Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

FILMOVÝ SVET SMÚTI: Zomrel slovenský režisér Emil Fornay

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V bohatej filmografii Emila Fornaya je celkove vyše 330 titulov, z ktorých 315 režíroval.

Bratislava 2. novembra (TASR) – Vo veku 76 rokov zomrel v pondelok po dlhej chorobe slovenský filmový režisér, scenárista, kameraman, publicista, fotograf, vydavateľ, producent a cestovateľ Emil Fornay, ktorému patrí slovenské prvenstvo v navštívení všetkých kontinentov sveta. TASR o tom informovala jeho dcéra Mira Fornay.

Emil Fornay sa narodil 18. decembra 1943 v Spišskej Novej Vsi. Jedna z jeho troch dcér Mira Fornay sa vydala v otcových šľapajach – je úspešnou režisérkou filmov Líštičky (2009) a Môj pes Killer (2013).

V roku 1960 maturoval Emil Fornay na jedenásťročnej škole v Bratislave. Zároveň si podal prihlášku na Filmovú a televíznu fakultu (FAMU) na odbor kamera, na ktorú ho prijali ako najmladšieho študenta v histórii školy.

Už počas štúdií praxoval v Slovenskej televízii (STV) na bratislavskej Kolibe. Ako asistent kamery pracoval na televíznych filmoch Mlčanie mora (režisér Vido Horňák), Polnoc bude o päť minút (Ivan Teren), ale aj na priekopníckom diele slovenskej kinematografie Slnko v sieti (Štefan Uher).

"Moji profesori na kamere aj na réžii Václav Wasserman, Bořivoj Zeman ma mali radi, lebo som bol dobrý športovec. Nemali radi knihomoľov. To, že som sa učil, bola iná vec. Od prvého ročníka som si všetky cvičenia robil sám, nikdy nie s niekým, ani nie s režisérom. To je veľká sranda," zaspomínal si v rozhovore pre TASR Fornay pri príležitosti svojich 70. narodenín.

FAMU absolvoval v roku 1966 krátkym hraným filmom Reminiscencie. Išlo o bezdialógovú experimentálnu snímku o bratislavskom Starom Meste a jeho obyvateľoch. Po skončení vysokej školy začal pracovať na Kolibe.

Počas vojenskej prezenčnej služby pôsobil v rokoch 1967 až 1969 vo Vojenskej redakcii STV a získal sedem cien za kameru. Ako druhý kameraman pracoval na filmoch Živý bič a Rok na dedine, ale nakrútil tiež vlastné autorské filmy, ako napríklad Hospoda, Na polnočnú do Rakúska, Družstvo stratených nádejí, Dve strany mince, Na konci je začiatok. Potom sa opäť vrátil do Slovenského filmu a pracoval najmä na projektoch slovenskej a českej televízie.

V roku 1973 prešiel Emil Fornay do Štúdia krátkeho filmu, kde sa venoval publicistickým a dokumentárnym filmom. Jeho najznámejším cestopisným filmom je Jagavá púť Lhoce Šar (1984). Od roku 1977 do roku 1990 pracoval v Spravodajskom filme, v ktorom vyrobil viac ako 160 filmov vrátane seriálov.

Vo februári 1991 prežil mozgovú mŕtvicu. "Šľak ma trafil, denne som robil 22 hodín, to bola únava materiálu," opísal vážnu zdravotnú príhodu, ktorá spôsobila, že mu natrvalo ochrnuli ľavé končatiny.

V bohatej filmografii Emila Fornaya je celkove vyše 330 titulov, z ktorých 315 režíroval. Bol autorom scenára k približne 150 snímkam a 60 snímal ako kameraman. Tematicky bola jeho tvorba veľmi rôznorodá – popri cestopisoch, umení, kultúre a športe pracoval tiež na medailónoch a satirách.

Jeho filmy boli uvedené na viac ako 20 festivaloch a prehliadkach sveta, na ktorých získal vyše 30 ocenení. Navštívil 97 štátov.

Filmár, fotograf a cestovateľ Emil Fornay je tiež autorom autobiografických kníh Na všetkých kontinentoch (1999), Príbeh filmára (2005) a Jubilejný rok filmára (2008).

