Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. november 2024Meniny má Bohumír
< sekcia Slovensko

Návrh zákona od iniciatívy Zvierací ombudsman sa týka pyrotechniky

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Pyrotechnikou je podľa envirorezortu ohrozené aj životné prostredie. Pri jej používaní je ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartón, plast či drevotrieska.

Bratislava 26. januára (TASR) - Iniciatíva Zvierací ombudsman pripravila návrh novely zákona aj vládneho nariadenia, ktorým by sa zakázal predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom Slovensku. Návrh predstavila na prvom stretnutí pracovnej skupiny pre ochranu zvierat v utorok (25. 1.) v Národnej rade SR. O zákaze predaja pyrotechniky a návrhu zákona diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií i veterinári. TASR o tom informovala Katarína Schneiderová z tímu Zvieracieho ombudsmana.

Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1. Jej použitie predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide napríklad o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a rôzne bzučiaky, vysvetľuje Zvierací ombudsman.
Na snímke pes v klietke v Mestskom útulku Poprad, foto z archívu.
Foto: TASR – Kristína Mayerová

"Akákolvek ludská cinnost, ktorá je vykonávaná len pre zábavu a dokázatelne spôsobuje vážnu fyzickú a psychickú ujmu alebo smrt nielen zvierat, ale aj ludí, ci škody na majetku, nemá opodstatnenie a nemôže byt modernou spolocnostou akceptovaná," skonštatovala Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslav Karahuta (Sme rodina) pre TASR poukázal, že súčasný legislatívny stav je nedostatočný. Zákaz používania pyrotechniky je síce regulovaný zákonom o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii a cez všeobecne záväzné nariadenia miest a obcí, ale dodržiavanie tohto zákazu sa podľa neho nekontroluje dostatočne.

Pyrotechnikou je podľa envirorezortu ohrozené aj životné prostredie. Pri jej používaní je ekosystém zanesený drobnými útržkami rôznych zložiek ako kartón, plast či drevotrieska. Niektoré sa menia na prachovú chemickú zmes a dopadajú späť na zem. Pri výbuchoch ohňostrojov a inej pyrotechniky sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé častice, napríklad jemné prachové, ktoré sú pri vdýchnutí toxické, upozorňuje.