O vznik MMM, ktorý je najstarším maratónom v Európe, sa pred sto rokmi zaslúžil nadšenec Vojtech Bukovský, ktorý túto disciplínu sledoval na OH 1924 v Paríži.
O vznik MMM, ktorý je najstarším maratónom v Európe, sa pred sto rokmi zaslúžil nadšenec Vojtech Bukovský, ktorý túto disciplínu sledoval na OH 1924 v Paríži. Niekoľko týždňov po olympiáde sa 28. októbra postavilo na štart prvých osem bežcov. "Maratón, ktorý oslavuje storočnicu, je istým spôsobom výkladnou skriňou vzťahu Slovenska ku športu, zanietenosti, odhodlanosti a umu organizátorov. Jeden z prvých krokov sme tento rok zaviedli na olympiádu v Paríži, kde sme po sto rokoch stáli na miestach, kde stal Vojtech Bukovský," tešil sa na utorkovej tlačovej konferencii riaditeľ podujatia Branislav Koniar.
Sté výročie prinesie bohatý sprievodný program vrátane predstavenia pamätnej mince a poštovej známky, krst knižnej publikácie "Storočie maratónu v Košiciach" či premiéru filmu "Košický maratón - príBEH mesta". "Sme hrdí na to, ako sa práca mnohých generácií zúročuje. Košický maratón dnes rozhodne nie je zďaleka iba o samotných bežeckých pretekoch. Aj v tomto roku, nadväzujúc na množstvo vlaňajších aktivít, vidíme celospoločenský záujem o jubilujúci maratón, ktorý sa premieta do mnohých zaujímavých počinov," uviedol Koniar.
Ikonickosť podujatia potvrdzuje aj fakt, že v júli museli organizátori zastaviť registráciu pre veľký počet záujemcov. Medzi prihlásenými figurujú bežci zo 64 krajín sveta, pričom 33-členné zastúpenie má Európa. Súčasťou maratónu budú už tradične aj majstrovstvá Slovenska. "Stý ročník je mimoriadne atraktívny, pretože každý jeden atlét, pokiaľ mu to dovoľuje zdravie, tu chce pretekať. Svedčí o tom aj to, že pri čísle 17.000 športovcov museli organizátori zastaviť registráciu. Som rád, že aj počty v rámci MSR sú rekordné, keďže ide o našich členov. Prvý ročník patrí medzi pamätné dni slovenskej atletiky a myslím si, že aj európskej atletiky," povedal prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.
"Storočnica nie je bežné výročie, je to výročie, ktoré si vyžaduje účasť príslušného ministra. Som veľmi rád a organizátorom gratulujem a prajem do budúcna všetko dobré. Pre nás je MMM podujatie, ktoré v sebe skĺbuje športovú časť i podporu cestovného ruchu, lebo láka veľké množstvo zahraničných hostí," dodal minister športu Dušan Keketi, podľa ktorého maratón podporuje aj ekonomický rast v regióne: "Reprezentuje asi jedno z najvýznamnejších podujatí na Slovensku."
Na štarte bude opäť aj "hviezdna" štafeta, ktorú vlani zostavili biatlonistka a najúspešnejšia slovenská olympionička Anastasia Kuzminová, štvornásobný olympijský víťaz v chôdzi Robert Korzeniowski, trojnásobná olympijská medailistka v behu na 1500 m Gabriella Szabóová a bronzový olympijský medailista v behu na lyžiach Martin Koukal. Organizátori dosiaľ zverejnili len meno atléta Róberta Štefka, ktorý je od 90. rokov dodnes držiteľom slovenských rekordov v piatich disciplínach vytrvalostných behov.
Vo svetovom maratóne však Slovensko nemá priveľkú konkurencieschopnosť, posledným reprezentantom pod piatimi kruhmi bol Marcel Matanin na OH 2004 v Aténach. "Počty sa znižujú, kvalita sa zvyšuje a my musíme hľadať cesty, ako podporiť našich elitných bežcov, lebo konkurencia v maratóne je jedna z najväčších konkurencií zo všetkých športov na svete. Dostať sa medzi 70 najlepších je naozaj veľmi ťažké. Naši najlepší bežci motivujú množstvo ľudí na Slovensku, aby športovali," skonštatoval Korčok.
