Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

Návštevnosť TANAP-u sa neustále zvyšuje, zonácia chýba

Vysokohorské chodníky v TANAP-e. Foto: TASR/Milan Kapusta

Hlavným dôvodom, prečo proces schvaľovania zonácie TANAP trvá tak dlho, je podľa dotknutých inštitúcií najmä fakt, že ide o veľké územie s množstvom vlastníkov a záujmových skupín.

Vysoké Tatry 21. januára (TASR) – Návštevnosť Tatranského národného parku (TANAP) neustále rastie, chýbajúca zonácia je v tejto súvislosti problémom podľa viacerých zainteresovaných. Ministerstvo životného prostredia SR a Štátna ochrana prírody SR intenzívne pracujú na zonácii, nie všetky úkony sú však výlučne v ich časovej réžii. Uviedol to hovorca rezortu Tomáš Ferenčák s tým, že ide napríklad o rokovania s vlastníkmi pozemkov o kompenzačných opatreniach, výške nájmu a podobne.

"Neštátni vlastníci totiž musia súhlasiť s návrhom jednotlivých zón a so spôsobom a výškou kompenzačných opatrení," uviedol hovorca. V súčasnosti v národnom parku platia stupne ochrany od tretieho po piaty, takže ochrana prírody v tomto území je zabezpečená. Zonácia však môže uľahčiť problémy pri uplatňovaní územnej a druhovej ochrany, budú stanovené zásady starostlivosti a jednoznačne vymedzené bezzásahové územia a územia určené pre cestovný ruch. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa ešte začiatkom roka vyjadril, že jeho cieľom je dotiahnuť zonáciu najväčšieho slovenského národného parku ešte v tomto roku. Nejasná situácia je v TANAP-e už niekoľko rokov.

"To, že sa proces schválenia naťahuje je určite väčšia nevýhoda pre spracovateľov zonácie, pretože pôvodné podklady, ako napríklad územné plány obcí, z ktorých sa vychádzalo, sú už aj neaktuálne. Obce majú aktualizované územné plány, nie je v nich stavebná uzávera, ďalej sa v súlade s platnou legislatívou rozvíjajú a výnimkou nie sú ani Vysoké Tatry," zdôraznila vedúca oddelenia územného plánovania, výstavby, životného prostredia a dopravy na Mestskom úrade vo Vysokých Tatrách Dana Šípková.

Podľa nej v národnom parku neexistujú pravidlá a koncepcia, čoho dôsledkom sú potom polemiky, keď nastanú situácie, ako napríklad víchrica. "Pri ďalšom odsúvaní problémov a neustále sa zvyšujúcom náraste návštevníkov je otázne, dokedy bude ešte existovať predmet ochrany," konštatovala.

Tatranská radnica vo svojich pripomienkach navrhuje rešpektovať existujúce i navrhované dopravné koridory aj mimo zastavaných území mesta a umožniť ich adekvátnu údržbu, aby sa nestali súčasťou bezzásahových území. "Zároveň, aby bolo možné budovať popri nich chodníky a cyklochodníky. Poukazujeme tiež na potrebu osobitného režimu pre chaty, aby nenastal problém s ich prevádzkou. Zároveň žiadame do zonácie zapracovať platný územný plán a rozvojové plochy napríklad lyžiarske trate," doplnila Šípková.

Podľa Štátnych lesov TANAP je vďaka predbežnému návrhu zonácie zabezpečená ochrana lesa v zmysle právnych noriem na úseku lesného hospodárstva a ochrany prírody a krajiny. So zonáciou však súvisí aj nový návštevný poriadok. "To je niečo iné a vzhľadom na pripravované zmeny v ňom budeme musieť doplniť a upraviť napríklad časť informačnej siete na turistických chodníkoch," uviedla pre TASR hovorkyňa ŠL TANAP Martina Petránová s tým, že v ďalšom procese zonácie na pozemkoch v správe ŠL TANAP dôjde už len ku kozmetickým úpravám.

Ďalším z dotknutých subjektov v procese schvaľovania zonácie v Tatrách je spoločnosť Tatry Mountain resorts, ktorá vystupuje ako vlastník pozemkov, nájomca i prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. Za hlavné negatívum súčasného právneho stavu považuje nedostatočné a nejednoznačné nastavenie pravidiel, kde sa má a nemá rozvíjať cestovný ruch. "To nás limituje v snahe skvalitňovať služby a pri plánovaní rozvoja," upozornila hovorkyňa spoločnosti Zuzana Fabianová.

Bez stanovenia jasných pravidiel napríklad pri obnove už existujúcich zariadení alebo rozumného rozvoja stredísk cestovného ruchu podľa nej nebude možné zvládnuť stále rastúcu návštevnosť národného parku, či konkurovať iným európskych turistickým destináciám. "Diskusia o stanovení pravidiel by mala ísť ruka v ruke s riešením ďalších aktuálnych výziev, ako sú udržateľný turizmus, ekologická a integrovaná doprava a účinná podpora cestovného ruchu zo strany štátu," uzavrela Fabianová.

Hlavným dôvodom, prečo proces schvaľovania zonácie TANAP trvá tak dlho, je podľa dotknutých inštitúcií najmä fakt, že ide o veľké územie s množstvom vlastníkov a záujmových skupín.