Streda 16. október 2024Meniny má Vladimíra

Calgary s Pospíšilom a Honzekom zvíťazilo aj vo štvrtom zápase sezóny

Slovenský hokejista Samuel Honzek z Calgary v zápase NHL s Chicagom v utorok 15. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Calgary štvrtým víťazstvom za sebou potvrdilo úspešný vstup do sezóny.

New York 16. októbra (TASR) - New York 16. októbra (TASR) - Hokejisti Edmontonu Oilers sa vo svojom štvrtom zápase v novej sezóne NHL dočkali prvého víťazstva. Na domácom ľade zdolali Philadelphiu Flyers 4:3 po predĺžení vďaka víťaznému gólu útočníka Leona Draisaitla. Hostia viedli po prvej tretine 2:0, keď sa dvomi presnými zásahmi v presilovkách prezentoval nováčik Matvej Mičkov, pre ktorého to boli prvé góly v NHL.

Draisaitl rozhodol predĺženie po tom, čo Flyers najskôr nevyužili brejkovú situáciu a v protiútoku brankár Samuel Ersson najskôr zneškodnil nájazd Connora McDavida, no po jeho prihrávke skóroval Draisaitl. "Každý bod, ktorý môžeme získať, je pre nás cenný. Je skvelé, že sme sa dokázali vrátiť do zápasu a zvíťaziť," uviedol Draisaitl.

Slovenský útočník Martin Pospíšil v drese Calgary prvýkrát v novom ročníku NHL nebodoval, no jeho tím štvrtým víťazstvom za sebou potvrdil úspešný vstup do sezóny, keď zdolal Chicago 3:1. Pospíšil mal v 15. minúte šancu otvoriť skóre, keď sa v ofenzívnej akcii dostal k prihrávke Jonathana Huberdeaua a natlačil sa pred bránku, no v snahe o zakončenie stratil kontrolu nad pukom. Neskôr sa stal terčom ataku Tylera Bertuzziho, proti ktorému sa najskôr vyhol hitu, no útočník hostí ho podrazil nohou. Pospíšil sa ťažšie dvíhal z ľadu, napokon pokračoval v hre. Nepríjemnú kolíziu absolvoval aj Samuel Honzek, ktorý opäť nastúpil na krídle prvého útoku Calgary, no aj po štvrtom zápase v sezóne čaká na prvý bod v profilige. V snahe napádať Connora Murphyho v strednom pásme ho obranca Chicaga tvrdým "telom" poslal na ľad. Flames si štyrmi víťazstvami v úvode sezóny vyrovnali klubový rekord.

Do kanadského bodovania sa v noci na stredu nezapísali ani ďalší štyria slovenskí hokejisti. V zápase St. Louis - Minnesota sa gólom do prázdnej bránky prezentoval Filip Gustavsson, ktorý sa stal prvým brankárom v ročníku a 15. v histórii, ktorý skóroval. Podarilo sa mu to v presilovke, počas ktorej hostia v snahe vyrovnať stiahli brankára Jordana Binningtona. Gustavsson sa dostal k puku a strelou cez celé klzisko deväť sekúnd pred koncom uzavrel skóre na 1:4. Pre Wild to bolo prvé víťazstvo po dvoch prehrách, pre St. Louis neúspešná domáca premiéra v sezóne.

Hokejisti Caroliny zvíťazili nad New Jersey 4:2, čím predĺžili víťaznú sériu nad týmto súperom na šesť zápasov. Slovenský obranca Šimon Nemec ani jeho krajan Tomáš Tatar v drese hostí nebodovali. Nemec opäť nastúpil v tretej obrannej dvojici s nováčikom Seamusom Caseyom a počas svojho doterajšieho maxima v sezóne 19:15 minúty si do štatistík pripísal jeden plusový bod a dve strely. Tatar hral na ľavom krídle druhej formácie s Nicom Hischierom a Dawsonom Mercerom a na ľade strávil 13:32. Gól na priebežných 3:1, ktorý sa napokon ukázal ako víťazný, strelil 21-ročný útočník Jackson Blake, pre ktorého to bol v treťom zápase kariéry prvý presný zásah. Carolina draftovala syna bývalého ligového útočníka Jasona Blakea v roku 2021 zo 109. miesta. "Dúfal som, že prvý gól príde. Bolo mi jedno, kedy sa tak stane a akým spôsobom. Našťastie to prišlo už dnes, navyše vo víťaznom zápase. Je to niečo, na čo nikdy nezabudnem," konštatoval Jackson Blake.

