Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. január 2025Meniny má Bohuslava
< sekcia Šport

Sagana diskvalifikovali v 11. etape, vyhral Ewan

Írsky cyklista Sam Bennett (vpravo) sa teší z víťazstva v cieli pred tretím slovenským cyklistom Petrom Saganom (vľavo) v 10. etape cyklistických pretekov Tour de France so štartom v Île d'Oléron a cieľom v meste Île de Ré 8. septembra 2020. Foto: TASR/AP

Po vjazde do Poitiers, šesť kilometrov pred koncom zaútočil Saganov kolega Pöstlberger, dostihli ho len Bob Jungels a Kasper Asgren z QuickStepu a trojica mala pred záverečným stúpaním malý náskok.

Poitiers 9. septembra (TASR) – Slovenského cyklistu Petra Sagana preradili rozhodcovia na posledné miesto v skupine v stredajšej 11. etape 107. ročníka Tour de France za nebezpečný manéver v záverečnom špurte. Namiesto pôvodného druhého miesta tak obsadil 85. priečku a prišiel o cenné body v boji o zelený dres. Víťazstvo zaznamenal Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), ktorý zvládol 167,5 km dlhú trasu zo Châtelaillon-Plage do Poitiers za 4:00:01 h. Na druhé miesto sa posunul Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep) a na tretie Belgičan Wouta van Aerta z Jumbo-Visma, ktorý sa Sagan dostal do kontaktu. Na čele celkového poradia sa udržal Slovinec Primož Roglič z Jumbo-Visma.

„Dnes som bol rýchly a v špurte som sa snažil prejsť na pravú stranu. Jedného pretekára som obišiel ľahko, ale potom sa to poriadne zúžilo. Musel som sa posunúť, aby som sa vyhol bariéram a ako výsledok ma preradili. To ma stálo veľa bodov, ale ešte som nevzdal boj o zelený dres," uviedol Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.

V napínavom záverečnom špurte sa Sagan snažil pretlačiť po pravej strane okolo van Aerta a dostal sa s ním do kontaktu, keď vystrčil ľavé rameno. Belgičan z Jumbo-Visma mu to po prejazde cieľom vyčítal, ukázal mu prostredník a podľa informácií miestnych médií sa ihneď obrátil na komisárov. Tí rozhodli, že sa trojnásobný majster sveta v špurte správal nedovolene a preradili ho na posledné miesto skupiny, ktorá prišla do cieľa v rovnakom čase. Podľa portálu cyclingnews.com potrestali Sagana podľa sekcie 5.1 pravidiel UCI. Tá hovorí, že odchýlka od zvolenej dráhy, ktorá prekáža, alebo ohrozuje iného pretekára, či nepredvídateľný špurt (vrátane potiahnutia za dres či za sedlo, zastrašovanie alebo ohrozenie úderom hlavou, kolenom, lakťom, ramenom, rukou atď), bude potrestaný pokutou 500 švajčiarskych frankov, odobratím 25% bodov, ktoré získal víťaz etapy, a preradenie na posledné miesto pretekárovej skupiny.

„Petra Sagana potrestali. Akceptujeme rozhodnutie jury. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, no úctyhodným spôsobom, aj keď je adrenalín vysoko v špurte na Le Tour," uviedla Bora na svojom oficiálnom profile na twitteri.

„Bol som taký šokovaný a nahnevaný, že som použil veľmi nepekné slovo a potom som sa mu snažil povedať, že takto sa to nerobí a nepáči sa mi, čo spravil. Jediné čo sa vrátilo, boli ostré slová, takže bolo ťažké viesť konverzáciu," opísal momenty po incidente van Aert pre cyclingnews. Belgičan považuje Saganovo správanie úplne v rozpore s pravidlami: "Nebolo tam miesto a ak použijete lakte, aby ste si ho vytvorili, je to proti pravidlám."

V bodovacej súťaži je Sagan aj po revidovaných výsledkoch na 2. mieste, no prišiel o 30 bodov za svoj finiš i 13 bodov (12,5 zaokrúhlené na hor) z Ewanovho zisku a momentálne ich má na konte 175. Prvý Bennett si polepšil a dokopy získal 243 bodov, na tretie miesto sa posunul domáci Bryan Coquard (157 b).

Sagana vylúčili z Tour v roku 2017 po incidente s Britom Markom Cavendishom v záverečnom špurte 4. etapy, no Medzinárodná cyklistická únia v decembri oznámila, že išlo o nešťastnú a neúmyselnú udalosť.

„Páni. V závere ideme všetci v zápale momentu. Je to etapa Tour de France a nie vždy premýšľate nad bezpečnosťou, myslíte len na to, dostať sa prvý na pásku. Áno, v televízii to vyzerá dosť zle a asi to nemal urobiť, no som si istý, že nechcel nikomu ublížiť," povedal Ewan pre TV France, keď mu v cieli ukázali záznam špurtu.

