Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Šport

Privara bol spokojný s úrovňou cyklistických pretekov Okolo Slovenska

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, archívne foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Trasa 62. ročníka dlhá takmer 700 km sa tiahla cez 111 miest a obcí, a tie boli plné fanúšikov.

Nitra 17. septembra (TASR) - Najväčšie cyklistické preteky v krajine Okolo Slovenska majú za sebou najvydarenejší ročník. Nielen čo sa týka účasti svetových pretekárov, ale aj organizácie. To sa odrazilo aj na diváckom záujem, ktorý poriadne prevýšil aj očakávania organizátorov.

Trasa 62. ročníka dlhá takmer 700 km sa tiahla cez 111 miest a obcí Slovenska a tie boli plné fanúšikov. Tí si podobne ako na popredných svetových pretekoch našli cestu i na 17 vrchárskych prémií, na ktorých vytvorili úžasnú kulisu pre pretekárov. Najviac rezonovala scenéria na stúpaní na Vršatec, ktorú opísali viacerí cyklisti, akoby bola z Tour de France. "Ako pretekár som zažil možno jedenásť ročníkov Okolo Slovenska, teraz som siedmy rok generálny riaditeľ a myslím si, že takéto podujatie sme tu ešte nemali. Čo sa týka diváckej kulisy, popri etapách boli na trase tisíce, desaťtisíce ľudí, čo je výborné," povedal generálny riaditeľ pretekov a zároveň prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara.

Organizátorom sa podarilo priviesť na Slovensko premiérovo dva WorldTour tímy Quick-Step Floors, Bora-Hansgrohe a ďalších päť prokontinentálnych družstiev. Tým sa poriadne zvýšili konkurencia i hodnotenie pretekov medzi odborníkmi. Navyše výborne fungovala organizácia a zahraniční účastníci si pochvaľovali trate i infraštruktúru. "Tento rok sme nastavili latku veľmi vysoko, bude náročné ju vyrovnať či prekonať, no pokúsime sa o to. Ja som na vrchole tej pyramídy, ale za organizáciou stojí viac ako sto ľudí a chcem sa im všetkým poďakovať," pokračoval Privara.

Vedenie podujatia už dlhšie deklarovalo, že dlhodobými cieľmi sú stabilizovať preteky v kategórii Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) 2.1, dotiahnuť na ne Petra Sagana a dostať ich na obrazovky Eurosportu. Podľa Privaru vydarený 62. ročník prispeje k ich naplneniu: "Chceme tu mať Petra a ešte dva, tri WorldTour tímy a aby celá Európa videla, aké je Slovensko nádherné a akí sú tu srdeční ľudia. September v Tatrách je úžasný, ak vyjde počasie a teraz vyšlo. Všetci si to chválili, pre Slovensko je to veľké uznanie. Treba sa snažiť, aby v budúcich ročníkoch prišlo ešte viac ľudí a myslím si, že ak si zachováme túto úroveň, nebude to problém."

Budúci ročník sa posunie ešte o týždeň neskôr, keďže z programu majstrovstiev sveta vypadne klasická tímová časovka a nahradí ju súťaž miešaných tímov. Cieľ Okolo Slovenska bude len týždeň pred pretekmi s hromadným štartom elite. "Manažér Quick-Stepu Patrick Lefevere už povedal, že im tento termín vyhovuje. Myslím si, že by nemal byť problém získať aj ďalšie tímy WorldTour," uviedol Privara.

S koncom 62. ročníka sa už začala príprava na ten ďalší. Organizátorom sa hlásia prvé mestá, no zatiaľ nechcú nič prezradiť. Dlhodobý cieľ je záver v Bratislave, no táto možnosť sa asi nezrealizuje. "Bol by som šťastný, keby to bolo hlavné mesto, no to k nám bolo v uplynulých ročníkoch najviac macošské, nepodporilo nás finančne ani organizačne a preto končíme v menších mestách. Boli to Piešťany, Trnava, teraz Galanta. No určite chceme opäť ukázať svetu Tatry, takže jedna, dve etapy budú kopcovité, nejaká zvlnená a aj špurtérska, nech sú všetci cyklisti spokojní," povedal Privara pre TASR.

Záver by mal byť predbežne opäť šitý na mieru špurtérom, o vrchárskom sa z logistických dôvodov zatiaľ príliš neuvažuje. "Treba rozmýšľať aj nad zázemím. Videli sme, koľko bolo ľudí v cieli v Galante a tie tisíce by asi neprišli do nejakej pustatiny na kopci. Navyše tam treba umiestniť celý konvoj, tímové autobusy a okrem toho je to aj o počasí," dodal prezident SZC.