Žiga: Zvolenie Trumpa je najvýznamnejšia geopolitická udalosť v 2024

V rozhovore pre TASR tiež Žiga zdôraznil, že Európa stráca konkurencieschopnosť oproti ostatnému svetu.

- Na konsolidačné opatrenia, ktoré začali platiť od začiatku toho roka, najviac doplatia rodiny s viacerými deťmi. Životná úroveň najvýraznejšie poklesne rodinám s tromi deťmi, ktoré v tomto roku prídu o 740 eur. Upozornilo na to v stredu opozičné KDH.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnej 16-ročnej Karolíne Berdisovej z Prešova. Nezvestnú naposledy videli 16. decembra, keď odišla z priestorov resocializačného centra na Záhorí.

- Vo viacerých maďarských nemocniciach v týchto dňoch pre šírenie nákazy respiračných ochorení zaviedli povinné nosenie rúšok.

- Francúzsky šéf diplomacie Jean-Noël Barrot v stredu varoval novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pred akoukoľvek snahou získať Grónsko.

- Cestu do Moskvy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a ďalšie kroky SR vyplývajúce zo zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu prediskutujú v piatok (10. 1.) poslanci Národnej rady (NR) SR na Výbore NR SR pre európske záležitosti.

- Traja ľudia zahynuli pri utorkovej havárii vodného lietadla v Austrálii. Stroj sa zrútil do oceánu asi 30 kilometrov od mesta Perth.

- Česko čakajú na jeseň voľby do Poslaneckej snemovne (PS). Predvolebná kampaň podľa českého politológa Petra Justa beží už od vlaňajších európskych, krajských a senátnych volieb a s blížiacim sa termínom bude pritvrdzovať.

- Po výbuchu muničného skladu na východe Kuby je nezvestných 13 vojakov, v utorok neskoro večer miestneho času to uviedli kubánske ozbrojené sily.

- Za najvýznamnejšiu geopolitickú udalosť roka 2024 považuje podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej riadením Peter Žiga (Hlas-SD) zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA.

- Na viacerých úsekoch ciest v Trnavskom kraji sa tvorí v stredu ráno poľadovica. Polícia upozorňuje najmä na šmykľavé cesty v okrese Galanta, treba si dať pozor i na cestách v okolí Senice. Hlásené sú aj viaceré dopravné nehody.

- Pri streľbe v strojárenskej spoločnosti na juhozápade Nemecka zahynuli v utorok dvaja zamestnanci. Podľa vyjadrenia polície utrpel jeden ďalší muž závažné zranenia, informuje TASR podľa stredajšej správy agentúry DPA.

- Irán v stredu odmietol ako neopodstatnené tvrdenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že Teherán je hlavnou strategickou a bezpečnostnou výzvou na Blízkom východe. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave s Erikom Černákom zdolali v noci na stredu v zámorskej NHL Carolinu 3:2. Slovenský obranca patril k najvyťaženejším hráčom a odohral 20:07 min. O zisku dvoch bodov pre Lightning rozhodol 52 sekúnd pred koncom Braydon Point.

- Vyšetrovatelia začali analyzovať záznamník letových údajov z havarovaného lietadla spoločnosti Jeju Air, uviedol v stredu kórejský viceminister vnútra Ko Ki-dong poverený vedením rezortu na stretnutí Bezpečnostného ústredia pre odpoveď na katastrofy (CDSCH).

- Na prinajmenšom 126 mŕtvych a 188 zranených sa zvýšil počet obetí, ktoré si vyžiadalo zemetrasenie v čínskej autonómnej oblasti Tibet. Otrasy, ktoré poškodili tisíce budov, pocítili aj obyvatelia nepálskeho hlavného mesta Káthmandu, ako aj viacerých častí Indie.

- Americké úrady v noci na stredu nariadili evakuáciu približne 30.000 obyvateľov Los Angeles pred požiarom, ktorý rozširuje silný vietor. Plamene už zničili mnoho budov, uviedol guvernér Kalifornie Gavin Newsom.

- Bývalý námestník poľského ministra spravodlivosti Marcin Romanowski, ktorý ušiel pred súdnym stíhaním do Maďarska, kde následne získal azyl, príde v Poľsku o poslanecký plat.

- Telo bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera v utorok previezli do budovy amerického Kapitolu, kde bude až do štátneho pohrebu verejne vystavené. Pohreb sa bude konať vo štvrtok.