Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Šport

Hlavnými témami seminára EOV v Šamoríne boli OH 2020 a budúcnosť

Na snímke sprava prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a generálny sekretár SOŠV Jozef Liba. Foto: TASR – Pavel Neubauer

Seminár otvorili generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos a štátny tajomník pre šport Ivan Husár.

Šamorín 26. novembra (TASR) - S ročným odkladom sa v Olympijskom tréningovom centre v Šamoríne uskutočnil 41. seminár Európskych olympijských výborov (EOV). Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) o tom informoval na svojej webstránke olympic.sk.

Seminár otvorili generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos a štátny tajomník pre šport Ivan Husár. "Chcem vyjadriť hlbokú vďaku našim hostiteľom zo Slovenského olympijského a športového výboru za usporiadanie tohto významného podujatia v náročnom období,“ povedal v úvodnom príhovore Spyros Capralos.

Semináru dominovali dve hlavné témy - "Po Tokiu 2020“ a "Najlepšia cesta do budúcnosti“. Vedúci služieb MOV pre hry a vzťahy s národnými olympijskými výbormi Toshio Tsurunaga síce priznal množstvo problémov, ktoré sa vyskytli na odložených hrách, ale na záver povedal: "Vo všeobecnosti si myslím, že hry boli veľmi úspešné, najmä v podmienkach, v akých sme fungovali. Poznatky získané v Tokiu 2020 sa už uplatňujú pri príprave nadchádzajúcich ZOH Peking 2022.“

V Tokiu spravili pre športovcov a ďalšie osoby spojené s olympijskými hrami celkovo 676.789 testov na COVID-19, v priemere 31.000 denne. Testy odhalili 464 pozitívnych prípadov u osôb spojenými s hrami. Z nich bolo 157 cudzincov. Priamo v olympijskej dedine pozitívne otestovali 33 športovcov a 34 členov ich sprievodu, z týchto prípadov bolo 70 % u neočkovaných aktérov hier.

Generálna tajomníčka Asociácie národných olympijských výborov (ANOV) Gunilla Lindbergová prezentovala závery prieskumu, do ktorého sa zapojilo 128 národných olympijských výborov. Zarezonovali v nich problémy v kvalifikačnom procese. Odporúča sa pripraviť pre kvalifikácie aj plány B a C, aby mali všetci športovci v prípade podobných problémov ako pred Tokiom férové podmienky a možnosti na splnenie limitov a kritérií.

Následne sa pozornosť sústredila na skvelé výkony európskych športovcov v Tokiu 2020. Športový riaditeľ EOV Peter Brüll poskytol všeobecný prehľad o výsledkoch a uviedol, že medaily získali športovci 40 z 50 európskych národných olympijských výborov, čo predstavuje takmer polovicu (48,43 %) z celkového počtu medailí.

Zástupkyňa riaditeľa Olympijskej solidarity Pamela Vipondová odprezentovala, že z 1836 štipendistov programu Medzinárodného olympijského výboru (575 zo 45 európskych krajín) sa do Tokia kvalifikovalo 837 (310 z Európy). Až 70 štipendistov Olympijskej solidarity získalo na olympijských hrách medailu a 101 získalo diplom za umiestnenie do 8. miesta. MOV v rámci Olympijskej solidarity prerozdelil pred Tokiom viac ako 28,5 milióna dolárov.

Udržateľnosť v športe sa stala naliehavou otázkou pre všetky zainteresované strany olympijského hnutia a presvedčivú reláciu o všetkých úžasných iniciatívach, ktoré Paríž 2024 realizuje, viedli senior manažérka MOV pre udržateľnosť olympijského hnutia Julie Duffusová a Berit Kjollová, prezidentka NOC Nórska a členka výkonného výboru EOV.

Po aktuálnych informáciách MOV o prípravách na Peking 2022 v bloku Najlepšia cesta do budúcnosti diskutovalo o prevencii proti manipulácii športových súťaží, strategickej agende EOV 2030 a projektoch Európskej únie, ktoré podporujú národné olympijské výbory a športové podujatia EOV.