Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Zomrel vedec Ján Buda, stál aj za rozvojom robotizácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výsledky svojho vedeckého bádania Buda publikoval v mnohých odborných dielach vydaných doma i v zahraničí.

Košice 18. marca (TASR) – Vo veku 94 rokov zomrel uplynulý víkend jeden zo zakladateľov robotiky a robotizácie v Československu Ján Buda. Vďaka tomuto priekopníkovi progresívnych metód obrábania kovov sa na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE), ale aj v košickom regióne, zrodilo i biomedicínske inžinierstvo. TASR o úmrtí za TUKE informoval Vladimír Modrák. Pripomenul, že Buda bol i dlhoročným dekanom Strojníckej fakulty (SjF) TUKE.

Ako dodal, jeho učebnice sú dodnes používané pri vzdelávaní nových generácií inžinierov. Buda stál na čele SjF 23 rokov. Bol tiež členom korešpondentom Slovenskej akadémie vied (SAV) aj námestníkom ministra priemyslu počas Slovenskej socialistickej republiky.

Podľa Modráka získal za svoju vedecko-pedagogickú prácu a rozvoj strojárstva na Slovensku viacero prestížnych ocenení, medzi nimi aj Laureát Slovenskej národnej ceny za Výrobný systém s robotom. Okrem iného SjF TUKE udeľuje za významný prínos k rozvoju fakulty, ako aj rozvoju slovenského priemyslu medailu profesora Jána Budu.

Výsledky svojho vedeckého bádania Buda publikoval v mnohých odborných dielach vydaných doma i v zahraničí. „Medzi jeho najuznávanejšie diela patrí monografia Teoretické základy obrábania kovov v spoluautorstve s profesorom Jánom Békéšom. Známa je jeho monografia Priemyselné roboty s profesorom Milanom Kováčom, ktorá vyšla v niekoľkých jazykových mutáciách,“ spresnil Modrák. Ako doplnil, autorita Budu sa na medzinárodnej úrovni prejavila aj jeho členstvom vo viacerých medzinárodných organizáciách, akými sú napríklad SME - Society of Manufacturing Engineers či CIRP - The International Academy for production Engineering.