Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

Zaočkovanosť proti HPV stúpla u detí do 13 rokov o viac ako 50 percent

Na snímke analytička Inštitútu zdravotnej politiky Petra Ištokovičová počas brífingu Ministerstva zdravotníctva SR na tému vakcinácia proti vírusu HPV s uvedením analytického materiálu Inštitútu zdravotnej politiky v Bratislave 17. februára 2023. Foto: TASR Dano Veselský

Očkovanie proti HPV sa od mája v plnej výške hradí deťom v 13. roku života, teda vo veku 12 do veku 12 rokov a 364 dní.

Bratislava 17. februára (TASR) - Zaočkovanosť proti ľudskému papilomavírusu (HPV) stúpla u detí do 13 rokov o viac ako 50 percent. V piatok o tom informovali zástupcovia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Podľa Petry Ištokovičovej z IZA bolo dôležitým míľnikom zavedenie vakcíny proti HPV pre túto vekovú kategóriu medzi plne hradené.

"Porovnali sme prvé štyri mesiace z roku 2022, kedy ešte vakcína nebola hradená, s májom, odkedy už hradená bola a súčet vakcín, ktoré boli uhradené z verejného zdravotného poistenia bol v máji o 23 percent vyšší. Ak sme sa pozreli na prvých deväť mesiacov, tak sme porovnali január až september 2021 s rovnakým obdobím v roku 2022, vidíme, že bolo uhradených o 53 percent vakcín viac práve v roku 2022," priblížila.

Celková zaočkovanosť v tejto vekovej kategórii podľa nej po máji stúpla. U dievčat z deviatich na 18 percent, u chlapcov z 2,7 na deväť percent. "V septembri bola zaočkovanosť u dievčat 30,1 percenta a u chlapcov 10,8," ozrejmila.

Najlepšie zaočkovaným krajom je Bratislavský. Z hľadiska okresov boli dievčatá najviac zaočkované v Humennom, Ružomberku, Banskej Štiavnici a v Bratislave, kde bola v septembri zaočkovanosť vyše 50 percent. Chlapci boli najviac zaočkovaní v Ružomberku, Žiari nad Hronom, Žarnovici a Bytči, a to na úrovni 30 percent.



Ištokovičová zároveň podotkla, že v porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko v očkovaní proti HPV "na chvoste". "Dievčatá sú o 2,6-krát menej očkované ako v Česku a o 3,1-krát menej ako v Maďarsku, pri chlapcoch je to ešte menej," skonštatovala. Pozitívne však vníma narastajúci trend.

Štátny tajomník rezortu Róbert Babeľa tiež pripomenul, že ministerstvo chce rozšíriť uhrádzanie vakcíny aj pre deti vo veku 13 a 14 rokov. Minulý týždeň k tejto téme podľa jeho slov prebehlo aj rokovanie so zdravotnými poisťovňami. "Verím, že sa nám úsilie podarí a budeme môcť v druhej polovici roka oznámiť dobrú správu pre rodičov a tieto deti," povedal.

Očkovanie proti HPV sa od mája v plnej výške hradí deťom v 13. roku života, teda vo veku 12 do veku 12 rokov a 364 dní. Odporúča sa ho absolvovať vo veku, keď mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) má význam aj v prípade, keď už osoba sexuálne žije.

Ľudský papilomavírus patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám, prenášať sa však môže napríklad aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov podľa ÚVZ zmizne infekcia sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom onkologických ochorení.