Devils sa aj napriek prehre udržali na čele Východnej konferencie, no tímy za nimi majú odohratých menej zápasov. "Diabli" zvíťazili v štyroch z doterajších šiestich, Carolina sa po prehre s Tampou Bay 1:4 otriasla a na druhý pokus doma zvíťazila: "Vedeli sme, že sa na nás pripravia. Mali veľa energie, tvrdo forčekovali, v tom je ich sila. (Brankár) Jakob Markström nás držal v hre, len vďaka nemu bolo po prvej tretine 0:0," uviedol tréner hostí Sheldon Keefe. Kormidelník domácich Rod Brind´Amour bol spokojný so zlepšením výkonu tímu po prvom zápase: "Dnes to bol kvalitný výkon od začiatku do konca. Toto bol spôsob, akým potrebujeme hrať a akým musíme hrať proti kvalitným tímom ligy."

Hráči úradujúceho víťaza Stanleyho pohára Floridy nezaváhali na ľade Columbusu, ktorý zdolali 4:3. Pre Blue Jackets to bol prvý domáci zápas v sezóne a tímy si v ňom uctili pamiatku tragicky zosnulého útočníka Johnnyho Gaudreaua. Klub vyvesil pod strop jeho symbolický dres s číslom 13. Na úvodnom vhadzovaní zostalo voľné miesto na ľavom krídle Blue Jackets a prvých 13 sekúnd sa hráči nezapojili do hry. V zápase pre zranenie predčasne skončil domáci obranca Erik Gudbranson.

Hokejisti Tampy Bay zvíťazili aj v druhom zápase sezóny, keď na domácom ľade zdolali Vancouver 4:1. Slovenský obranca "bleskov" Erik Černák sa prezentoval dvomi plusovými bodmi, jednou strelou a jedným menším trestom v 3. tretine, ktorý potrestal Connor Garland využitou presilovkou. Nastúpil v druhej obrannej dvojici s Ryanom McDonaghom a na ľade strávil celkovo 17:08 minúty. Vancouver prehral aj tretí zápas v ročníku.

Do kanadského bodovania sa nezapísal ani obranca Washingtonu Martin Fehérváry. Vo víťaznom zápase s Vegas odohral 19:56 minúty a v prvej tretine dostal menší trest, po ktorom Victor Olofsson vyrovnal na priebežných 1:1. Prezentoval sa aj piatimi bodyčekmi. Na dvoch góloch sa prihrávkami podieľal kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin, ktorý tým dosiahol 700 asistencií v základnej časti NHL. V zápase nastúpil na netradičnej pozícii pravého krídelníka. Skóre zápasu otvoril český útočník Jakub Vrána, ktorý skóroval z prvej strely v prvom zápase po návrate do Washingtonu. Domáci si napokon vďaka trom gólom v druhej tretine pripísali prvé víťazstvo v sezóne. Vegas prehrali prvýkrát od začiatku ročníka, predtým triumfovali v troch zápasoch v rade. Víťazný debut v bránke Capitals absolvoval Logan Thompson, ktorý v uplynulých štyroch sezónach chytal práve za Golden Knights.

V zápase Dallas - San Jose si oba tímy predĺžili svoje série. Stars triumfovali aj vo štvrtom zápase sezóny, tentoraz prvýkrát po predĺžení a samostatných nájazdoch. V nich premenili všetky tri svoje pokusy, keď brankára Mackenzieho Blackwooda postupne prekonali Jason Robertson, Matt Duchene aj Wyatt Johnston. Sharks prehrali aj tretí zápas v ročníku.

Hráči Nashvillu prehrali aj tretí zápas v sezóne. Na domácom ľade podľahli Seattlu 3:7. Letná posila Nashvillu Steven Stamkos naďalej čaká na prvý kanadský bod v novom pôsobisku. "Máme za sebou tri zápasy a za to, čo sme predviedli, si zaslúžime byť tam, kde sme. Je však iba začiatok ligy a podobnou situáciou prechádza viacero tímov. Je to frustrujúce, ale zároveň je to niečo, čím musíme prejsť, potlačiť to už v zárodku a vykročiť správnym smerom," konštatoval tréner "predátorov" Andrew Brunette. Jeho náprotivok Dan Bylsma bol spokojný, zvlášť, keď jeho zverenci strelili sedem gólov po tom, čo v predošlom zápase na ľade Dallasu (0:2) vyšli naprázdno. "Myslím si, že sme dnes videli veľa pozitívnych vecí v našej hre. Po predošlom zápase sme podrobne hovorili o maličkostiach v našom výkone vrátanie prepojenia defenzívy s ofenzívou. Bolo to evidentné pri góle na 2:0, keď sa situácia začala rýchlym prechodom z obrannej zóny. Je pozitívne, že sme dosiahli výsledok za to, že sme hrali správnym spôsobom," povedal Bylsma po druhom víťazstve Seattlu v sezóne.

