Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Lucia Žitňanská navrhla zverejňovanie hodnotenia práce sudcov

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd), archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Žitňanská tiež uviedla, že častou požiadavkou z prostredia justície je, aby sa činnosť sudcov hodnotila individuálne.

Bratislava 7. septembra (TASR) – Hodnotenie práce slovenských sudcov by malo byť prístupné verejnosti. S takýmto návrhom prišla podpredsedníčka Mosta–Híd Lucia Žitňanská. Návrh na zmenu zákona o sudcoch a prísediacich predložila do parlamentu. Malá novela by mala byť prerokovaná už na septembrovej schôdzi.

Bývalá ministerka spravodlivosti, ktorá inštitút opätovne zaviedla v roku 2011, si od zverejňovania hodnotení sudcov sľubuje lepšiu verejnú kontrolu justície. Hodnotenia sudcov by podľa jej návrhu malo zverejňovať ministerstvo na svojom webe najneskôr do 30 dní odo dňa, kedy sa stali konečnými.

Žitňanská koná podľa jej slov pre to, aby bola zmena prijatá ešte v tomto volebnom období. Súčasná vláda uložila v Akčnom pláne na posilnenie Slovenskej republiky ako právneho štátu súčasnému šéfovi rezortu spravodlivosti Tomášovi Borecovi úlohu predložiť obdobný legislatívny návrh do konca roka 2015.

Opozičná poslankyňa ale upozornila, že po tomto termíne bude už len jedna schôdza parlamentu a zmena tak nemôže byť prijatá. Poslanci vládneho Smeru-SD by podľa nej mali jej návrh zákona podporiť, ak majú skutočný záujem o posilnenie transparentnosti v justícii.

Žitňanská odôvodnila, že častou požiadavkou z prostredia justície je, aby sa činnosť sudcov hodnotila individuálne. "Hoci vo vzťahu k justícii platí, že i nízke percento excesov sudcov je schopné spochybniť celý systém, je dôležité, aby vyslovovanie kritiky na činnosť justície bolo adresnejšie," konštatovala.

Zverejňovanie hodnotenia sudcov podľa podpredsedníčky opozičnej strany bude súčasne znamenať aj verejnú kontrolu práce tých, ktorí sudcov hodnotia. "Verejnosť bude vidieť, či sa hodnotenie robí vážne, alebo je to len formálna záležitosť," doplnila.

Spolu s hodnotením sudcov by podľa návrhu Žitňanskej mali byť zverejnené aj uplatnené námietky sudcu a tiež stanovisko príslušnej sudcovskej rady. Účinnosť úpravy je navrhnutá od 1. januára 2016. Hodnotenia sudcov vykonané v minulosti majú byť zverejnené najneskôr do 30. marca 2016.

Sudcovia sú hodnotení v päťročnom cykle, hodnotenie vykonávajú predsedovia grémií a kolégií na jednotlivých súdoch a hodnotiaca komisia vytvorená sudcovskou radou súdu. Opakované negatívne hodnotenie môže byť dôvodom na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu.