Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Šport

VIDEO: Po bronzoch Suchánkovej s Tatárovou na MS sa zvýšil apetít

Na snímke bronzové medailistky z 23. majstrovstiev sveta v karate Dominika Tatárová (vpravo) a Ingrida Suchánková pózujú s trénerom Klaudiom Farmadínom počas tlačovej konferencie k návratu z 23. majstrovstiev sveta v karate v Linzi. Foto: TASR/Branislav Račko

Slovenské karate sa po ôsmich rokoch vrátilo medzi krajiny schopné medailovo sa na MS presadiť, čo potešilo o to viac, že karate sa premiérovo včlenilo do olympijského programu na OH v Tokiu 2020.

Banská Bystrica 3. novembra (TASR) - Dve bronzové medaily slovenských karatistiek v športovom zápase kumite Ingridy Suchánkovej (-61 kg) a Dominiky Tatárovej (+68) na 23. majstrovstvách sveta WKF v rakúskom Linzi vyvolali dvojnásobný rozruch. Slovenské karate sa po ôsmich rokoch vrátilo medzi krajiny schopné medailovo sa na MS presadiť, čo potešilo o to viac, že karate sa premiérovo včlenilo do olympijského programu na OH v Tokiu 2020.

Z karate sa stal olympijský šport a vo VŠC Dukla po dvoch bronzoch karatistiek akoby predbehli čas. "Už 14 mesiacov nám funguje projekt podpory tímov, pred rokom sme iniciovali spoločne s koordinátorom a trénerom Klaudiom Farmadinom projekt Karate'2020, zachytili sme trend a momentálna východisková pozícia karate je fantastická," pochvaľoval si riaditeľ armádneho centra Richard Galovič. "Už sme aj rozpracovali, ako zintenzívniť prípravu. Od decembra vytvoríme u nás v karate širší podporný tím a navrhneme dievčatám profesionálne zmluvy."



Klaudio Farmadin, pojem v slovenskom karate, mal v Linzi na MS 'oči na stopkách'. "V prvom rade ma zaujalo, že hneď v prvých zápasoch prehrali štyria majstri sveta. Aj z toho vyplynul pocit, že konkurencia sa neustále vyrovnáva a menia sa aj generácie, starší odchádzajú a mladí sa presadzujú. Voľakedy nám krajiny patriace medzi outsiderov obavy nevyvolávali, teraz už áno, konkurencia obrovsky narástla."

Klaudio Farmadin si vyrovnal bilanciu, z celkového počtu teraz už deviatich medailí slovenského karate na MS (1-1-7) mu patria dva bronzy v role aktívneho karatistu a pribudli mu dva bronzy v úlohe trénera vo VŠC Dukla. "My sme malý národ, veľakrát sa podceňujeme. Niektoré moje zápasy, ktoré som prehral, som mohol aj lepšie zvládnuť, ak by som si viac veril," analyzuje. "Chýba nám asi viac sebavedomia, teraz verím, že dievčatá ich skúsenosťami naberú. Už majú medaily zo sveta a možno sa ich začnú súperky báť. A keď sú obe bronzové, prečo by nemohli byť aj zlaté."



Postupne prenikajú na povrch schémy olympijskej kvalifikácie na Tokio'2020. Klaudio Farmadin: "Medzi ženami čaká na nás zúženie hmotnostných kategórií z piatich na tri, čiže do 55, 61 a +61 kg. Ingride sa nič nezmení, no Dominike sa situácia po zlúčení sťaží. Na olympiáde by malo v každej hmotnosti štartovať len po desať účastníkoch, ak si odrátame automatickú účasť pre Japonsko, na zvyšné miesta bude obrovský tlak. Rozhodujúcimi sa stanú tituly na MS, na kontinentálnych šampionátoch, postavenie vo svetovom rankingu a ja očakávam nesmierne tvrdý boj."

Dominike Tatárovej sa pred MS zvýšil apetít na vyvrcholení SP v japonskej Okinawe. "Oproti MS tam bola menšia konkurencia, mnohé karatistky odradila aj vzdialenosť," spomína. "V semifinále som prehrala s Ruskou Kovalevovou, dosť ma zbila, no vrátila som jej to teraz na majstrovstvách sveta. Predpokladám, že v našom športe, už olympijskom, nastane oveľa väčšia tlačenica, aj teraz na MS bola účasť rekordná. Musíme teda viac trénovať a prispôsobiť sa trendu. Dúfam, že si aj uľahčíme. Doteraz sme si výjazdy museli sčasti platiť aj zo svojho. Cestujeme po celom svete, je to náročné, často sme si privyrábali na brigádach," dodala študenka UMB v Banskej Bystrici, ktorej na zavŕšenie štúdia chýba ešte rok a pol.



Ingride Suchánkovej, celkovej víťazke seriálu Svetového pohára, veľa nechýbalo, aby na MS postúpila do finále. "Tesná prehra s Egypťankou Lotfyovou 0:1 ma dosť mrzela, no viem, že som neuspela proti špičkovej karatistke. Predtým som s ňou dvakrát tiež tesne prehrala, musím teda niečo ešte dotrénovať."

Na vysoké ciele treba perfektné podmienky. "Mne trochu chýba lepšia regenerácia, v Bratislave za ňou oproti Banskej Bystrici zaostávame," myslí si Ingrida Suchánková. "Problém mám s pätami, aj tie mi treba doliečiť, dúfam, že si časom nejako pomôžem. Profesionálna zmluva vo VŠC by nám mala dosť pomôcť, aj finančne. V minulosti ma podporovali rodičia, no už sa to zlepšila, pomohla aj medaila z majstrovstiev Európy a ranking, v ktorom som bola vysoko. Teraz dúfam, že sa po mojom bronze všetko len na dobré obráti, do skončenia štúdia na ekonomickej fakulte mi v Bratislave zostáva pol roka, napíšem diplomovku, dám si dohromady zdravie a budem schuti trénovať."