Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Šport

Ake a Man s dvoma asistenciami, Schranz sa zapísal medzi strelcov

Ivan Schrantz vidí žltú kartu v zápase na ME v Nemecku Belgicko - Slovensko. Foto: TASR/AP

Poradie strelcov nemalo po desiatich odohratých dueloch lídra.

Berlín 18. júna (TASR) - Holandský futbalový obranca Nathan Ake a rumunský krídelník Dennis Man boli po štvrtom hracom dni ME v Nemecku lídri v počte asistencií. V prvom stretnutí svojich tímov obaja prihrali na dva góly. Holanďania vyhrali nad Poľskom 2:1 a Rumuni zdolali Ukrajinu prekvapujúco 3:0. V štatistikách ešte nefigurovali hráči poslednej F-skupiny, ktorej zápasy sa odohrali v utorok večer.

Poradie strelcov nemalo po desiatich odohratých dueloch lídra. Padlo v nich celkovo 27 gólov, o ktoré sa postaralo 25 rôznych strelcov. Medzi nich sa zapísal aj Ivan Schranz, ktorý rozhodol o úvodnom triumfe Slovákov nad Belgickom 1:0. Nemec Kai Havertz, Španiel Fabian Ruiz a Švajčiar Michel Aebischer majú na konte gól i asistenciu. Vlastné góly si pripísali nemecký obranca Antonio Rüdiger a Rakúšan Maximilian Wöber. Podobne vyrovnané je aj poradie v počte striel na bránku i žltých kariet. V oboch štatistikách figuruje s jedným zápisom Schranz, do streleckej sa dostali aj jeho spoluhráči Róbert Boženík, Lukáš Haraslín a Juraj Kucka.

Hráči Nemecka a Holandska sa vo svojich úvodných zápasoch prezentovali častou streľbou a s 20 streleckými pokusmi figurovali na prvom mieste v tejto štatistike. Slováci sú s desiatimi pokusmi na 13. priečke. Nemci boli po presvedčivom víťazstve nad Škótskom 5:1 aj lídri v percentuálnom držaní lopty (68 percent) a v presnosti prihrávok (94 percent). Slováci mali v stretnutí s Belgickom 44% držanie a 79% úspešnosť prihrávok.

Štatistiky hráčov po 4. hracom dni ME v Nemecku:

góly: 1. Ivan SCHRANZ (SR), Cody Gakpo (Hol.) a ďalších 23 hráčov po 1 góle

asistencie: 1. Nathan Ake (Hol.) a Dennis Man (Rum.) po 2, 3. Juraj KUCKA (SR) a ďalších 15 hráčov po 1

strely na bránu: 1. Gakpo, Marcus Thuram (Fr.), Romelu Lukaku (Belg.), Alvaro Morata (Šp.), Christoph Baumgartner (Rak.), Ruben Vargas, Kwadwo Duah (obaja Švajč.), Jakub Kiwior (Poľ.), Leroy Sane a Kai Havertz (obaja Nem.) všetci po 2, 11. SCHRANZ, Róbert BOŽENÍK, Lukáš HARASLÍN, Juraj KUCKA (všetci SR) a ďalších 55 hráčov po 1

ŽK: 1. Remo Freuler (Švajč.), SCHRANZ a ďalších 29 hráčov po 1

ČK: 1. Ryan Porteous (Škót.) 1

štatistiky tímov:

Góly: 1. Nemecko 5, 2. Švajčiarsko, Rumunsko a Španielsko po 3, 5. Holandsko a Taliansko po 2, 7. SLOVENSKO a ďalších osem po 1

počet streleckých pokusov: 1. Nemecko a Holandsko po 20, 3. Chorvátsko, Dánsko a Taliansko po 16, 6. Švajčiarsko a Belgicko po 15, ... 13. SLOVENSKO 10

držanie lopty: 1. Nemecko 68%, 2. Taliansko a Ukrajina 66%, 4. Holandsko 65%, 5. Dánsko 62%, 6. Belgicko 56%, 7. Chorvátsko 54%, 8. Anglicko a Švajčiarsko 53%, ... 15. SLOVENSKO 44%

presnosť prihrávok: 1. Nemecko 94%, 2. Taliansko 93%, 3. Anglicko 91%, 4. Holandsko 90%, 5. Srbsko 89%, 6. Chorvátsko, Dánsko a Ukrajina 88%, ... 17. SLOVENSKO 79%

ŽK: 1. Rakúsko 5, 2. Srbsko, Belgicko a Švajčiarsko po 3, 5. Nemecko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko, Albánsko a Slovinsko po 2, ... 11. SLOVENSKO 1

ČK: 1. Škótsko 1

Premiér Fico odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska

Slovenského premiéra na úvod návštevy v Záhrebe privíta na Úrade vlády Chorvátskej republiky jeho náprotivok Andrej Plenkovič.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.

- Irán musí v rámci prípadnej novej jadrovej dohody úplne zastaviť obohacovanie uránu, uviedol v utorok osobitný vyslanec amerického prezidenta pre Blízky východ Steve Witkoff.

- Výberom poroty sa v utorok v New Yorku začal nový proces so 73-ročným bývalým hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom. Týka sa obvinení viacerých žien zo sexuálnych trestných činov, ktoré iniciovali vznik hnutia Me Too.

- Futbalisti Spartaka Trnava postúpili do finále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. V odvetnom semifinálovom zápase triumfovali na domácom ihrisku nad Slovanom Bratislava 4:2 po rozstrele z 11 m, zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:1.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok večer aj naďalej diskutujú o novele zákona o neziskových organizáciách. Rokovať o návrhu začali o 14.00 h a rozprava pokračuje aj po 20.00 h.

- Hokejisti HK Nitra zabojujú o majstrovský titul v Tipos extralige aj v ročníku 2024/25. Corgoni rozhodli o svojom postupe do finále play off v utorňajšom rozhodujúcom siedmom stretnutí série, v ktorom zvíťazili nad Žilinou 7:4 a v sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa ohradil voči slovám vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej, ktorá vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.