„Prepáčte, ale bol to nehorázne nebezpečný krok od Petra Sagana," napísal na twitter bývalý prezident UCI Brian Cookson.



Aj keď bol v stredu na programe iba jediný kategorizovaný kopec Côte de Cherveux (4. kat., 1,1 km, 4,4%) ďaleko pred cieľom, etapa sa nemusela nevyhnutne skončiť hromadným finišom. Tri kilometre pred koncom totiž na pretekárov čakalo asi kilometer dlhé stúpanie so sklonom okolo 3-4%, na ktorom sa mohli niektorí jazdci pokúsiť o záverečný únik. Ihneď po štarte sa odtrhol domáci Matthieu Ladagnous (FDJ), nikto sa k nemu nepripojil a tak ho balík nechal odísť. O ďalších dvadsať km si vypracovali náskok šiesti silní klasikári Oliver Naesen (AG2R), Jasper Stuyven (Trek), Stefan Küng (FDJ), Lukas Pöstlberger (Bora), Michael Gögl (NTT) a Tom van Asbroeck (Israel) a to už si dali pretekári v pelotóne pozor. Bola to veľká hrozba pre tímy, ktoré spoliehali na hromadný špurt, a tak na čele balíka zvýšili tempo jazdci QuickStep, ku ktorým sa pridala aj Bora. Šestica tak vydržala v úniku len niečo vyše 10 km a potom na čele pokračoval len osamotený Francúz. Situácia sa dlhé kilometre nemenila, tempo pelotónu určovali Belgičania Thomas de Gendt (Lotto) a Tim Declercq (QuickStep) a náskok Ladagnousa držali na troch minútach. Pravdepodobne zdravotné problémy mal Rakúšan Gregor Mühlberger z Bory, ktorý zaostával, niekoľkokrát sa dotiahol do balíka, ale nakoniec nastúpil do auta a Tour sa pre neho skončila.

Viac vzruchu priniesla až rýchlostná prémia 59,5 km pred cieľom. Ladagnous zobral 20 bodov, výbornú prácu odviedla dvojica QuickStepu Sam Bennett a jeho rozbiehač Michael Mörköv, ktorí boli na druhom (17 b) a treťom mieste (15 b), štvrtý Sagan získal 13 bodov. Čoskoro sa skončil únik Ladagnousa a pelotón pokračoval do cieľového mesta Poitiers pokope. Plynulú jazdu narušil pád, po ktorom musel opustiť Tour výborný vrchár Ion Izagirre, čo je veľká strata pre Astanu. Po vjazde do Poitiers, šesť kilometrov pred koncom zaútočil Saganov kolega Lukas Pöstlberger, dostihli ho len Bob Jungels a Kasper Asgren z QuickStepu a trojica mala pred záverečným stúpaním malý náskok. Na kopci ich však balík dobehol a nasledoval vyrovnaný a napínavý špurt, ktorý vyhral Caleb Ewan. Druhý finišoval Sagan a tretí Bennett.

Pre Ewana to bolo druhé víťazstvo na prebiehajúcej Tour, predtým sa tešil v 3. etape, vlani získal tri etapové vavríny. „Včera som bol druhý a dnes som mal veľkú túžbu vyhrať. Najprv som ani nevedel, či sa mi to podarilo, no pre istotu som zdvihol ruky. Som nesmierne šťastný, že som vyhral dve etapy. Teraz chcem ďalšiu, špeciálne tú v Paríži. Dúfam, že prejdem v poriadku kopce," povedal.

Výsledky 11. etapy (Châtelaillon-Plage - Poitiers, 167,5 km):

1. Caleb Ewan (Aus./Lotto Soudal) 4:00:01 h
2. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quickstep)
3. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma)
4. Bryan Coquard (Fr./B&B Hotels-Vital Concept)
5. Clement Venturini (Fr./AG2R la Mondiale)
6. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo)
7. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott)
8. Hugo Hofstetter (Fr./Israel Start-Up Nation)
9. Oliver Naesen (Belg./AG2R la Mondiale)
10. Ryan Gibbons (JAR/NTT),
...
85. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) rovnaký čas

Celkové poradie:

1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 46:15:24 h
2. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) +21 s
3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) +28
4. Romain Bardet (Fr./AG2R la Mondiale) +30
5. Nairo Quintana (Kol./Arkea-Samsic) +32
6. Rigoberto Uran (Kol./EF Pro Cycling) +32
7. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) +44
8. Adam Yates (V.Brit./Mitchelton-Scott) +1:02
9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) +1:15
10. Mikel Landa (Šp./Bahrajn McLaren) +1:42
...
91. SAGAN +1:53:23

Bodovacia súťaž:

1. Bennett 243 b
2. SAGAN 175
3. Coquard 157