Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Zahraničný výbor odmietol legitimizáciu Krymu návštevami poslancov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výbor sa tiež uzniesol, že Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pošle otázky ohľadom podozrení z únosu vietnamského podnikateľa s použitím slovenského vládneho špeciálu.

Bratislava 8. augusta (TASR) - Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR prijal stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček prednedávnom navštívil Krym. Poslanci za SNS a Smer-SD sa z rokovania ospravedlnili.

"Zahraničný výbor NR SR v súlade so spoločnou pozíciou členských krajín EÚ a Severoatlantickej aliancie neuznáva výsledky nelegálneho referenda na Kryme z marca 2014. Pripojenie polostrova k Ruskej federácii porušilo základné princípy medzinárodného práva a narušilo zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny," píše sa tiež v uznesení výboru.

Viacerí poslanci sa v rozprave zhodli, že cesta poslanca je len "jeho hanbou", pretože reprezentuje svojich voličov, nie NR SR. Uznesenie prijali väčšinou, zdržal sa len jeden z prítomných poslancov. Z pôvodného znenia uznesenia tiež na návrh nezaradeného poslanca Zsolta Simona vypadlo, že výbor podporuje vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí a spojenie "bez súhlasu ukrajinských orgánov".



Rokovania výboru sa zúčastnil aj Marček, ktorý na ňom prezentoval stanovisko, že "historicky Krym patril, patrí a bude patriť Rusku". Ostatní poslanci, ktorí sa chceli súkromnej cesty na Krym zúčastniť, sa podľa neho zľakli mediálnej bubliny, ktorá okolo nej vznikla. Predsedníčku výboru Katarínu Cséfalvayovú (Most-Híd) a spravodajcu návrhu Martina Klusa (SaS) tiež nazval Sorosovými agentmi. Následne z rokovania odišiel.

Neúčasť poslancov za koaličné strany SNS a Smer-SD Cséfalvayová komentovala slovami, že sa všetci ospravedlnili a ona neskúmala, prečo neprišli. "Nechcem to súdiť, je leto a dovolenkové obdobie, je možné, že ochoreli alebo sú na dovolenke," povedala.

Podpredseda výboru Jaroslav Paška (SNS) v utorok (7.8.) na svoj facebookový profil napísal, že zvolanie mimoriadnej schôdze výboru poukázalo na "bezzásadovosť a falošnosť viacerých aktérov slovenskej zahraničnej politiky", keďže výbor sa v minulosti nezaoberal cestou niektorých poslancov do Kosova, ktorého legitimitu Slovensko neuznáva.

Výbor sa tiež uzniesol, že Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pošle otázky ohľadom podozrení z únosu vietnamského podnikateľa s použitím slovenského vládneho špeciálu. Týkať sa majú komunikácie s Poľskom ohľadom preletu špeciálu nad jeho územím. Na jedno z ďalších rokovaní výboru chcú tiež poslanci pozvať ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer-SD).