Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Slovensko

Zomrel spisovateľ Jozef Pavlovič

Na archívnej snímke spisovateľ Jozef Pavlovič. Foto: TASR Pavel Neubauer

Jozef Pavlovič sa narodil 13. júna 1934 vo Veľkých Kostoľanoch. Vysokú školu pedagogickú v Bratislave absolvoval v roku 1957.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrel spisovateľ Jozef Pavlovič. TASR to potvrdila riaditeľka Literárneho informačného centra (LIC) Miroslava Vallová.

Jozef Pavlovič sa narodil 13. júna 1934 vo Veľkých Kostoľanoch. Vysokú školu pedagogickú v Bratislave absolvoval v roku 1957. Do roku 1981 pôsobil ako stredoškolský profesor na gymnáziu v Trenčíne. Potom sa venoval iba literárnej tvorbe. Je autorom próz pre deti i dospelých, zbierky aforizmov a epigramov, scenárov k bábkovým hrám a televíznych večerníčkov. Prekladal detskú literatúru z angličtiny a poľštiny, ako spoluzostavovateľ sa podieľal na tvorbe učebníc a šlabikárov pre deti. Zostavil spevník Tisíc slovenských ľudových piesní (2004).

Profil zosnulého spisovateľa Jozefa Pavloviča

Jozef Pavlovič sa narodil 13. júna 1934 vo Veľkých Kostoľanoch neďaleko Piešťan. Do školy chodil tri roky v Trnave, 4. ročník absolvoval v Šaštíne a 5. ročník v Hodoch (súčasť Galanty), kde urobil skúšky na saleziánske gymnázium v Trnave. Po zatvorení kláštora a gymnázia v noci z 12. na 13. apríla 1951 zmaturoval napokon na gymnáziu v Piešťanoch.

V roku 1957 absolvoval Vysokú školu pedagogickú v Bratislave a až do roku 1981 pôsobil ako stredoškolský profesor na gymnáziu v Trenčíne. Od tohto roku sa venoval iba literárnej tvorbe. Žil v Bratislave.
Venoval sa tvorbe pre deti, písal však aj epigramy pre dospelých a tiež ľúbostné verše. Prvé básne pre deti publikoval časopisecky.

Debutoval zbierkou tradičných riekaniek pre deti Pri potoku, pri vode (1957), v ktorej prejavil schopnosť experimentovať s jazykom a metaforou, spájajúc pritom modernú poéziu s tradičnou jednoduchosťou drobného príbehu či vtipnej básnickej momentky.

Nasledovali ďalšie zbierky – Na jarnom slniečku (1961), Veselá abeceda (1963), Veselé zvieratká (1970), Za kľúčovou dierkou (1971), Dúha farbičky si strúha (1977), Kam sa skryli púpavy (1980), Generál Guľôčka (1981), Bola raz trieda, bol raz žiak (2000) a Riekankovo (2003).

Od 60. rokov 20. storočia Jozef Pavlovič tvoril a vydával aj prózy pre deti. Jeho prvotinou v tomto žánri boli Roztopašné rozprávky (1963), veľmi známou detskou knižkou sa však stal titul Bračekovia mravčekovia (1972).

Pavlovičova tvorba sa vyznačovala ľahkosťou, humorom a hrou so slovom. "Jeho básne sú tematicky pestré: od prírodných motívov až po moderné civilizačné javy. Vtipným spôsobom reagujú na okolitý svet, na svojrázne detské výpovede. Príznačné sú pre ne melodickosť, rytmus, zvukomalebnosť, princíp hry, fantázie, humoru a básnickej obrazotvornosti," napísala o Pavlovičovi Anna Šikulová. Zaradila ho do generácie detských autorov, ktorú reprezentujú aj Ľubomír Feldek, Klára Jarunková, Miroslav Válek či Jaroslava Blažková.

"Osobitný význam v jeho tvorbe majú prózy pre školskú mládež, v ktorých sa zameral na zvukovú stránku jazyka a vtipným spôsobom sprostredkoval deťom poznávanie písmen, rozlišovanie hlások a jazykovú hudobnosť," konštatovala Šikulová o Pavlovičovej prozaickej tvorbe. Z nej možno spomenúť tituly Princezná Kvapôčka (1975), Štvornohé rozprávky (1975), Tri zlé princezné (1981), Rozprávky od výmyslu sveta (1985), Veselí prváci (1987), Najkrajšie biblické príbehy 1, 2 (1991, 1992), a tiež knižku Deduško Večerníček z roku 1993. K neskorším dielam patria knihy Čítajte si s nami (1995), Vrabec Florián (1996), Povedala abeceda (2000), Zajkovia Majko a Kajko (2001) či Macko Lacko (2003).

Vyšli mu tiež tri knižky hádaniek pre deti. Písal aj scenáre rozprávok, známe sú napríklad série Sedem statočných budíkov (1978), Sedem múdrych budíkov (1983), Sedem výmyselných budíkov (1992).

V roku 2013 ocenilo vydavateľstvo Ikar najúspešnejších autorov za rok 2012, dve Platinové knihy získal Jozef Pavlovič za knižky pre deti Parádnice zajačice a Rozprávky ostrihané na ježka, navyše si odniesol aj Zlatú knihu za rozprávkovú knižku Zajkovia Majko a Kajko.

Takisto bol Jozef Pavlovič ocenený Zlatou knihou za rok 2016 – tentoraz za rozprávku Macko Lacko.

MICHELKO: Matovič nedovládol, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Slovenská národná strana si podľa poslanca NR SR R. Michelka (SNS) každoročne pripomína oba májové sviatky, 1. mája sviatok práce a 8. mája Deň víťazstva nad fašizmom (správa, PODCAST, VIDEO)

- Bielorusko v stredu prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

- Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila. Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ prispeli k rastu hospodárstva a predstavujú dôležitý zdroj verejných investícií.

- Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom s iným vzhľadom vyrážok.

- Legislatíva v súvislosti s ochranou svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Rozšíri sa tiež okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany.

- Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete.

- Hokejisti Washingtonu i Floridy postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL, pre Montreal i Tampu Bay sa sezóna skončila.

- Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo v noci na štvrtok zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na prístavné mesto Odesa na juhu Ukrajiny.

- Talianska vláda predložila v stredu do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť svojich detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

- Vláda Konžskej demokratickej republiky (KDR) vyzvala v stredu Senát, hornú komoru parlamentu KDR, aby bývalému prezidentovi Josephovi Kabilovi odobral imunitu a vydal ho na trestné stíhanie.

- Stovkám hasičov sa po 11 dňoch podarilo v stredu úplne uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.

- Americký minister financií Scott Bessent v stredu povedal, že Spojené štáty sú pripravené ešte v priebehu toho istého dňa podpísať s Ukrajinou dohodu o nerastných surovinách.

- Futbalisti FC Barcelona remizovali v úvodnom semifinálovom zápase Ligy majstrov s Interom Miláno 3:3. „Nerazzurri“ v dueli viedli 2:0 i 3:2, ale ofenzívne naladení Katalánci dokázali zakaždým odpovedať. Odveta na milánskom San Sire sa odohrá v utorok 6. mája o 21.00 h.

- V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to v stredu jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

- Slovenskí hokejisti sa prebojovali do semifinále MS do 18 rokov v USA. Vo štvrťfinálovom zápase v Allene zdolali Nemecko 3:2 a tretí rok za sebou budú hrať na svetovom šampionáte o medaily.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.