Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

ZÁBOJNÍK: Brutálnej vražde dozorcov predchádzali udalosti po roku 1989

Leopoldov 1989. J.Zábojník, M.Čič, v pozadí T.Polgári Foto: Archív J.Zábojníka

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca F. Svoboda. Po sčítaní väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Potom Polgári dozorcu napadol.

Bratislava 22. novembra (TASR) - Brutálnemu masakru piatich dozorcov v Leopoldove, od ktorej uplynie v stredu 23. novembra 25 rokov, predchádzali už udalosti koncom roka 1989. Povedal pre TASR bezpečnostný analytik, bývalý šéf slovenských ochrankárov a plukovník v zálohe Juraj Zábojník.

"Rok pred masakrom dozorcov sa potlačila väzenská vzbura v Leopoldove a jej predchádzalo niečo nevídané a čo mi ani vo sne nenapadlo. To, čoho som bol svedkom, a kde mi išlo o život v súvislosti s hladovkou väzňov v leopoldovskej väznici, sa ešte v dejinách Slovenskej republiky nestalo a predpokladám, že pri zdravom rozume sa to už ani nikdy nestane. V tom, že bol predseda vlády SR v priamom väzenskom priestore odsúdených, medzi ktorými boli i vrahovia a najťažší zločinci bez dozoru zásahovej jednotky alebo dozorcov, považujem za niečo, čomu nemôže konkurovať žiadna krajina a v tom sme zase, ako vždy vo svete výnimoční," spomenul si Zábojník.

"Pamätám si to ako dnes. Bolo to 23. decembra 1989, boli sme vo večerných hodinách s predsedom koaličnej vlády národného porozumenia profesorom Milanom Čičom v štúdiu aktualít Slovenskej televízie na Námestí SNP. Premiér tam nahrával vianočný príhovor k občanom. Hneď ako skončil, prišiel za ním šéf spravodajstva a povedal mu, že ho volá minister spravodlivosti a musíme ísť urýchlene do Leopoldova. Predpokladal som, že bude rokovanie v budove riaditeľstva ústavu. Napätie sa tam dalo krájať, také to bolo vážne. Pred budovou bolo množstvo policajtov posťahovaných z niekoľkých okresov. Mali veľmi smutný výraz v tvári a bolo vidieť, že nemôžu súhlasiť s tým čo sa deje, pretože sa to vymykalo kontrole a všetkým bezpečnostným zásadám," dodal ďalej Zábojník.

"Bol to jednoznačne chaos. Väzni diktovali pravidlá hry. Po niekoľko minútovom pobyte v budove riaditeľstva sme sa presunuli bez akejkoľvek zásahovej jednotky, ktorá by premiéra okrem mňa chránila do priestorov výkonu väzby, cez niekoľko brán až do kinosály situovanej medzi oddielmi väzenia. Na moju otázku, prečo nemám na ochranu premiéra ľudí z prostredia väzenstva mi bolo povedané, že väzni si to neželajú, ale guľomety sú na vežiach pripravené. Bolo to ako zo sci-fi filmu," priblížil Zábojník.

"Vonkajšie prostredie bolo posiate jedlom, hliníkovými ešusmi, posteľnými plachtami, skratka všetkým čo mali na izbách a čo mohli oknami von povyhadzovať. V tomto marazme nám v ústrety prichádzala nemalá skupina väzňov s červenými pásmi na chrbte, čo je najťažšia recidíva a vítali premiéra ako miestni funkcionári nejakej inštitúcie. Medzi nimi bol Polgári a ďalší, ktorí neskôr spáchali ten ohavný čin vraždy dozorcov," uviedol ďalej Zábojník.

"Bolo to veľmi ťažké rokovanie. Odsúdení vo výkone trestu si kládli podmienky. Chceli v priebehu dvoch týždňov opustiť brány Leopoldova. Premiér im na začiatku prisľúbil, že bude volať premiérovi federálnej vlády Mariánovi Čalfovi, aby legislatívne urýchlili zrušenie ochranného dohľadu. Bol to chaos, aký som ešte v živote nevidel. Popri politických väzňoch, ktorým malo byť okamžite vyjdené v ústrety, sa zviezli aj ľudia, ktorí kým sa dostali späť, napáchali neskutočné škody na ľuďoch a ich majetkoch a svojim barbarským konaním len dokázali, že iní už nebudú. Je otázne, komu všetkému za toto pripísať zodpovednosť. Jedno však viem isto, že išlo o najväčší diletantizmus, aký nepoznajú určite mnohí obyvatelia v normálnych fungujúcich spoločenských systémoch v krajinách sveta. Som nesmierne rád, že túto návštevu premiér prežil ako on, tak i ja," dodal na záver Zábojník.

Následne sa odohral masaker v leopoldovskej väznici, považovanej za bývalého režimu za najprísnejšie väzenie s tvrdými podmienkami a to 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov dohovorila o úteku. Boli to Ondrej Harvan (30), odsúdený predtým za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený predtým na 11 rokov, Tibor Polgári (30) za vydieranie a lúpežné prepadnutie, odsúdený predtým na deväť rokov, Vladimír Duda (25), odsúdený predtým za krádeže na osem rokov, Miloš Uriga (22), odsúdený za lúpež na sedem rokov, Bartolomej Botoš (26), odsúdený predtým za násilnú trestnú činnosť na desať rokov, Václav Fedák (21), odsúdený predtým na štyri roky. Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujsť za každú cenu.

