Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Vývoz tkanív z mŕtvych by sa mohol obnoviť

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Za odobraté tkanivá, za ktoré sa považujú aj kosti, mali slovenskí lekári inkasovať okolo osem až 35 eur za kus.

Bratislava/Nitra 24. septembra (TASR) - Vývoz tkanív z mŕtvych slovenských darcov bez ich súhlasu do Nemecka, ktorý sa prestal realizovať po kontrole Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), by sa mohol obnoviť. Podmienky by však mali byť prísnejšie ako naposledy, keď sa zo Slovákov vyviezli tisícky tkanív na spracovanie do zahraničia. Úrad opätovne ponúkol zmluvu firme Tissue Research Institute (TRI), ktorá mala v minulosti na starosti odbery na Slovensku, tá však na novú ponuku doteraz nereagovala.

Úrad mal od roku 2009 do tohto roku uzatvorenú zmluvu s TRI, na základe ktorej jej oznamoval vhodných darcov a spolupracoval s ňou pri odbere tkanív. Tvrdí však, že spoločnosť napriek dohode neponúkala a nepoužívala tkanivá prednostne na Slovensku, všetky ich totiž vyviezla do Nemecka. Spoločnosť TRI s výpoveďou zmluvy zo strany úradu nesúhlasí, napadla ju aj na súde a vyzvala ho, aby si začal plniť povinnosti a oznamovať jej vhodných darcov. Predbežné opatrenia však súd podľa hovorcu bratislavského krajského súdu Pavla Adamčiaka zamietol a vo veci sa vykonávajú ďalšie prvotné úkony. Vo veci padli aj trestné oznámenia ako na úrad, tak aj na TRI.

Regulačný úrad pre TASR potvrdil, že TRI rovnako ako ostatným tkanivovým zariadeniam ponúkol aj možnosť novej spolupráce, na to však spoločnosť doteraz nereagovala, vývoz tak zatiaľ stojí. Nová zmluva by podľa hovorkyne ÚDZS Radoslavy Muchovej mala presné pravidlá pri odbere tkanív. Všetky tkanivové banky by tak mali k odberom rovnaký prístup, prednostne by sa realizovali pre potreby slovenských pacientov, tkanivové banky by štvrťročne úradu posielali predpokladané počty potrebných tkanív a zároveň by museli oznamovať export mimo územia SR. S podmienkami nemali problém očná a tkanivová banka Bratislava, tkanivová banka Košice a tkanivová banka Banská Bystrica, TRI na ponuku nereagovala.

Obnovenie spolupráce by pravdepodobne potešilo viacerých ľudí, ktorí sa na odberoch podieľali. Informácie, ktoré sa TASR podarilo získať, ukazujú, že odbery mohli pomôcť vylepšiť finančnú situáciu viacerým stranám.

Za odobraté tkanivá, za ktoré sa považujú aj kosti, inkasovali podľa informácii TASR slovenskí lekári okolo osem až 35 eur za kus. Z jedného zomretého sa pritom odoberalo viac tkanív a za odbery z jedného pacienta tak mohol odoberajúci získať v priemere vyše 300 eur.

Väčšina odberov sa realizovala v Nitre

Pre TRI sa urobilo okolo 13.000 odberov na asi 600 ľuďoch, celkovo tak na odberoch mohli pracovníci na patológiách zarobiť odhadom okolo 200.000 eur. Odbery sa realizovali najmä v Nitre. Úrad preto ukončil pracovný pomer s vtedajším riaditeľom odboru súdnolekárskych a patologickoanatomických pracovísk a odvolal vedúceho lekára a jeho zástupcu na nitrianskom pracovisku úradu. Niektoré odbery sa robili aj na pracoviskách v Bratislave.

Tkanivá odobraté Slovákom bez ich súhlasu či súhlasu ich príbuzných, ktorý nie je vzhľadom na legislatívu potrebný, putovali na spracovanie do nemeckej firmy Tutogen Medical. Spoločnosť je stopercentnou dcérou americkej spoločnosti RTI Biologics, podľa údajov na svojej stránke spracováva tkanivá pre neamerický a americký trh. Tá je v súčasnosti zapletená do škandálu ohľadne vývozu tkanív z Ukrajiny, pochybnosti však mali vzniknúť aj v iných krajinách. Tutogen bol už pred siedmimi rokmi zapletený do škandálu, keď odoberal tkanivá od firmy, ktorá ich získavala pochybne, za čo jej šéf skončil vo väzení.

Divné praktiky

Medzinárodné konzorcium investigatívnej žurnalistiky (ICIJ) poukázalo v reportáži na divné praktiky pri ich získavaní na Ukrajine, ako aj na podivné transporty tkanív do Nemecka. Podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel inkasovali napríklad ukrajinskí doktori podobné taxy ako tí slovenskí, za stehennú či ramennú kosť vyše 40 eur. Za perikard, teda obal srdca, si mohli prilepšiť okolo 15 eur, za podkolenné šľahy mohli zarobiť približne 14 až 26 eur, čím viac ich poslali, tým viac im Tutogen zaplatil.

Na Ukrajine zaznamenali aj prípady odberov mimo záznamu, interná kontrola ÚDZS však v SR takéto konanie nepreukázala. Napriek tomu sú pochybnosti o praktikách Tutogenu aj na Slovensku. Ako TASR informovala po prvý raz v júni, medzi oboma firmami existuje personálne prepojenie. Podľa Tutogenu vraj "bývalý" zamestnanec nemeckej firmy Christoph Fauser je od novembra 2010 spoločníkom TRI. Ten žije v nemeckom meste Neunkirchen am Brand, kde sídli aj Tutogen Medical. Dokumenty, ktoré v rámci informovania o prípade zverejnilo konzorcium, ukázali, že výsledky testov tkanív z Ukrajiny ešte vo februári tohto roku posielali do Nemecka práve Fauserovi.

Pre vývoz tkanív je potrebný súhlas rezortu zdravotníctva

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská
Foto: TASR/Martin Baumann
Pre vývoz tkanív zo Slovenska do Nemecka sa menila aj legislatíva, po novom treba na takýto krok získať povolenie od ministerstva zdravotníctva, ako aj preukázať, že tkanivo sa použije priamo pre pacienta, zároveň nebude potrebné na Slovensku.

Podľa šéfky rezortu Zuzany Zvolenskej (nominant Smer-SD) chce ministerstvo zabrániť možným komerčným aktivitám. Odbery však podľa jej slov treba realizovať, keďže môžu pomôcť mnohým pacientom, ako ale zdôraznila, nesmú byť stavané na komerčnej báze. "My urobíme všetko pre to, aby toto išlo legitímne a legálne v prospech ľudí," doplnila pre TASR.

Medicínsky problém nevidí v tomto prípade ani exminister Ivan Uhliarik (KDH), ako však zdôraznil, treba zvýšiť kontrolu. "Potom sa deje takáto situácia, že dochádza k prepojeniu súkromnej spoločnosti s odberovou spoločnosťou a ostatné si len stačí domýšľať," skonštatoval pre TASR s tým, že je zarážajúce, že úrad TRI znova ponúkol spoluprácu.