NHL - sumáre

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Góly: 11. Jarvis (Svečnikov), 40. Gostisbehere (Nečas, Kotkaniemi), 51. Blake (Orlov), 59. Aho (Slavin, Martinook) - 22. J. Hughes (Bratt, Kovacevic), 56. Hischier (J. Hughes, Bratt). Brankári: Kočetkov - Markström, strely na bránku: 31:25

Columbus Blue Jackets - Florida Panthers 3:4 (0:0, 2:3, 1:1)

Góly: 21. Sillinger (Johnson), 32. Monahan (Činachov, Marčenko), 58. Van Riemsdyk (Severson, Labanc) - 31. Lundell (Reinhart, Schmidt), 32. Kulikov (Mikkola, Lundell), 40. Reinhart (Verhaege, Bennett), 56. Luostarinen (Reinhart, Mikkola). Brankári: Merzlikinš - Knight, strely na bránku: 38:22

Tampa Bay Lightning - Vancouver Canucks 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Góly: 4. Kučerov (Raddysh, Point), 28. Point (Guentzel, McDonagh), 41. Cirelli (Hagel, Paul), 59. Hagel (Paul, Cirelli) - 45. Garland (Boeser, DeBrusk). Brankári: Vasilevskij - Šilovs, strely na bránku: 28:27

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Góly: 7. Vrána (Mangiapane), 24. Wilson (Strome, Ovečkin), 46. Protas (Ovečkin), 47. Chychrun (Dowd, Carlson) - 18. Olofsson (Hertl, Stone), 38. Eichel (Stone , Barbašov). Brankári: Thompson - Hill, strely na bránku: 22:26

St. Louis Blues - Minnesota Wild 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 31. Joseph (Bolduc, Broberg) - 4. Hartman (Kaprizov, Faber), 28. Lauko (Chusnutinov, Brodin), 41. Rossi (Zuccarello, Kaprizov), 60. Gustavsson. Brankári: Binnington - Gustavsson, strely na bránku: 28:28

Dallas Stars - San Jose Sharks 3:2 pp a sn (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 33. Duchene (Marchment, Stankoven), 38. Hintz (Robertson, Johnston) - 27. Toffoli, 36. Dellandrea (Sturm). Brankári: Oettinger - Blackwood, strely na bránku: 38:27

Nashville Predators - Seattle Kraken 3:7 (2:3, 1:0, 0:4)

Góly: 15. McCarron (Pärssinen, Carrier), 18. Novak (Jankowski, Evangelista), 38. Skjei (O´Reilly, Forsberg) - 4. Evans (Larsson), 8. Bjorkstrand (Stephenson, Schwartz), 20. Tanev (Montour, Gourde), 42. Schwartz (Bjorkstrand, Stephenson), 43. Eberle (McCann, Oleksiak), 52. McCann (Beniers, Oleksiak), 58. Larsson. Brankári: Saros - Daccord, strely na bránku: 33:36

Calgary Flames - Chicago Blackhawks 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Góly: 17. Coronato (Kirkland, Andersson), 34. Kuzmenko (Huberdeau, Zary), 60. Coronato (Backlund) - 17. Foligno (Jones, Martinez). Brankári: Wolf - Mrázek, strely na bránku: 26:32

Edmonton Oilers - Philadelphia Flyers 4:3 pp (0:2, 2:1, 1:0)

Góly: 27. Henrique (Janmark, Kulak), 35. Brown (J. Skinner, Nurse), 57. Bouchard (McDavid, Draisaitl), 61. Draisaitl (McDavid) - 5. Mičkov (Tippett, Frost), 10. Mičkov (Frost, Konecny), 40. Brink (Zamula, Farabee). Brankári: S. Skinner - Ersson, strely na bránku: 33:30

Martin Fehérváry (Washington) 19:56 0 0 0 0 0 2

Šimon Nemec (New Jersey) 19:15 0 0 0 +1 2 0

Erik Černák (Tampa Bay) 17:08 0 0 0 +2 1 2

Samuel Honzek (Calgary) 13:48 0 0 0 -1 0 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 13:32 0 0 0 0 0 0

Martin Pospíšil (Calgary) 12:44 0 0 0 0 0 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/