Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Slovensko

J. Mihál: Na zmeny v sociálnom poistení doplatí skoro 3-milióny ľudí,

Na snímke opoziční poslanci z SaS , v popredí sprava - Jozef Mihál, Richard Sulík a Ľubomír Galko, v pozadí sprava Martin Chren a Juraj Droba Foto: TASR/Štefan Puškáš

Novela zákona bude mať negatívny vplyv aj na dobrovoľne poistené osoby, ktorých je do 20.000, ale aj na 100.000 samoplatiteľov v zdravotnom poistení, doplnil J. Mihál.

Bratislava 31. júla (TASR) - Navrhované zmeny v novele zákona o sociálnom poistení sa dotknú takmer troch miliónov ľudí na Slovensku. Takto spočítal celú dotknutú skupinu exminister práce a poslanec za SaS Jozef Mihál a vyvrátil tak tvrdenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že ide iba o 12 % najbohatších ľudí krajiny.

"Premiér manipuluje a nepozná jednoduché počty," konštatoval počas rozpravy k tejto zmene v Národnej rade SR. Vymenoval 1,5 milióna sporiteľov v druhom pilieri, pričom sporiteľ s priemerným príjmom príde na svojom dôchodkovom účte o 90.000 eur. "Toto číslo napísali úradníci ministerstva práce," zdôraznil Mihál.

Ďalšou skupinou je viac ako 300.000 živnostníkov a väčšiny z nich sa dotkne zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu. Výraznejšou skupinou sú dohodári, ktorých je približne 800.000. Exminister varoval, ľudia pracujúci práve na dohodu môžu stratiť pre navrhované zmeny rezortom práce zárobkovú činnosť.

Novela zákona bude mať negatívny vplyv aj na dobrovoľne poistené osoby, ktorých je do 20.000, ale aj na 100.000 samoplatiteľov v zdravotnom poistení. Týmto sa majú zvýšiť odvody, ktoré tak môžu časť samoplatcov - dobrovoľne nezamestnaných - dohnať na úrady práce. Potom za nich bude musieť platiť odvody štát.

Na snímke zľava minister financií SR Peter Kažimír, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský a vpravo prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Miroslav Gazdík.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


J. Richter: Zmena pomeru odvodov nemá vplyv na budúci dôchodok

Výpočet dôchodku bude súčtom percent prvého a druhého piliera hneď, ako do dôchodku vstúpia prví sporitelia práve z druhého piliera. "Zmena pomeru odvodov v prospech prvého piliera nemá vplyv na budúci dôchodok," upozornil tak v nadväznosti na navrhnuté zníženie odvodu do kapitalizačného piliera z 9 % na 4 % šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD).

Minister týmito slovami otvoril piaty deň štvrtého rokovacieho dňa parlamentu, kedy poslanci začali rokovať o skrátenom konaní o novele zákona o sociálnom poistení. V legislatíve navrhuje niekoľko dôležitých zmien v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri.

V kapitalizačnom pilieri sa má po novom upraviť povinný vstup na dobrovoľný, a to až do veku 35 rokov sporiteľa. Inak bude vyzerať aj príspevok. Súčasný 9-% odvod nahradí 4-% s tým, že sporitelia si môžu k tomuto prispieť nimi zvolenou sumou. Jej výška nie je obmedzená, daňovú výhodnosť však budú mať len 2 % navyše.

V prípade fondov má zostať minimálne jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Zavedenie ďalších fondov nechá štát na jednotlivých dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS). Sledované obdobie pri garanciách, základné porovnávacie obdobie, bude 10 rokov. Pri vybraných fondoch si DSS môžu zvoliť aj 15-ročné obdobie.

Štát mení aj niektoré odplaty pre DSS. Odplata za vedenie dôchodkového účtu klesne z 1 % na 0,75 %. Odplata za správu fondu zostáva 0,3 % ročne pri garantovaných fondoch a zvyšuje sa pri negarantovaných na 0,6 %. Porastie aj odplata za zhodnotenie majetku vo fondoch, a to z dnešných 5,6 % na 10 %. Práve táto zmena by mala podľa ministerstva pôsobiť motivačne.

Opäť, už tretíkrát, má dôjsť k otvoreniu druhého piliera, pričom prvé dve otvorenia zrealizovala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). K nadchádzajúcemu má dôjsť podľa plánu od októbra do decembra 2012. Ministerstvo pri kvantifikácii vplyvov otvorenia systému počíta s výstupom 60.000 Slovákov. Naopak, vstúpiť by ich malo podľa priemerných odhadov 10.000.

Zmenami má prejsť aj prvý priebežný dôchodkový pilier, kde sa má zvýšiť solidarita, zmeniť valorizácia i zaviesť inštitút minimálneho dôchodku. Solidárnejší v tomto systéme budú po novom všetci s príjmom nad 1000 eur. Naopak, pomôcť sa má Slovákom so mzdou pod priemernou úrovňou, teda pod 786 eur.

Inak má vyzerať aj spôsob valorizácie. Okrem dočasného modelu každoročného zvyšovania dôchodkov o pevnú sumu sa zmení aj výpočet samotnej valorizácie. Postupne sa bude znižovať švajčiarsky model s tým, že sa bude viac brať do úvahy zmena miery inflácie ako rast priemernej mzdy. Tento proces by mal byť zavŕšený v roku 2017, keď by sa mali dávky valorizovať už len o dôchodcovskú infláciu.