Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Wlachovský:NATO ostáva základným pilierom európskej kolektívnej obrany

Na snímke dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský. Foto: TASR Jakub Kotian

Wlachovský počas panelu vo Varšave upozornil, že európsku i globálnu bezpečnosť a stabilitu podkopávajú aj hybridné hrozby, výzvy zo strany Číny, ako aj klimatická kríza či neregulárna migrácia.

Varšava 3. októbra (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský v utorok vyhlásil, že Európska únia (EÚ) potrebuje viac investovať do svojej obrany a bezpečnosti, avšak Severoatlantická aliancia (NATO) je stále najlepšou a naefektívnejšou odpoveďou na súčasné výzvy. Wlachovský to uviedol na Varšavskom bezpečnostnom fóre (WSF) v Poľsku, TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"Útok Ruska proti Ukrajine jasne ukázal, ako veľmi je prepojená bezpečnosť Európy a Spojených štátov amerických. Táto agresia ešte viac zvýraznila potrebu pevných transatlantických vzťahov, avšak zoznam výziev, ktorým musíme čeliť spoločne, je ešte dlhší," uviedol Wlachovský počas panelu vo Varšave.

Upozornil, že európsku i globálnu bezpečnosť a stabilitu podkopávajú aj hybridné hrozby, výzvy zo strany Číny, ako aj klimatická kríza či neregulárna migrácia.

Wlachovský zdôraznil, že NATO zostáva základným pilierom európskej kolektívnej obrany, avšak EÚ by sa nemala brániť posilňovaniu vlastnej odolnosti a budovaniu strategickej autonómie, ktorá je podľa neho zlučiteľná s transatlantickými záväzkami.

Obmedzenie európskej závislosti od ruských energetických zdrojov bolo podľa Wlachovského jasným príkladom toho, že väčšia autonómia znamená aj väčšiu bezpečnosť.

Rovnako EÚ potrebuje výrazným spôsobom zvýšiť kapacity svojho obranného priemyslu, kde aj Slovensko má svoje miesto, skonštatoval minister.

"Súčasne by sme však nemali spochybňovať úlohu európskych strategických partnerstiev postavených na jasných pravidlách a hodnotách. EÚ nechce čeliť globálnym výzvam sama, naopak,"
uviedol Wlachovský s tým, že to si však vyžaduje koordinovaný prístup, užšiu spoluprácu Únie s podobne zmýšľajúcimi partnermi, ako aj plné využitie potenciálu vzťahov medzi EÚ a Alianciou.

Dodal, že udržanie silného transatlantického zväzku a súčasne európskej jednoty je tým najlepším receptom, ktorý je v súčasnosti k dispozícií.