Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia Šport

Duplantis a Bilesová získali športových Oskarov za rok 2024

Španielsky tenista Carlos Alcaraz prichádza na slávnostné odovzdávanie prestížnych športových cien Laureus World Sports Awards v Madride v pondelok 21. apríla 2025. Foto: TASR/AP

Nominácie na športových Oskarov vyberá panel globálnych médií, víťazov potom určilo 69 členov Laureus World Sports Academy.

Madrid 21. apríla (TASR) - Švédsky skokan o žrdi Armand Duplantis a americká gymnastka Simone Bilesová získali prestížne ocenenia Laureus World Sports Awards za rok 2024. Duplantis si prevzal "športového Oskara" premiérovo v kariére, Bilesová už rekordný štvrtýkrát po rokoch 2017, 2019 a 2020. Víťazov slávnostne vyhlásili počas galavečera v Madride.

Duplantis vlani prekonal trikrát svetový rekord a na OH v Paríži obhájil v novom maxime olympijské zlato. Dvadsaťpäťročný Švéd je len druhým atlétom po Usainovi Boltovi, ktorý získal toto ocenenie. „Zoznam minulých víťazov tohto ocenenia je ako história športových úspechov za uplynulých 25 rokov,“ povedal Duplantis. „Kráčam v šľapajach gigantov ako boli Usain, Novak Djokovič, Rafael Nadal, či Lionel Messi. Ceny Laureus predstavujú niečo viac ako len športový úspech.“ Medzi nominovanými v hlavnej mužskej kategórii boli aj španielsky tenista Carlos Alcaraz, francúzsky plavec Léon Marchand, slovinský cyklista Tadej Pogačar a holandský jazdec formuly 1 Max Verstappen. Vo februári organizátori z nominácií vyradili talianskeho tenistu Jannika Sinnera po jeho dopingovom prehrešku.

Bilesová sa na olympiáde v Paríži blysla ziskom troch zlatých medailí, vrátane individuálneho viacboja a pridala aj striebro. V počte ocenení Laureus sa vyrovnala krajanke, tenistke Serene Williamsovej. „Som veľmi rada, že som tu v Madride a že som si prevzala svoje štvrté ocenenie Laureus. Prvýkrát som ho získala v roku 2017 a odvtedy je súčasťou môjho príbehu. Som hrdá, že som si mohla rozšíriť zbierku,“ uviedla 28-ročná Bilesová. Medzi ženami figurovali v nominácii aj španielska futbalistka Aitana Bonmatíová, holandská vytrvalkyňa Sifan Hassanová, kenská atlétka Faith Kipyegonová, americká bežkyňa Sydney McLaughlinová-Levroneová i bieloruská tenistka Arina Sobolenková.

Za najlepší tím uplynulého roka vyhlásili futbalistov Realu Madrid, víťaza Ligy majstrov i španielskej ligy. Ocenenie za najväčší pokrok/prelom v roku 2024 získal 17-ročný španielsky futbalový reprezentant Lamine Yamal z FC Barcelona, ktorý pomohol svojej krajine získať titul majstrov Európy. V kategórii „návrat roka“ uspela gymnastka Rebeca Andradeová z Brazílie, ktorá po sérii ťažkých zranení získala na OH v Paríži zlato v prostných, brala aj dvakrát striebro a jeden bronz. Špeciálnu cenu pre „športovú ikonu“ si prevzal španielsky tenista Rafael Nadal, ktorý vlani ukončil mimoriadne úspešnú kariéru.

Nominácie na športových Oskarov vyberá panel globálnych médií, víťazov potom určilo 69 členov Laureus World Sports Academy. Ceny sa udeľujú každoročne od roku 2000. Vlani sa z ocenení tešili tohtoročná finalistka Bonmatíová a srbský tenista Novak Djokovič, pripomenula agentúra DPA.

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Bratislava bude mať zoologickú záhradu

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

- Po výbuchu bomby v sobotu skoro ráno v meste Solún na severe Grécka zomrela 38-ročná žena.

- Minulý rok bol z hľadiska kvality ovzdušia priemerným v porovnaní s rokmi 2017 až 2023.

- Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov. Úzkosťou trpí 20 % manažérov, ide pritom o najvyšší podiel spomedzi všetkých povolaní.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Podnikateľ Michal S., ktorý figuruje v kauze Mýtnik ako kľúčový svedok ,sa má 12. mája postaviť pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.