Piatok 25. október 2024Meniny má Aurel

Černák asistoval, no Tampa Bay prehrala doma s Minnesotou 2:4

Pravé krídlo Minnesoty Wild Mats Zuccarello (36) sa prebíja cez obrancu Tampy Bay Lightning Erika Černáka (81) počas prvej tretiny hokejového zápasu NHL vo štvrtok 24. októbra 2024 v Tampe na Floride. Foto: TASR/AP

Slovenský obranca si bilanciu kanadského bodovania rozšíril v oslabení, keď v 29. minúte vyrovnal na 1:1 Brandon Hagel.

Washington 25. októbra (TASR) - Slovenský hokejista Erik Černák si v drese tímu NHL Tampa Bay Lightning pripísal tretiu asistenciu v sezóne. Jeho tím však podľahol doma Minnesote 2:4. Brankár Floridy Sergej Bobrovskij vychytal 400. víťazstvo ako najrýchlejší muž v histórii NHL.

Slovenský obranca si bilanciu kanadského bodovania rozšíril v oslabení, keď v 29. minúte vyrovnal na 1:1 Brandon Hagel. Minnesota si však napokon pripísala piate víťazstvo v sezóne a je v Západnej konferencii druhá o dva body za vedúcim Winnipegom. Wild bodovali v každom zo siedmich zápasov sezóny a vyrovnali svoju rekordnú sériu z ročníka 2008-09. Dva góly a asistenciu zaznamenal útočník “divochov” Kirill Kaprizov, bol to jeho štvrtý viacbodový zápas za sebou. Víťazstvo Wild vychytal veterán Marc-Andre Fleury, ktorý kryl 23 striel. “Každý vie čo má robiť a perfektne to funguje. Snažíme sa príliš nevymýšľať, dostať puk rýchlo z nášho pásma a udržať ho čo najviac hore,” povedal Fleury pre nhl.com. Tampa po ôsmom góle v sezóne Nikitu Kučerova viedla 2:1 a Wild vôbec prvýkrát v sezóne po 391 minútach a 31 sekúndách prehrávali, ale napokon duel otočili. “Rozhodla presilovka v tretej tretine, inak to bol vyrovnaný zápas dvoch disciplinovaných tímov,” uviedol tréner Lightning Jon Cooper.

Zo Slovákov v noci na piatok nastúpil aj Tomáš Tatar, ktorý nezabránil tretej prehre New Jersey v sérii, tentokrát 3:5 v Detroite. V drese Devils sa po návate Lukea Hughesa a Bretta Pesceho nedostal do zostavy slovenský obranca Šimon Nemec a prvýkrát v sezóne bol len zdravý náhradník. Tatar bol tretí najmenej vyťažovaný hráč tímu, hral 11 minút a 17 sekúnd, zaznamenal mínusový bod, strelu a jeden hit. O víťazstve Detroitu rozhodol v presilovej hre 3:22 pred koncom Patrick Kanea, keď strelou spomedzi kruhov prekonal Jacoba Markströma a dostal svoj tím do vedenia 4:3. “Vždy keď má Patrick puk na hokejke tak dokáže niečo vymyslieť. Snažíme sa mu vytvoriť priestor a on to dokáže využiť,” povedal Alex DeBrincat, ktorý mal rovnako ako Kane bilanciu 1+1. Víťazstvo poistil do prázdnej bránky Michael Rasmussen. Red Wings vyhrali tretíkrát za sebou, v bránke podržal tím Cam Talbot (37 zákrokov).

Martin Pospíšil nastúpil v prvom útoku Calgary s Nazemom Kadrim a Andrejom Kuzmenkom, no Flames podľahli doma Caroline 2:4. Pospíšil si s časom 16:29 vytvoril tohtosezónne maximum, ale do štatistík sa nezapísal v štvrtom zápase za sebou. Mal tri strely na bránku a dve mínusky. Druhý Slovák v službách "plameňov" Samuel Honzek je stále zranený. Flames prvýkrát v sezóne vyšli bodovo naprázdno, k víťatzstvu Hurricanes pomohol gólom a asistenciou Martin Nečas. “Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, Flames mali dobrý štart, neprehrali v riadnom čase, ale vyšlo nám to. Je to veľké víťazstvo,” povedal Nečas.

Hokejisti Winnipegu natiahli víťaznú sériu na sedem zápasov, keď uspeli na ľade Seattlu 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil Nikolaj Ehlers. Jets sú jediným nezdolaným tímom v sezóne. Za posledných 10 rokov malo takýto štart len päť tímov.

Dobrý vstup do sezóny potvrdili aj hráči Dallasu, keď vyhrali v Bostone 5:2. Matt Duchene a Tyler Segiun nazbierali po tri body za gól a dve asistencie. Bruins prehrali tretíkrát za sebou. Tréner Stars Peter DeBoer zaznamenal 618. víťazstvo v NHL a posunul sa pred Brucea Boudreaua a Jacquesa Lemairea na 21. miesto v histórii.

