Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Slovensko

Zákon o tajných službách šéf výboru na kontrolu SIS nevidel

Na snímke vľavo minister kultúry SR Marek Maďarič a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR/Michal Svítok

Téma nového zákona sa opäť otvorila po tom, ako na verejnosť prenikli nahrávky telefonátov novinára Toma Nicholsona s kolegom zo Sme.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Napriek tomu, že zákon o tajných službách je už pripravený, predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH) jeho obsah nepozná. O tom, že je právna norma pripravená, hovoril v stredu (6.11.) minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) s tým, že ju pripravili SIS a vojaci a do legislatívneho procesu by mohla ísť začiatkom roka.

"Doteraz sme dostávali len základné informácie, ale stále to nebolo definitívne. Kým to ministerstvo nepredloží na medzirezortné pripomienkové konanie, stále sú to len tézy," povedal pre TASR Abrhan. K tézam, ktoré pozná, však má výhrady, keďže niektoré záležitosti okolo kontroly odposluchov nepovažuje za dotiahnuté.

Téma nového zákona sa opäť otvorila po tom, ako na verejnosť prenikli nahrávky telefonátov novinára Toma Nicholsona s kolegom zo Sme, ako aj s údajným šéfom piťovcov Jurajom O. Podľa Kaliňáka je táto kauza novou motiváciou na dokončenie nového odpočúvacieho systému. Ak by sa opäť vyskytol prípad s únikom nahrávky z odpočúvania, vystopovanie zdroja úniku bude podľa ministra jednoduchšie. Jeho predstava pritom je, že systém odposluchov bude centralizovaný s centralizovanou kontrolou. "Neexistuje, samozrejme, možnosť, aby ste vždy vylúčili ľudský faktor, ale to vystopovanie bude podľa mňa jednoduchšie," podotkol Kaliňák a dodal, že kontrolu majú vykonávať poslanci NR SR.

Naposledy sa legislatívu okolo odposluchov pokúšala vlani neúspešne zmeniť opozičná SDKÚ-DS cez novelu zákona o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím informačno-technických prostriedkov (ITP). Základnou filozofiou novely bolo posilniť mechanizmy priebežnej a stálej parlamentnej kontroly a zároveň posilniť práva občanov. Ak by vtedy SDKÚ-DS uspela, použitie ITP na plnenie úloh Policajného zboru nemalo byť možné bez predchádzajúceho súhlasu súdu.

Podľa súčasnej právnej úpravy je povinný informovať občana o nasadení ITP po uplynutí lehoty iba Policajný zbor v prípade, ak bolo ITP nasadené podľa Trestného poriadku. To sa však malo zmeniť. Novela totiž zavádzala povinnosť všetkých orgánov štátu dodatočne informovať občana o nasadení ITP, ako aj možnosť štátneho orgánu požiadať o výnimku z tejto povinnosti, o ktorej však musí rozhodnúť súd.

Kaliňák, ktorého strana iniciatívu SDKÚ-DS nepodporila, v júli 2012 avizoval, že vláda chystá komplexné riešenie, ktoré má byť reformou odpočúvaní. "Dôležité je, aby k takémuto kroku pristupovala vládna garnitúra, lebo vtedy je to dôveryhodné, že má záujem na zvýšení kontroly zo strany opozície. Je dôležité, aby opozícia mala v rukách také právomoci, ktoré jej umožnia kontrolovať najcitlivejšie prelamovanie ľudských práv, ktorými bezpochyby odposluchy sú," povedal. Zároveň tvrdil, že treba prijať komplexný návrh a zásadnú reformu odpočúvania.