Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Šport

V cyklistickom tíme VŠC Dukla skloňujú pred sezónou nárast UCI bodov

Na snímke zľava cyklisti Jozef Palčák, Ján Andrej Cully, Martin Mahďar, Patrik Tybor, Maroš Kováč, tréner Martin Fraňo, riaditeľ Vojenského športového centra (VŠC) Dukla Richard Galovič, riaditeľka Slovenského zväzu cyklistiky Katarína Jakubová a zástupca spoločnosti Merida Radoslav Štefánik počas tlačovej konferencie VŠC Dukla Banská Bystrica o novom kontinentálnom cyklistickom tíme Dukla Banská Bystrica na novú sezónu. V Banskej Bystrici 23. marca 2017. Foto: TASR/Branislav Račko

Riaditeľ VŠC Dukla Richard Galovič spomenul všetky úspechy pri ročnej revitalizácii tímu.

Banská Bystrica 23. marca (TASR) - Kontinentálny tím cyklistov sa vo VŠC Dukla Banská Bystrica cíti komfortne. Hlad po UCI bodoch a po víťazstvách narástol aj preto, že má za sebou olympijský rok, v ktorom si premiérovo užíval výhody armádneho strediska. V hodnotení sa zlepšil o 40 percent až na 171 UCI bodov a tento rok sa pokúsi prelomiť 200-bodovú hranicu.

Riaditeľ VŠC Dukla Richard Galovič spomenul všetky úspechy pri ročnej revitalizácii tímu. "Potvrdilo sa, že v našom stredisku v Banskej Bystrici sa zvýrazní potenciál tohto tímu. Rozhodnutie presídliť bolo správne , čo sa prejavilo aj v rapídnom náraste UCI bodov a aj v tom, že Patrik Tybor so 45. miestom na OH v Riu napísal jeden obrovský príbeh ako sa prepracovať na takéto podujatie a byť úspešný."

Cyklistika podľa slov Richarda Galoviča nie je v princípe individuálnym športom, ale zveľaďuje sa zásluhou tímovej práce. "Pre nás v stredisku bol vlaňajšok úžasný a cyklistika patrila medzi príjemné prekvapenia," vyzdvihol úspechy Richard Galovič. "Dnes môžem povedať, že celý projekt, ktorý vošiel pred rokom do života nášho strediska, robí dobré meno nielen nám, ale celému Slovensku."

Za nespornú hviezdu tímu považujú olympionika Patrika Tybora. "Na tento rok si za hlavný cieľ dávam preteky Okolo Slovenska, ktoré sa posunuli o kategóriu vyššie," vyratúval priority. "Aj majstrovstvá Slovenska v Žiari nad Hronom inšpirujú, vlani mi nevyšli a dúfam, že teraz budem úspešnejší. Uvidíme aj na základe počtu vyjazdených miest a rebríčka, či sa mi podarí štartovať na majstrovstvách sveta, je to taktiež jeden môj veľký sen."

Patrik Tybor si podmienky v banskobystrickom tíme pochvaľuje. "Účasť na olympijských hrách ma veľmi povzbudila, skvalitnila sa príprava s vysokohorským sústredením na Chopku a bolo len na mne, aby som poriadne trénoval. Celá Dukla sa pripravovala na Štrbskom Plese, na bežkách na Králikoch a na Mallorke. Teraz sme sa vrátili z pretekov Okolo Kamerunu, je to špecifické podujatie, s inou klímou a musíte si veľmi rýchlo na 35-stupňové horúčavy zvyknúť. Problémy som nemal, etapy boli kratšie so 100, 150 kilometrami. Je to aj o inom štýle pretekania, štartujú síce slabšie tímy, ale ide sa na doraz, neustále sa musíte pohybovať vpredu, bez chvíľky oddychu, v tomto boli dosť náročné."

Oproti minulému roku je na tom v úvode sezóny Patrik Tybor lepšie. "Dúfam, že ma nezastihne žiadna choroba ako minulý rok. Akurát škoda, že som na Okolo Kamerunu aspoň raz nezvíťazil, chýbalo mi len veľmi málo."

Hlavný tréner a manažér tímu Martin Fraňo spomenul prvé ovocie v sezóne, 43 UCI bodov na Tour Kamerun. "Pracujeme zhruba s rovnakým rozpočtom ako vlani, celkove okolo 400-tisíc eur s tým, že drvivá časť nie sú financie. Už vlani sme boli najlepšie zabezpečení, do tímu vstúpilo oveľa viac súkromných partnerov a dodávateľov materiálu a odľahčili sme tým aj rozpočet Dukly."

V bodovaní UCI došlo k zmenám. "Preteky sa trochu inak bodujú, v etapách s poklesom, v celkovom hodnotení zasa s prírastkom. UCI vytvorila vlani nový systém svetového bodovania, cyklisti sa spojili, podľa vzoru ATP rebríčka tenistov, a každý týždeň sa zverejňuje poradie. Veríme, že v sezóne prelomíme hranicu 200 bodov, čo by bol opäť asi 20-percentný nárast. Chceme zvýšiť aj počet bodovaných pretekárov do 23 rokov, tu s kostrou reprezentácie zostáva celá ťarcha na nás, aby sme sa kvalifikovali aj na MS. Dúfam, že samotná Dukla sa postará o prírastok miest, a že sa okrem Petra Sagana zaslúži trebárs o ďalšie tri," povedal Fraňo.

Pre Martina Fraňa so širokým 12-členným kádrom je dôležitá rotácia všetkých na podujatiach, v cyklokrose, horskej cyklistike, na ceste: "Každé je iné, či dátumom, alebo aktuálnou formou. Určite vrcholom budú Okolo Slovenska. Potešilo by ma, keby sa pretekári do 23 rokov viac ukázali na akýchkoľvek pretekoch UCI, či etapových, alebo jednorazových na ME a MS. Najväčšie opory v tíme sú jasné, z eliťákov Patrik Tybor a Martin Haring, verím, že aj Jozef Palčák a Martin Mahďar sú dostatočne skúsení na to, aby vynikli. Dosť veľa si sľubujem v rýchlejších dojazdoch od Ľuba Malovca, ktorý sa dokáže presadiť v špurte. V kategórii do 23 rokov sú jednotkami Ján Andrej Cully a Juraj Bellan, ktorý mal vlani smolu na vrcholných podujatiach, s pádmi, skoro zlomeninami, s mononukleózou. Teraz hneď na prvom podujatí Tour Kamerun premiérovo bodoval do UCI rebríčka za 3. miesto v etape, čo je jeho životný výsledok."