Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Šport

United prehĺbili krízu mestského rivala, Amorim:Verili sme až do konca

Na snímke Ruben Amorim. Foto: TASR/AP

Hráči United mali za sebou dve ligové prehry, no tretiu už nedopustili.

Manchester 16. decembra (TASR) - V nedeľňajšom derby proti United to dlho vyzeralo, že sa futbalisti Manchestru City naštartujú prestížnym víťazstvom, no napokon iba predĺžili svoje nevydarené obdobie. Záver 195. manchesterského súboja vyznel pre "červených diablov," ktorí dvomi gólmi otočili na 2:1.

Obranca Joško Gvardiol poslal City do vedenia v 36. minúte, čím potvrdil prvopolčasovú prevahu svojho tímu. V druhom polčase sa karta otočila, ofenzívne nebezpečnejší boli United, ktorí sa dostali na koňa v 88. minúte. "Citizens" spravili chybu v rozohrávke, ktorá vyústila do faulu Matheusa Nunesa a vyrovnávajúceho gólu Bruna Fernandesa z penalty. Hrdinom United sa stal 22-ročný Amado Diallo, ktorý vybojoval pokutový kop a krátko na to rozhodol o triumfe hostí. Po centri Lisandra Martineza spoza stredovej čiary sa dostal za obranu súpera, brankára Edersona prvým dotykom preloboval a následne stihol loptu poslať do brány. Zverenci Pepa Guardiolu zvíťazili iba v jednom z uplynulých jedenástich súťažných zápasoch. "Nemám obhajobu. Som tréner a asi nie som dosť dobrý. Musím nájsť riešenie, no nenachádzam ho. Som naozaj dobre platený za to, aby som zvládal takéto situácie a prijímal všetku kritiku. Za rok a pol sme prehrali iba osem zápasov, boli sme na vrchole ligy a jediný nezdolaný tím v celej Európe. Teraz sme prehrali osem zápasov počas krátkeho obdobia. Manchester City je veľký klub a nemôže sa s tým zmieriť," citovala Guardiolu DPA. Jeho zverenci klesli tabuľkou Premier League na priebežné 5. miesto s 9-bodovou stratou na lídra Liverpool, ktorý má k dobru ešte odložený zápas s Evertonom.

Hráči United mali za sebou dve ligové prehry, no tretiu už nedopustili. Podľa trénera Rubena Amorima si zaslúžili zvíťaziť. "Bol to veľmi ťažký zápas, ale verili sme si až do konca. Potrebovali sme zvíťaziť. Bolo to dôležité pre nás aj pre našich fanúšikov. Zlešili sme svoju rýchlosť a vypracovali sme si dosť šancí. Veľmi dobre sme kontrolovali Erlinga Haalanda a ostatných ofenzívnych hráčov súpera. Keď sme vyrovnali, ukázali sme, že veľmi chceme zvíťaziť. Vedeli sme, že ešte máme čas a dostatočnú energiu," konštatoval Amorim pre klubovú stránku.

Fico: Návrh úplne zastaviť dodávky energií z Ruska je neakceptovateľný

Slovensko je podľa neho pripravené veľmi aktívne vstupovať do rokovaní o legislatívnych návrhoch, ktoré sa majú vypracovať na základe cestovnej mapy Komisie.

,aktualizované 

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.

- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.

- Kardináli z celého sveta sa v stredu dopoludnia zišli v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne na poslednej omši pred konkláve, ktoré sa začne popoludní a zvolí nástupcu po zosnulom pápežovi Františkovi.

- Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) absolvuje počas návštevy Moskvy okrem stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj bilaterálne rokovania s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.

- V stredu sa po 12 rokoch uskutoční opäť voľba nového pápeža. Tentoraz ide o štandardné konkláve po úmrtí doterajšieho pontifika.

- Voľba nového pápeža, ktorá sa v stredu popoludní začne v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, bude zrejme rýchla, predpokladá Miles Pattenden, historik z Oxfordskej univerzity zaoberajúci sa dejinami katolíckej cirkvi.