New York Rangers prehrali s Floridou 1:3, keď v bránke obhajcov Stanley Cupu žiaril Sergej Bobrovskij. Ten chytil 24 striel a zaznamenal 400. víťazstvo ako najrýchejší muž v histórii NHL. Na túto métu potreboval 707 zápasov, o 20 menej ako doterajší rekordér Henrik Lundqvist. Bývalý brankár Rangers bol osobne na zápase v Madison Square Garden. “Je to špeciálny moment, veľmi si to vážim. Vždy sa snažím byť maximálne pripravený a koncentrovaný a teším sa z tohto úspechu a míľnika,” povedal Bobrovskij, ktorý vychytal 400 víťazstiev ako 14. brankár v NHL a štvrtý nedraftovaný.

Jordan Binnington zaznamenal 40 zákrokov a pomohol St. Louis k víťazstvu 5:1 v Toronte. Dvakrát skóroval Dylan Holloway, tréner Toronta Craig Berube viedol prvýkrát svoj tím proti Blues, s ktorými v roku 2019 získal Stanley Cup. Colorado vyhralo na ľade Utahu 5:1, Casey Mittelstadt nazbieral tri body (1+2), český útočník Ivan Ivan strelil svoj prvý gól v NHL. Cale Makar (1+0) a Nathan MacKinnon (0+1) bodovali aj v ôsmom zápase od začiatku sezóny. Warren Foegele pomohol dvomi gólmi Los Angeles k víťazstvo nad San Jose 3:2. Sharks prehrali aj ôsmy duel v sezóne a stále čakajú na prvý úspechu.

NHL - sumáre:

Boston Bruins – Dallas Stars 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)

Góly: 12. Pastrňák (Poitras), 31. Brazeau (Frederic, Geekie) - 17. Duchene (Seguin, Harley), 21. Robertson (Benn, Heiskanen), 25. Stankoven (Duchene, Marchment), 29. Seguin (Marchment, Duchene), 58. Hintz (Seguin). Brankári: Swayman - DeSmith, strely na bránku: 27:31.

Detroit Red Wings - New Jersey Devils 5:3 (2:1, 0:1, 3:1)

Góly: 19. Fischer (Copp), 19. DeBrincat, 50. Larkin (Kane, Raymond), 57. Kane (Raymond, DeBrincat), 60. Rasmussen (Edvinsson) - 13. Hischier (Bratt), 25. Haula (Meier, L. Hughes), 52. Hischier (J. Hughes, Hamilton). Talbot - Markström, strely na bránku: 20:40.

New York Rangers - Florida Panthers 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Góly: 5. Lafreniere (Fox) - 1. Lundell (Reinhart, Luostarinen), 3. Verhaeghe (Forsling), 27. Bennett (Mikkola, Kulikov). Brankári: Šesťorkin - Bobrovskij, strely na bránku: 25:29.

Tampa Bay Lightning - Minnesota Wild 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 29. Hagel (Cirelli, ČERNÁK), 32. Kučerov (Paul, Perbix) - 7. Kaprizov (Rossi, Brodin), 39. Eriksson Ek (Bogosian, Boldy), 41. Boldy (Zuccarello, Kaprizov), 60. Kaprizov (Lauko, Middleton). Brankári: Vasilevskij - Fleury, strely na bránku: 25:18.

Toronto Maple Leafs - St. Louis Blues 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

Góly: 27. Ekman-Larsson (Rielly, Tavares) - 5. Broberg (Kyrou, Bučnevič), 11. Holloway (Saad), 28. Texier (Kyrou, Bučnevič), 44. Neighbours (Schenn), 57. Holloway (Faulk). Brankári: Woll - Binnington, strely na bránku: 41:27.

Calgary Flames - Carolina Hurricanes 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Góly: 34. Bean (Zary, Backlund), 54. Huberdeau (Kirkland, Andersson) - 13. Jarvis (Aho, Nečas), 21. Roslovic (Burns, Svečnikov), 22. Nečas (Gostisbehere, Kotkaniemi), 59. Robinson (Kočetkov). Brankári: Vladař - Kočetkov, strely na bránku: 31:43.

Utah Hockey Club - Colorado Avalanche 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Góly: 56. Crouse (Maccelli, Cole) - 10. Colton (Rantanen, Mittelstadt), 19. Makar (Rantanen, Kobvalenko), 35. Mittelstadt (Malinski, Kovalenko), 38. Ivan (MacKinnon, Mittelstadt), 57. Kiviranta. Brankári: Vejmělka - Annunen, strely na bránku: 25:26.

Seattle Kraken - Winnipeg Jets 3:4 pp (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 12. Beniers, 52. Eberle (McCann, Beniers), 57. Beniers (Montour, McCann) - 24. Niederreiter (Appleton, Lowry), 36. Vilardi (Scheifele, Connor), 45. Niederreiter (Perfetti, Pionk), 62. Ehlers (Connor, Scheifele). Brankári: Daccord - Hellebuyck, strely na bránku: 32:37.

Los Angeles Kings - San Jose Sharks 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)

Góly: 5. Spence (Moore, Danault), 9. Foegele (Laferriere), 12. Foegele (Clarke, Laferriere) - 31. Granlund (Thompson, Wennberg), 59. Granlund (Thompson, Wennberg). Brankári: Rittich - Blackwood, strely na bránku: 30:26.

Erik Černák (Tampa Bay) 20:57 0 1 1 -1 1 2

Tomáš Tatar (New Jersey) 11:17 0 0 0 -1 1 0

Martin Pospíšil (Calgary) 16:29 0 0 0 -2 3 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/