Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 2. apríl 2025Meniny má Zita
< sekcia Slovensko

Zomrela významná slovenská archeologička Tatiana Štefanovičová

Ilustračná snímka. Foto: TASR Zdenko Dzurjanin

Jej pohreb sa bude konať 14. januára o 13.30 h v Bratislavskom krematóriu.

Bratislava 5. januára (TASR) - Vo veku 86 rokov zomrela v nedeľu (3.1.) slovenská archeologička, historička a pedagogička Tatiana Štefanovičová. Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV o tom informuje na svojom webe, TASR to zároveň potvrdil riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied Matej Ruttkay.

"Pani profesorka patrila určite k najstarším a najzaslúžilejším archeologičkám na Slovensku," uviedol Ruttkay. Jej pohreb sa bude konať 14. januára o 13.30 h v Bratislavskom krematóriu, doplnila pre TASR hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Lenka Miller. "Profesorka Tatiana Štefanovičová bola vynikajúca, medzinárodne uznávaná archeologička, historička, špecialistka na stredovekú architektúru a zároveň aj skvelý človek ochotný vždy poradiť, či pomôcť," povedal Ruttkay.

Priblížil, že od konca 50. až do 80. rokov 20. storočia viedla archeologické výskumy na Bratislavskom hrade. Okrem iného tam odkryla aj základy jedinečnej veľkomoravskej baziliky z 9. storočia. Neskôr realizovala napríklad komplexný archeologický výskum Dómu sv. Martina v Bratislave.

"Počas svojho pôsobenia na Univerzite Komenského vychovala celú generáciu slovenských i zahraničných archeológov. Počas celej svojej kariéry sa aktívne angažovala v boji za ochranu pamiatok. Jej početné vedecké publikácie sú trvalým prínosom pre poznanie stredoeurópskeho stredoveku a našich najstarších národných dejín," zhrnul Ruttkay.

Slovenská archeológia prišla podľa jeho slov o jednu zo svojich kľúčových osobností.


V tejto súvislosti TASR prináša profil profesorky Tatiany Štefanovičovej.

Tatiana Štefanovičová sa narodila 10. marca 1934 v Bratislave. V rokoch 1953 – 1958 absolvovala štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave. Po ukončení štúdia pracovala v Mestskom múzeu v Bratislave, v Archeologickom ústave Slovenskej akadémie vied v Nitre. Od roku 1964 pôsobila na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, od roku 1992 ako profesorka.

Už ako čerstvá absolventka vysokoškolského štúdia sa venovala výskumu na Bratislavskom hrade v čase, keď prevládali názory, že lokalita nemá archeologický potenciál. Štefanovičová počas dôsledného archeologického výskumu objavila a preskúmala základy včasnostredovekého kostola, veľkomoravské hroby a veľkomoravský val.

S odstupom času sa vďaka jej práci ukázalo, že lokalita Bratislavského hradu spĺňa charakter celoeurópskeho významu. Výsledky výskumu publikovala v samostatnej monografii Bratislavský hrad v 9. – 12. storočí (1975), ktorej predchádzalo viacero štúdií avizujúcich zásadnosť nálezov. Medzi jej ďalšie známe publikácie patria Osudy starých Slovanov (1988), Najstaršie dejiny Bratislavy (1993), Dóm sv. Martina v Bratislave (2004).

Nezanedbateľná bola aj jej organizačno-riadiaca a pedagogická činnosť. V rokoch 1991 – 1998 bola vedúcou katedry archeológie a v rokoch 1992 – 1998 pôsobila ako prodekanka FiF UK.

Po absolvovaní študijného pobytu v Grécku na úplnom začiatku pedagogickej kariéry otvorila pre slovenskú archeológiu novú tému – výskum kontaktov medzi gréckou civilizáciou a ranostredovekým svetom strednej Európy. Bola spoluzostavovateľkou prvého zväzku diela Dejiny Bratislavy: Brezalauspurc – na križovatke kultúr (2012).

V rokoch 2009 – 2015 sa aktívne zaujímala o nové objavy keltsko-rímskych stavieb na Bratislavskom hrade a aj v médiách sa zasadzovala za ich prezentáciu a zachovanie.

V roku 2005 jej prezident SR Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Fico verí, že vláda odporučí novelu o mimovládkach na schválenie

Parlament má na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní rokovať o novele zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS.

- Poslanci v utorok v závere piateho rokovacieho dňa 33. schôdze Národnej rady (NR) SR diskutovali o vládnom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD).

- Vláda bude v stredu rokovať o návrhu novely zákona o neziskových organizáciách. Premiér Robert Fico (Smer-SD) to vyhlásil na sociálnej sieti. Verí, že ho odporučia Národnej rade (NR) SR na schválenie. Deklaroval, že to sľúbili v programovom vyhlásení vlády.

- Rebríček najbohatších ľudí sveta amerického magazínu Forbes opäť vedie Elon Musk, ktorý si medziročne polepšil o 147 miliárd dolárov.

- Z Bieloruska vyhostia občana USA, ktorého zadržali po nelegálnom vstupe na územie krajiny, kam sa dostal v noci na pondelok v nákladnom vlaku zo susednej Litvy.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil podnety voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) aj ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

- Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) v Národnej rade (NR) SR.

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.