Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Začala sa posledná tohtoročná schôdza slovenského parlamentu

NR SR. Foto: TASR - Martin Baumann

Poslanci majú rozhodnúť o viacerých zákonoch, ktoré vetoval prezident SR Kiska. Mali by znova schváliť zákon o politických stranách, ktorý upravuje fungovanie strán a zavádza limity na počet členov.

Bratislava 27. novembra (TASR) - V utorok sa začala posledná tohtoročná schôdza Národnej rady (NR) SR. Poslancov na nej čakajú štátny rozpočet, dôchodkový strop, vyššie platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov, zmeny vo výbere policajného prezidenta či v majetkových priznaniach verejných funkcionárov, otázka antisemitizmu aj Globálny pakt OSN o migrácii, pre ktorý hrozí odchod ministra zahraničia Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) z vlády.

Schôdza pôjde opäť v mimoriadnom režime. Pôvodne sa podľa rokovacieho poriadku rokuje v utorky až piatky, zväčša od 9.00 do 19.00 h, v piatky do 14.00 h. Grémium sa však opäť dohodlo, že sa bude rokovať až do 20.00 h, obedňajšia prestávka bude len hodinu miesto dvoch, v piatok má skončiť rokovací deň o 14.00 h. A rokovať sa má aj v pondelky od 10.00 h. V pondelky a piatky sa navyše nemá hlasovať.

Poslanci majú rozhodnúť o viacerých zákonoch, ktoré vetoval prezident SR Andrej Kiska. Mali by opätovne schváliť zákon o politických stranách, ktorý upravuje fungovanie strán a zavádza limity na počet členov. Rovnako je vrátený zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, o verejnom obstarávaní, o podpore cestovného ruchu a Občiansky zákonník.

Následne by mali prejsť k otázke antisemitizmu a paktu o migrácii. Definíciu antisemitizmu navrhuje šéf parlamentu Andrej Danko (SNS). Národniari tiež presadzujú uznesenie, v ktorom má parlament požiadať vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii. Minister zahraničia Lajčák naznačuje v prípade schválenia tohto uznesenia demisiu. SNS na svojom uznesení trvá, navyše žiada aj neúčasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák má alternatívne uznesenie, ktoré považuje za lepšie ako národniarske, a presadzuje účasť v Marrákeši.

Poslancov čaká aj štátny rozpočet. Slovensko má podľa neho vyrovnane hospodáriť už na budúci rok, teda o rok skôr, ako hovoril pôvodný návrh. Otvorená je aj otázka zastropovania dôchodkového veku v Ústave SR na 64 rokov. Navrhuje ho koaličný Smer-SD a po novom by mal mať aj hlasy opozície. Parlament má rozhodnúť aj o obedoch zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl.

Rokovať budú poslanci aj o zmenách v zákone o zdravotných poisťovniach. V rámci tohto zákona sa majú upraviť aj platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov. Od nového roka by sa mali zvýšiť o desať percent.

Parlament by mal definitívne rozhodnúť aj o zmenách vo výbere policajného prezidenta. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) prináša do snemovne tiež novelu zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Tá počíta so zriadením nového úradu, ktorý má posilniť a zefektívniť ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti.

Na programe je aj dvojica noviel zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákona o konflikte záujmov). Právne normy sa zaoberajú podobnými problémami týkajúcimi sa zverejňovania majetkov verejných funkcionárov, darov, majetkových prírastkov, rozširujú aj okruh verejných funkcionárov, na ktorých sa má zákon vzťahovať. Upravujú tiež sankcie vrátane straty mandátu za opakované porušenie zákona. Umožňujú aj elektronické podanie majetkového priznania.

Poslanci nebudú rokovať o obrannej ani bezpečnostnej stratégii


Poslanci Národnej rady SR napokon nebudú na aktuálnej schôdzi rokovať o Návrhu obrannej stratégie a Návrhu bezpečnostnej stratégie SR, ktoré ešte pred rokom schválila vláda. Do pléna ich predložili zástupcovia opozície, podpredseda SNS Anton Hrnko je však presvedčený, že to môže urobiť len kabinet. Na jeho návrh preto väčšina snemovne tieto dva materiály z rokovania vypustila.

So svojim návrhom neuspel Eduard Heger (OĽaNO). Ten sa dožadoval, aby parlament postupoval v súlade s Rokovacím poriadkom NR SR pokiaľ ide o dĺžku rokovacích dní. Hegerovi sa nepáči, že už tretiu schôdzu po sebe sa rokovacie dni predlžujú, obedňajšie prestávky skracujú a rokuje sa aj v pondelky. "Umelo sa zrýchľuje priebeh schôdze. Je to dehonestácia parlamentu," odkázal.

Milan Krajniak (Sme rodina) sa zase neúspešne dožadoval, aby z programu rokovania plénum vypustilo vládnu novelu zákona o službách zamestnanosti, ktorá má spružniť zamestnávanie cudzincov z tretích krajín. "V Trnave agentúra dočasného zamestnávania nevyplatila niekoľko mesiacov mzdu 700 Srbom. Nielenže Slováci prišli o dobré platy, lebo sme doviezli lacnú pracovnú silu z krajín mimo EÚ, ale navyše vláda chce tento problém prehlbovať tým, že predkladá novelu, ktorá dovoz lacnej pracovnej sily z krajín mimo EÚ zľahčuje," dodal.