Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil minulý rok v júni Miroslava V. na doživotný trest odňatia slobody.
NS zaradil Vlčeka na výkon trestu odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia. Súd vo svojom odôvodnení zdôraznil, že nemá pochybnosti o tom, že by v nájdenom sude neboli pozostatky tela Vlčekovej exmanželky. Zrušenie doživotného trestu odôvodnil tým, že boli splnené podmienky na nápravu.
Obhajoba navrhovala doplniť dokazovanie. Súd to však zamietol. Stotožnil sa tak s názorom prokurátora Daniela Lipšica, ktorý považoval dokazovanie vykonané prvostupňovým súdom za dostatočné. Lipšic rovnako navrhoval zamietnuť celé odvolanie obhajoby.
"Najdôležitejšie je, že bola uznaná vina v zmysle obžaloby, to znamená že sme prvýkrát v kriminalistickej histórii Slovenska preukázali úkladnú vraždu na základe fotokompozitných výplní, teda zubných plomb, ktoré sa našli a následne identifikovali znaleckým skúmaním v sude, ktorý bol nájdený vo Veľkých Ripňanoch," konštatoval pred médiami Lipšic.
Prokurátor podal na Vlčeka v septembri 2023 obžalobu pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Vlček si mal podľa obžaloby v roku 2016 objednať únos exmanželky do areálu skladu vo Veľkých Ripňanoch, následne ju mal usmrtiť a jej telesné pozostatky rozpustiť v plastovom sude s kyselinou sírovou a chlorovodíkovou. Motívom konania mala byť najmä pomsta i skutočnosť, že proti exmanželovi vypovedala v ekonomických trestných veciach.
Vlček bol pôvodne právoplatne odsúdený za zločin pozbavenia osobnej slobody. Krajský súd v Trnave však v apríli 2023 vyhovel prokurátorovmu návrhu a povolil obnovu konania. V rovnaký deň bolo Vlčekovi doručené uznesenie o vznesení obvinenia z úkladnej vraždy. Prípad sa posunul vpred vďaka nájdeniu plastového suda, v ktorom sa podarilo stotožniť pozostatky poškodenej na základe fotokompozitných výplní, čiže zubných plomb.