Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Šport

Rada IAAF potvrdila trest: Rio bude asi bez ruských atlétov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ako uviedol ruský minister športu, sen mnohých ruských športovcov je zničený pre nevhodné správanie jednotlivcov, trénerov a špecialistov.

Berlín/Viedeň 17. júna (TASR) - Rada Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) v piatok vo Viedni potvrdila trest pre ruských atlétov a tí s najväčšou pravdepodobnosťou prídu o olympijské hry v Rio de Janeiro. Informáciu priniesla agentúra TASS, ako aj britské médiá BBC a Sky News. Trest ešte môže zmeniť 21. júna v Lausanne Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ale to sa týka len športovcov, ktorí dokážu, že neboli nikdy pozitívne testovaní. Na OH by v takomto prípade štartovali pod hlavičkou "neutrálnych" súťažiacich.

"Hoci nastal určitý progres, Rada IAAF sa jednohlasne zhodla na tom, že ruská federácia nevykonala reformy v takej miere, aby sme trest zrušili," povedal podľa agentúry dpa prezident IAAF Sebastian Coe. "Doping je v krajine hlboko zakorenený a stále sme zaznamenali veľké množstvo zmarených dopingových testov," povedal šéf kontrolnej komisie IAAF Rune Andersen, ktorý monitoruje situáciu v Rusku.

Prezident MOV Thomas Bach nechcel špekulovať, či najvyšší športový orgán rozhodnutie IAAF zmení. "Zasadnutie na budúci utorok by však malo rokovať o ochrane čistých športovcov, z ktorých tých najlepších by sme radi videli v Riu," povedal Bach ešte v máji.

Ruská atletická federácia má stále zastavenú činnosť, čo znamená neúčasť ruských atlétov na júlových ME v Amsterdame a augustových OH v Riu. IAAF provizórne suspendovala Ruskú atletickú federáciu 13. novembra 2015 za obrovský dopingový škandál v krajine.

Dvojnásobná olympijská víťazka v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová nie je s rozhodnutím IAAF spokojná a chce sa obrátiť na súd. Žena, ktorá sa tento rok chcela vrátiť k súťaženiu po materskej dovolenke, sa odvoláva na dodržiavanie ľudských práv. "Ide o porušenie ľudských práv. Nemôžem mlčať, budem konať," povedala svetová rekordérka, ktorá nikdy nemala problémy s dopingom.

"Čo je úplne jasné, a chcem to podčiarknuť, je to, že v Rusku nikdy nebola a nikdy nebude podpora pre porušovanie pravidiel v športe a už vôbec nie v oblasti dopingu," citovala agentúra TASS slová prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina. "Rozhodnutie IAAF sa dalo očakávať. Sen mnohých našich športovcov je zničený pre nevhodné správanie jednotlivcov, trénerov a špecialistov," uviedol ruský minister športu Vitalij Mutko.

Hlavný tréner ruských atlétov Jurij Borzakovskij netajil sklamanie. "...no ak nás tam nepustia, svet sa nezrúti, musíme sa pripraviť na ďalšiu sezónu." Naopak, nemecký olympijský šampión v hode diskom Robert Harting sa z rozhodnutia IAAF potešil: "Je to správny signál pre celosvetový šport."

Dopingová kauza aj v plávaní

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) oznámila, že prešetrí zatiaľ poslednú kauzu v ruskom plávaní. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a britské periodikum The Times zverejnili reportáž, podľa ktorej mali dopingoví komisári dohodu s vedením federácie o netestovaní určitej skupiny plavcov pred OH 2012.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP
Médiá napísali, že bývalý riaditeľ moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov a ex-šéf Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) Nikita Kamajev mali od plaveckej federácie dostať za svoje "služby" tri milióny rubľov (68.000 eur). "V roku 2011 absolvovali obe strany niekoľko stretnutí," citovali denníky nemenovaný zdroj.

Rodčenkov bol ruským antidopingovým funkcionárom a neskôr utiekol do USA. Podľa informácií, ktoré poskytol v rozhovore pre americký denník New York Times, mal byť hlavnou postavou v údajnej dopingovej kauze ruských športovcov v Londýne 2012 i v Soči 2014.

Systém zahŕňal pašovanie pozitívnych vzoriek zo skladu a manipulovanie s nimi. Podvod mal prebiehať tak, že ruským športovcom odobrali vzorky ešte pred olympiádou bez stôp po dopingu a počas hier ich tajne cez dieru v stene laboratória prepašovali dnu. Potom ich zamenili za vzorky odobraté pri olympijských súťažiach.