Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Slovensko

Zatiaľ nie sú prekážky,aby sa nekonal proces s podnikateľom Jozefom M.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Jozef M. a jeho dvaja spoločníci sú obžalovaní v kauze podvodu tunelovania nebankových spoločností.

Bratislava 26. marca (TASR) - Najvyšší súd (NS) SR zatiaľ neeviduje procesné prekážky, ktoré by v stredu (28.3.) neplánovane a opakovane zabránili uskutočneniu sa odvolacieho konania s veľkopodnikateľom Jozefom M. a jeho dvoma spoločníkmi. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Trojica je obžalovaná v kauze podvodu tunelovania nebankových spoločností.

Ak by bol Jozef M. opätovne preukázateľne práceneschopný, tak by ho polícia nemohla na verejné zasadnutie predviesť. Predvedenie strážcami zákona naposledy pred mesiacom nariadila predsedníčka trojčlenného senátu NS SR Gabriela Šimonová. Okrem Jozefa M. by policajti mali predviesť aj ďalšieho spoluobžalovaného Patrika P.

Súd vo februári požiadal obhajcu obžalovaného, aby predložil bez zbytočného odkladu lekárske potvrdenia, či sa skutočne nemohol Jozef M. 28. februára verejného zasadnutia zúčastniť. Obžalovanému Patrikovi P. a jeho obhajcovi uložila predsedníčka senátu pokutu vo výške 30.000 korún (995,82 eura).

Jozef M. prostredníctvom svojho právneho zástupcu Petra Filipa predložil trojčlennému senátu NS SR päť lekárskych správ, ktoré na seba nadväzujú. Trpí virózou, bronchitídou a má vysoké horúčky. "Ja týmto ospravedlneniam neverím a nepovažujem ich za relevantné. Sú účelové. Čo máme čakať ďalších desať rokov? Navrhujem súdu, aby sa vo veci konalo. Je to fraška," uviedol vo februári prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Navrhol vylúčiť obžalovaného Dávida B. na samostatné konanie. Podľa jeho slov nie je možné, aby dvaja z obžalovaných dva dni pred procesom náhle ochoreli a jeden z advokátov išiel na dovolenku.

Na konanie vo februári sa nedostavil ani jeden z troch obžalovaných. Dávid D. dal súhlas svojmu advokátovi, aby sa zasadnutie konalo v jeho neprítomnosti. Predtým posledné verejné zasadnutie s Jozefom M. bolo koncom novembra minulého roku zrušené zase pre písomné ospravedlnenie sa jeho právneho zástupcu.

Rozsudok nad Jozefom M. a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku už 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa M. na trest odňatia slobody na deväť rokov, Dávida B. taktiež na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Dávida B. a Patrika P.

"Dôkazmi sa preukázala účasť obžalovaných na vymenovaných skutkoch. Súd má za to, že zhromaždené dôkazy spoľahlivo preukázali, že sa stal skutok, ktorý je predmetom obžaloby a že týchto skutkov sa dopustili obžalovaní," uviedol vtedy sudca ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Rozhodnutie nebolo právoplatné, obžalovaní sa odvolali, a preto sa čakalo na termín verejného zasadnutia NS SR.

"Odvolal som sa, uvidíme," reagoval koncom októbra 2015 obžalovaný Jozef M. na otázku, či sa domnieva, že NS SR, ktorý bude rozhodovať o odvolaní, ho oslobodí. "To sú vymyslené veci. Ja som s tým nič nemal, ja som ich ani nepoznal. S Frunim som sa ani nestretol, v živote," doplnil.

Ešte predtým bývalý Špeciálny súd (ŠS) 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na vyšší 12-ročný trest odňatia slobody, Dávida B. na 11 rokov a Patrika P. na desaťročné väzenie. NS SR však tento verdikt zrušil.

 Dvere pobočiek nebankových subjektov ostali zatvorené 4. februára 2002 pod zámienkou auditu. Od občanov dovtedy stihli vyzbierať 62,78 miliardy slovenských korún (viac ako dve miliardy eur), pričom poškodených ostalo asi 170.000 ľudí. V konkurznom konaní dostali bývalí klienti Horizontu Slovakia naspäť 4,5 percenta zo svojich vkladov, spolu okolo 15,2 milióna eur.