Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Šport

Golfová asociácia žiada uvoľnenie opatrení

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

V dôsledku pandémie a súvisiacich opatrení musela SKGA upraviť svoj súťažný kalendár. Domáce súťaže zrušila, respektíve pozastavila predbežne do 25. apríla.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Slovenská golfová asociácia (SKGA) navrhuje uvoľniť niektoré opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu, v dôsledku ktorých je zakázané vykonávať športovú činnosť na športovej infraštruktúre, teda aj na golfových ihriskách. Podľa prezidenta SKGA Tomáša Stoklasu by sa malo v súčasnej situácii rozlišovať medzi kolektívnymi a individuálnymi športami, v tých druhých by sa za určitých obmedzení mohla umožniť aspoň individuálna príprava športovcov.

"V súčasnosti nie je možné nielen organizovanie športových podujatí (súťaží), ale ani individuálna športová činnosť (príprava). Je zrejmé, že v dohľadnom čase z hľadiska opatrení na zmiernenie šírenia ochorenia COVID-19 nie je možné šport ako celok vrátiť bez obmedzení do štandardného režimu. Obnovenie športovej činnosti v celom rozsahu a pre všetky športy bude až medzi poslednými krokmi uvoľňovania súčasných opatrení. Pri športovej činnosti z hľadiska logiky opatrení môžeme a mali by sme rozlišovať medzi kolektívnym športom a individuálnym športom, medzi kontaktným športom a bezkontaktným športom, medzi športom vykonávaným v krytých športových zariadeniach a otvorených športových zariadeniach. Takisto je potrebné rozlišovať medzi športovými súťažami (či už s účasťou divákov alebo bez ich účasti) a športovou prípravou. Na túto skutočnosť chceme upriamiť aj pozornosť Úradu verejného zdravotníctva SR a Vlády SR," uviedol v oficiálnom stanovisku šéf SKGA Stoklasa.

V dôsledku pandémie a súvisiacich opatrení musela SKGA upraviť svoj súťažný kalendár. Domáce súťaže zrušila, respektíve pozastavila predbežne do 25. apríla. Predstaviteľom SKGA sa nepáči, že sa zatvorili golfové ihriská, na ktorých sa nemôže súťažne hrať a ani trénovať, hoci tých niekoľko športovcov by sa na jamkách celkom rozptýlilo a vôbec by neprišli do kontaktu. "V golfe nie je problém z hľadiska 'social distancing'," zdôraznil pre TASR viceprezident SKGA Rastislav Antala: "Na golfovom ihrisku za celý deň pomaly nestretnete človeka. Pozrite sa pritom na bratislavskú hrádzu, kde sú v súčasnosti za pekného počasia húfy cyklistov, bežcov či športovcov na kolieskových korčuliach. Myslím si, že individuálne športy by sme v nejakom obmedzenom režime mohli opätovne spustiť."

SKGA už predložila Hlavnému kontrolórovi športu a MŠVVaŠ SR návrh na určitý medzistupeň, teda čiastočné uvoľnenie zákazu vykonávania športovej činnosti na športovej infraštruktúre. "Otvorené športové zariadenia by bolo možné používať za účelom prípravy športovca na súťaž v individuálnom a uznanom športe, organizovanú športovou organizáciou, za ktorú je tento športovec registrovaný v zdrojovej evidencii. Športový klub je povinný zabezpečiť taký spôsob využívania otvoreného športového zariadenia a prípravy športovca, aby príprava nebola vykonávaná viac ako dvomi športovcami spoločne, pričom vzdialenosť medzi obomi športovcami počas výkonu prípravy nebude menšia ako dva metre," navrhuje Stoklasa.

Podobným spôsobom uvažujú aj v susednom Česku. Predseda Národnej športovej agentúry (NSA) Milan Hnilička sa snaží vyrokovať cez ministerstvo zdravotníctva ČR možnosť športovať na otvorených športoviskách. "Ponúka sa golf, cyklistika alebo akási turistika, čo sa už dnes deje," povedal pre Českú televíziu bývalý hokejový brankár, ktorý si ako šéf NSA dal za úlohu "búšiť na dvere ministerstva a v rámci možností a dôsledného posúdenia krízového stavu umožniť uvoľnenie niektorých športovísk".

Podľa informácií prezidenta SKGA návrh na zmenu opatrení ÚVZ SR vo vzťahu k vybraným individuálnym športom už aj bol predložený príslušným orgánom, zatiaľ však nebola vôľa na takýto krok v tejto fáze vývoja chorobnosti COVID-19. "Nevzdávame to a budeme sa rozumným spôsobom usilovať aj naďalej. Veríme, že sa nám podarí návrh presadiť čím skôr, akonáhle to situácia v oblasti verejného zdravia umožní. Konkrétny časový odhad by však bol len 'veštením z gule'. Osobne by som považoval za úspech, ak by sa to podarilo v horizonte týždňov," dodal Stoklasa.