Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Žiga: S Iránom vieme spolupracovať aj pri využívaní jadrovej energie

Na snímke Peter Žiga. Foto: TASR - Michal Svítok

Na pracovnej návšteve Iránu je delegácia SR.

Teherán 7. marca (TASR) – Medzi Slovenskom a Iránom je priestor na spoluprácu aj pri mierovom využívaní jadrovej energetiky. Presvedčený je o tom minister hospodárstva SR Peter Žiga, ktorý sa v pondelok v Teheráne stretol aj s viceprezidentom a šéfom iránskej Agentúry pre jadrovú energiu Alím Akbarom Sálehím. V Iráne je spoločne s delegáciou vedenou podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim (Smer-SD) na oficiálnej pracovnej návšteve.

Žiga pripomenul, že nešlo o ich prvé stretnutie. Sálehí už bol na Slovensku vlani, keď sa začali rozhovory o tom, akým spôsobom by vedeli obidve krajiny kooperovať aj v rámci jadrovej energetiky. "Iránska strana veľmi dobre vie, že skúsenosti Slovenska s jadrovou energetikou sú viac ako 50-ročné. Možno ako jedna z mála krajín máme skúsenosti s každou z fáz jadrového okruhu – projektovaním, výstavbou, prevádzkou, dokonca už aj s odstavovaním jadrových elektrární," priblížil minister.

Irán má podľa neho záujem aj o konkrétne projekty a v tejto oblasti sú už nadviazané prvé kontakty. Na rozvoj takýchto vzťahov je však podľa Žigu potrebný dlhší čas ako pár mesiacov. Upozornil, že Irán má ešte určité problémy kvôli dlhoročným medzinárodným sankciám, ktoré platili až do roku 2016.

"Ešte im celkom nefunguje bankový systém a nie je napojenie na medzinárodné štruktúry. Ale myslím si, že postupom času sa tieto veci odblokujú a budeme tu vedieť klasicky obchodovať, ako vieme s inými krajinami na Strednom alebo Blízkom východe bežne," doplnil s tým, že potenciál na spoluprácu tu vidí.

Úlohou vlády a ministrov, ktorí Irán momentálne navštevujú, je podľa Žigu otvárať dvere podnikateľskému sektoru. Pripomenul, že už v minulom roku boli s Iránom podpísané základné dohody o zamedzení dvojitého zdanenia a o ochrane investícií. "Dokumenty, ktoré vytvárajú základný rámec pre fungovanie podnikateľských subjektov na jednej aj druhej strane, tu už sú a tento rok by sme chceli uviesť do života zmiešanú hospodársku komisiu," avizoval šéf rezortu hospodárstva.

S Iránom bude spolupracovať SAV aj rezort školstva



Rozvoj vzájomných vzťahov v oblasti vedy, výskumu, inovácií, technológií či vzdelávania bol hlavnou témou pondelňajšieho (6.3.) programu slovenskej delegácie vedenej podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, ktorá je na oficiálnej pracovnej návšteve Iránu.

"Irán má teraz novú vlnu odpútania sa od ropného priemyslu a hľadá aj iné možnosti rozvoja ekonomiky, aj vzhľadom na ceny ropy. Pre budúci vývoj tejto krajiny je dôležité, aby sa pretransformovalo hospodárstvo aj na iné oblasti," priblížil v Teheráne Pellegrini. Vytvára sa tak podľa neho priestor na výmenu slovenských a iránskych skúseností v týchto oblastiach.

O téme rokoval v pondelok Pellegrini s iránskym viceprezidentom pre vedu a technológie Sorenom Sattárím. "Hovorili sme s pánom viceprezidentom aj o možnosti výmeny našich vedcov a výskumníkov, prípadne skúsiť niektoré projekty, kde by mohli na niektorých úlohách spoločne robiť výskumníci zo Slovenska a z Iránu," priblížil. V tejto súvislosti by na aktuálnu návštevu krajiny mala nadviazať ďalšia pracovná misia. Spolupracovať by na tom malo ministerstvo školstva či Slovenská akadémia vied (SAV).

"Najoptimálnejší by sa mi javil mix SAV, niektorá z univerzít plus niektorý z vedecko-technických parkov, ktoré sme vybudovali z eurofondov. To by mohol byť dobrý základ na hľadanie spoločných tém pre oblasť výskumu a vývoja," predpokladá podpredseda vlády.

Súvisí s tým aj téma vzájomnej výmeny študentov. Od januára tohto roka bol totiž Irán opäť zaradený na zoznam krajín, ktoré sa môžu uchádzať o štipendiá na Slovensku. "Mohol by to byť impulz na nárast počtu iránskych študentov na Slovensku. Mnoho iránskych študentov už na Slovensku študuje, ale po vlastnej línii, nie cez štipendijný program," doplnil.

V pondelok navštívil tiež technologický park Pardis pri Teheráne, ktorý bol založený v roku 2005 a priamo spadá práve pod viceprezidenta pre vedu a technológie Iránu. V prvej fáze bolo do jeho založenia investovaných 35 miliónov eur. V súčasnosti má 1900 členov sústredených do vyše 200 subjektov. Tieto firmy sa orientujú hlavne na biotechnológie, nanotechnológie, výskum nových materiálov či automatizáciu.

Pellegrini bol podľa vlastných slov "veľmi milo prekvapený" vysokou úrovňou tohto parku. Slovensko má síce tiež svoju technologickú infraštruktúru, nie však v takejto koncentrovanej podobe, ktorá potom prináša synergické efekty, upozornil. "Tie firmy, ktoré sú jedna od druhej vzdialené pár metrov, môžu zdieľať výsledky výskumu a vývoja, môžu si vymieňať skúsenosti. Je tam koncentrácia dostatočného množstva šikovných talentovaných ľudí," priblížil.

Slovenská delegácia, ktorej členmi sú aj minister financií Peter Kažimír, minister hospodárstva Peter Žiga a skupina podnikateľov, má počas štvordňovej oficiálnej návštevy plánované rokovania s najvyššími predstaviteľmi exekutívy Iránu, napríklad s prvým viceprezidentom Eshákom Džahángírím, viceprezidentom pre vedu a techniku Sorenom Sattárím, ministrom hospodárstva a financií Alím Tajjebniom a s ministrom priemyslu, baní a obchodu Mohammadom Rezom Nematzádem. Počas cesty by mali slovenskí predstavitelia vystúpiť aj na podnikateľských fórach venovaných priemyselnému vývoju a modernizácii. Delegácia by sa mala vrátiť späť do vlasti v stredu 8. marca.