Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

Weiss: Ficova návšteva v Budapešti budila dojem spojenectva s Orbánom

Peter Weiss v TASR TV. Foto: TASR TV

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol Peter Weiss, bývalý veľvyslanec v Budapešti a v Prahe.

Bratislava 19. januára (TASR) - Návšteva predsedu vlády SR Roberta Fica v utorok v Budapešti aj pre nezaujatého pozorovateľa vyznela tak, že sa tam vytvára akési spojenectvo proti zvyšku Európskej únie "posvätené" tým, že SR a Maďarsko majú suverénne postoje. Lenže suverénne postoje a záujmy má aj 25 ostatných členských krajín Únie. V relácii CD Klub Pavla Demeša v TASR TV to uviedol Peter Weiss, bývalý veľvyslanec v Budapešti a v Prahe.

Ak podľa neho v Budapešti zaznela výzva, že by v Európskej rade mali viac počúvať Viktora Orbána, tak mala zaznieť aj výzva, aby Orbán viac počúval to, čo hovoria ostatní. Nie je totiž možné, aby desaťmiliónové Maďarsko mohlo blokovať úsilie 460-miliónového spoločenstva, čím sa vytvárajú tlaky na to, aby sa v niektorých oblastiach zrušilo právo veta.

Weissa upútala skutočnosť, že budapeštianska návšteva Fica vyznela "niekoľkonásobne srdečnejšie" ako návšteva v Prahe. "Z hľadiska národnoštátnych záujmov SR Maďarsko nie je kľúčovým spojencom. Tým je pre nás Česko a po tom zvrate, ku ktorému došlo v posledných poľských voľbách, by sme sa mali viac sústrediť na budovanie veľmi dobrých vzťahov s Tuskovou vládou," myslí si bývalý diplomat.

Orbánovu podporu ruskej agresie – zničenia ukrajinského štátu, vymazania Ukrajincov ako svojbytného národa, pretože ruský prezident Vladimir Putin stále opakuje, že to sú bývalí Rusi, a že treba ich vrátiť späť –, vníma Weiss ako "obrovskú nahrávku" pre revizionizmus v celej Európe, a to nielen v slovensko-maďarskom vzťahu.

Pripomenul, že budapeštianske stretnutie Fica s Orbánom bolo 34. v poradí. Po konflikte týkajúcom sa zmarenej komárňanskej návštevy maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v roku 2009 táto dvojica v roku 2010 naštartovala dimenziu pragmatickej spolupráce s dôrazom na hospodársku spoluprácu, obchodnú výmenu, prepájanie energetických sietí či stavanie mostov a otváranie hraničných priechodov. "Z tohto hľadiska bola utorková návšteva premiéra Fica pokračovaním tohto úsilia," konštatoval Weiss.

Podľa neho však v Budapešti malo zaznieť vymedzenie sa voči snahám o inštitucionálne prepojenie maďarského štátu s občanmi susedných štátov, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti. Oficiálne nezaznelo ani to, že Maďarsko naďalej nerešpektuje readmisnú dohodu, čo spôsobilo krízu s ilegálnymi migrantmi na maďarsko-slovenských hraniciach. "Nepočul som ani výčitku, že Maďari prepustili z väzníc asi 1700 prevádzačov, čo kritizovala aj Európska komisia. Ide o ľudí, ktorí sú technicky a manažérsky zdatní prevážať ilegálnych migrantov na územie Európskej únie," spresnil.

Spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) nikto podľa Weissa nerozbil, ako to prezentoval Fico v Budapešti. Dôvodom tohto stavu sú odlišné pohľady členov V4 na príčiny a riešenie konfliktu na Ukrajine.

"Treba vyvinúť diplomatické úsilie, aby sme dlhodobo zanedbávanú reláciu s Poľskom povýšili na výnimočné vzťahy. Musíme si uvedomiť, že Poľsko – najmenej do ďalších parlamentných volieb – nebude mať záujem na tom, aby V4 bola platformou presadzovania politík proti EÚ a proti záväzkom Poľska a Maďarska v EÚ," podčiarkol bývalý veľvyslanec.


Pozrite si CD klub s Pavlom Demešom a jeho hosťom.




Rozhovor vo forme podcastu nájdete TU.



(spravodajca TASR Ladislav Vallach)