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca František Svoboda. Po skončení sčítania väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Keď tak dozorca urobil, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekoľkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice. Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Keďže jeden z väzňov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

Počas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podľa plánu utiecť cez Poľsko a potom loďou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vďaka rozsiahlej policajnej akcii chytili. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel brániť streľbou pomocou ukradnutého samopalu. Na začiatku februára 1993 bol vynesený nad utečencami a vrahmi rozsudok.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa už 20 mesiacov predtým, v marci 1990, zviditeľnil pri veľkej vzbure v Leopoldove. Táto vzbura v najťažšom väzení bývalého socialistického režimu sa začala 15. marca 1990.

Streda poteší teplotami do 20 stupňov Celzia

Prevažne polooblačno.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD) sa v stredu a vo štvrtok (15. 5.) zúčastní na neformálnom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) v tureckej Antalyi.

- Opozičné hnutie PS chce rozšíriť okruh osôb, ktoré nemôžu byť vymenované za generálneho prokurátora. Navrhuje, aby sa ním nemohli stať ani osoby, ktoré boli dva roky pred vymenovaním poradcami členov vlády

- V stredu od skorých ranných hodín je na železničnej trati v úseku Poprad-Tatry - Vydrník prerušená doprava. Dôvodom je statické narušenie mosta ponad železnicu na ceste I/18.

- Basketbalisti Indiany Pacers postúpili do finále Východnej konferencie NBA. V piatom stretnutí semifinále zvíťazili v noci na stredu na palubovke Clevelandu Cavaliers 114:105, v celej sérii uspeli 4:1 na zápasy a vyradili tak najlepší tím východu po základnej časti.

- Americký herec Robert De Niro v utorok na otváracom večere 78. ročníka filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes prevzal Zlatú palmu za svoje celoživotné dielo, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Americká vláda v utorok oznámila, že osem federálnych agentúr škrtne granty pre elitnú Harvardovu univerzitu za ďalších 450 miliónov dolárov (približne 403 miliónov eur).

- Pápež Lev XIV. bude komunikovať s veriacimi prostredníctvom oficiálnych účtov na sieti X a Instagram, ktoré využívali jeho predchodcovia - pápež František a pápež Benedikt XVI.

- Albánska Socialistická strana (PS) premiéra Ediho Ramu podľa očakávania zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách. Vyplýva to z utorkových oficiálnych výsledkov po spočítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov.

- Utorková nočná uzávera diaľnice pod Tatrami vrátane tunela Bôrik , o ktorej v priebehu dňa na sociálnej sieti informovala polícia, sa odkladá.

- Americký prezident Donald Trump sa v stredu počas návštevy Rijádu krátko stretne so sýrskym prezidentom Ahmadom Šarom, informoval v utorok server Axios, ktorému plán schôdzky potvrdil predstaviteľ Bieleho domu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že ak by sa americký prezident pridal k možným rusko-ukrajinským mierovým rokovaniam, mohlo by to dať šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi podnet na účasť.

- Spojené štáty a Saudská Arábia v utorok podpísali dohodu o predaji zbraní za takmer 142 miliárd dolárov. Dohoda, ktorú Biely dom označil za najväčšiu svojho druhu v dejinách, poskytne Rijádu najmodernejšie bojové vybavenie, informovala agentúra AFP.

- Séria zemetrasení zasiahla v utorok okolo poludnia vulkanicky aktívnu oblasť pri talianskom meste Neapol známu ako Flegrejské polia.

- Hokejový útočník Rodrigo Abols posilní lotyšskú reprezentáciu na MS vo Švédsku a Dánsku. Potvrdil to generálny manažér Rudolfs Kalvitis. Abolsov tím Lehigh Valley Phantoms totiž nepostúpil do ďalšieho kola play off v nižšej zámorskej súťaži AHL.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že armáda sa v nasledujúcich dňoch chystá vstúpiť do Pásma Gazy v plnej sile. Cieľom je zničiť palestínske militantné hnutie Hamas.

- Na možné rusko-ukrajinské rokovania v tureckom Istanbule tento štvrtok prídu za americkú stranu vyslanci prezidenta USA Donalda Trumpa Steve Witkoff a Keith Kellogg.

- Novým slovenským veľvyslancom v Česku sa od utorka oficiálne stal akademik a filozof Martin Muránsky. Prezident ČR Petr Pavel od neho na Pražskom hrade prevzal poverovacie listiny

- Ministerstvo vnútra (MV) SR nenakúpi čiapky od spoločnosti Rempo. Zmluvy vypovedá a podá trestné oznámenie. TASR o tom v utorok informoval tlačový odbor MV SR.

- Úrad boja proti organizovanej kriminalite koncom apríla prerušil trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po vlaňajšom atentáte. Pre TASR to uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

- Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.