť," uvádza v stanovisku združenie. Poznamenalo, že vzdelaný mladý človek má neskôr oveľa vyššie možnosti uplatnenia v spoločnosti. Knihy sú podľa vydavateľov a kníhkupcov zároveň účinným nástrojom na zvyšovanie porozumenia v spoločnosti prostredníctvom rastu sociálnej a emočnej inteligencie obyvateľstva.

Združenie skonštatovalo, že knihy musia byť doménou všetkých vrstiev spoločnosti. Označuje ich za nositeľa kultúrneho dedičstva a pamäť národa. Nevníma tiež zásadný rozdiel medzi učebnicami a literatúrou, mali by mať podľa neho rovnaké podmienky vydávania.

Vydavateľstvo Spolok svätého Vojtecha sa nestotožňuje so zámerom a odôvodnením vlády zvýšiť daň na knihy na 23 percent. Riaditeľ spolku Ivan Šulík nesúhlasí, že knihy sú doménou bohatších vrstiev obyvateľstva. Podčiarkuje, že čítanie kníh je veľmi dôležité pre všetky vrstvy obyvateľstva. "Práve ľudia, ktorí sa ocitnú na prahu chudoby, majú prostredníctvom vzdelania šancu zlepšiť svoje životné podmienky. V tomto smere by sme mali, naopak, obyvateľov Slovenska podporovať rôznymi benefitmi, aby čo najviac čítali," vyzýva Šulík.

Súčasťou konsolidácie verejných financií má byť aj zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 percent, pričom toto zvýšenie sa má týkať aj kníh. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) v utorok (17. 9.) zaradenie kníh do vyššieho pásma DPH vysvetľoval analýzou Inštitútu finančnej politiky, ktorá mala preukázať, že knihy kupujú predovšetkým bohatší ľudia. Sadzba DPH na učebnice má, naopak, klesnúť z desiatich na päť percent.