Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Dunaj a Morava klesajú, mesto už zasahuje proti záplavovým komárom

Hladina Dunaja v Bratislave. Foto: TASR Dano Veselský

Hladina Dunaja v centre Bratislavy kulminovala v utorok nadránom, keď o 3.00 h dosiahla výšku 734 centimetrov.

Bratislava 20. júla (TASR) – Hladiny riek Dunaja a Moravy v Bratislave po nočnej kulminácii postupne klesajú. Mesto Bratislava však už od utorkového rána zasahuje v zaplavených územiach Devínskej Novej Vsi, Devína i v ďalších častiach proti komárom. Používa pritom biologický larvicíd BTI, ktorý má zneškodniť larvy hmyzu ešte predtým, ako sa z nich stanú dospelé jedince. Magistrát tak chce minimalizovať kalamitné liahnutie takzvaných záplavových komárov.

"Zaplavené inundačné územia sú skutočne rozsiahle a príležitosti na liahnutie komárov sú tak veľké. Konáme preto rýchlo, aby sme zničili čo najviac lariev, kým sa z nich vyliahnu komáre," uviedlo na sociálnej sieti hlavné mesto. Aktuálne zasahuje v bratislavskej Devínskej Novej Vsi a počas celého týždňa bude zasahovať aj prostredníctvom člnov či dronov, a to najmä pozdĺž tokov Dunaja a Moravy. Rieky v uplynulých hodinách zaplavili inundačné územia najmä v okolí Devínskej Novej Vsi, Devína, Petržalky, Rusoviec a Čunova, ktoré sú zároveň aj významnými liahniskami komárov.

Dunaj a Morava v uplynulých hodinách na území hlavného mesta stúpali po výdatných dažďoch v Rakúsku a Nemecku. Hladina Dunaja v centre Bratislavy kulminovala v utorok nadránom, keď o 3.00 h dosiahla výšku 734 centimetrov. V Devíne bola v utorok o 7.15 h výška hladiny 671 centimetrov. V Devínskej Novej Vsi dosahovala hladina Moravy 551 centimetrov. Dunaj dosahoval po 10.00 h v centre Bratislavy 706 a v Devíne 649 centimetrov. V Devínskej Novej Vsi bola Morava na úrovni 537 centimetrov. Hladiny riek na týchto miestach postupne klesajú. Pri obci Medveďov v okrese Dunajská Streda, naopak, hladina Dunaja stúpa a aktuálne dosahuje 661 centimetrov.


SHMÚ: Zrážky v Nemecku a Rakúsku nemajú v SR vplyv na vývoj hladiny Dunaja


Zrážky v povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku za posledných 24 hodín nemajú vplyv na vývoj hladiny tejto rieky na slovenskom úseku. TASR o tom informoval hovorca Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivan Garčár.

"Na slovenskom úseku Dunaja v jeho hornej časti je pokles po kulmináciách (Devín a Bratislava), ktorý bude pokračovať aj naďalej," spresnil. Výška hladiny Dunaja v centre Bratislavy poklesla počas utorka zo 734 na 704 centimetrov.

"V strednej a dolnej časti slovenského úseku Dunaja je vzostup ovplyvnený manipuláciou na vodnom diele Gabčíkovo," podotkol hovorca. Hydrológovia očakávajú kulmináciu v Komárne počas stredajšieho rána (21. 7.) pod úrovňou výstrahy. V Štúrove má výška hladiny dosahovať svoje maximá počas stredy popoludní na úrovni prvého stupňa povodňovej aktivity.

Výška hladiny Dunaja klesla v Bratislave pod 730 centimetrov


V utorok ráno klesla výška hladiny rieky Dunaj v centre Bratislavy pod 730 centimetrov. V súčasnosti dosahuje 725 centimetrov, pričom hydrológovia očakávajú počas utorka pokles výšky hladiny pod 650 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Hladina Dunaja v centre Bratislavy kulminovala v utorok nadránom, keď o 3.00 h dosiahla výšku 734 centimetrov. V Devíne bola v utorok o 7.15 h výška hladiny 671 centimetrov a v Devínskej Novej Vsi 551 centimetrov. Aj v týchto miestach dosiahla mierny pokles.

Na snímke pohľad na rozvodnenú rieku Morava z Cyklomosta slobody v Bratislave 19. júla 2021.
Foto: TASR Dano Veselský


Hladina rieky Dunaj stúpla na Slovensku po výdatných zrážkach v Rakúsku a Nemecku. Pre okres Bratislava platí momentálne výstraha prvého stupňa pred povodňou. Pre rozvodnený Dunaj a spätné vzdutie rieky Morava sú zatopené viaceré inundačné územia v hlavnom meste. Pod vodou je Slovanské nábrežie v Devíne, cyklochodník pri rieke Morava aj chodník pri Vodárenskom múzeu pri Karloveskom ramene. Zaplavená je aj časť nábrežia pri Pribinovej ulici či niektoré zelené plochy pri Petržalskej hrádzi.

Ministerstvo životného prostredia v pondelok (19. 7.) vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku pri stúpajúcej hladine Dunaja. Povodeň z roku 2013 sa podľa rezortu nezopakuje, ako tvrdí, súčasná situácia je v norme.