O titul majstra Slovenska sa pobijú obhajca Marek Hladík, Tibor Sahajda či tretí najlepší z vlaňajška Martin Rusina. Medzi ženami púta pozornosť taktiež obhajkyňa titulu Veronika Páleníková či Katarína Lovrantová. Prví traja z oboch kategórií dostanú, rovnako ako minulý rok, finančné odmeny z rozpočtu MMM. Mená najväčších favoritov na celkový triumf budú zverejnené v utorok 1. októbra, no organizátori potvrdili účasť troch maratóncov, ktorých priemer osobných rekordov má hodnotu 2:04:55 h. Sú nimi Keňan Denis Chirchir, Maročan Yacoub Labquira a Mesfin Negusu z Etiópie.
Utorková tlačová konferencia priniesla aj oslavný moment v podobe uvedenia Josefa Oborného do Diamantového klubu MMM. Ten združuje všetkých bežcov a bežkyne, ktorí majú na svojom konte 25 a viac úspešne zvládnutých štartov v Košiciach. "Ja som amatér a mám dve životné línie. Predovšetkým chcem oceniť obrovskú profesionalitu a zainteresovanosť organizátorov, ale aj divákov. Absolvoval som asi 136 maratónov, takže ich viem posúdiť. Košičania to skutočne vedia," uviedol Oborný, ktorý dostal ocenenie skôr, pretože tento rok maratón nepobeží. V priebehu podujatia sa k nemu pridajú aj Miroslav Telepovský, Gabriel Sabo a Jozef Ambróz.
Podľa Koniara ide s behom ruka v ruke hudba, o čom svedčí aj fakt, že popri trati bude postavených dvanásť pódií. Okrem iných hudobníkov sa na podujatí predstaví kapela Funny Fellows. "Pre mňa je to malý sen. Kapela Funny Fellows hra štýl, ktorý prezentuje hudbu spred sto rokov, čiže budú znieť skladby z roku 1924. Jediná technická vymoženosť je historické auto, ktoré nás bude voziť a budeme hrať počas jazdy. Máme pripravené aj niektoré športové skladby, ktoré sa používajú pri týchto podujatiach," radoval sa člen skupiny Roman Feder. Hlavné preteky sú na programe v nedeľu 6. októbra od 9.00 h.
Program Medzinárodného maratónu mieru 2024:
Piatok 27. septembra:
15.00 h Položenie kytice kvetov na hroby významných osobností Košického maratónu (Verejný cintorín, Košice)
Piatok 4. októbra:
10.00 h Vydávanie štartových čísel (Expo MMM, program, prezentácie a prednášky do 19.00 h)
11.00 h Predstavenie pamätnej euromince k 100. výročiu maratónu (Expo MMM)
14.00 h Predstavenie pamätnej poštovej známky k 100. výročiu maratónu (Expo MMM)
15.00 h Tlačová konferencia s hosťami a favoritmi MMM, akreditácia médií (Hotel DoubleTree by Hilton, Košice)
Sobota 5. októbra:
9.00 h Vydávanie štartových čísel (Expo MMM, program, prezentácie a prednášky do 19.00 h)
10.00 h Vodácky maratón (Malá Lodina)
10.30 h Diamantový klub MMM - stretnutie a uvedenie nových členov klubu (Expo MMM)
11.00 h Predstavenie a autogramiáda favoritov MMM 2024 (Expo MMM)
11.30 h Krst knižnej publikácie "Storočie maratónu v Košiciach" (Expo MMM)
15.30 h Stretnutie a prezentácia skupiny vodičov MMM 2024 (Expo MMM)
16.00 h Štart U.S. Steel Family Run - Minimaratón (Hlavná ulica, Košice)
17.30 h Zapálenie maratónskeho ohňa (Námestie Maratónu mieru, Košice)
18.30 h Premiéra filmu Petra Kerekesa "Košický maratón - príBEH mesta" (Národné divadlo Košice)
Nedeľa 6. októbra:
8.40 h Oficiálne otvorenie MMM 2024 (Hlavná ulica, Košice)
Štart Medzinárodného maratónu mieru
8.45 h Inline, Handbike a Vozičkári
9.00 h Maratón
9.00 h Magna maratón 4x1/4
9.30 h NN Hudobný maratón (koncerty a hudobná produkcia na trati pretekov)
Víťazi a ceremoniály
10.30 h Polmaratón
11.00 h Očakávaný dobeh víťazov maratónu
11.30 h Slávnostné ceremoniály vyhlasovania víťazov
15.00 h Ukončenie pretekov MMM 2024
Nedeľa 27. októbra:
9.00 h Vypravenie historického vlaku do Turne nad Bodvou k miestu prvého štartu maratónu (Košice, Turňa nad Bodvou)
Pondelok 28. októbra:
12.20 h Symbolický beh po stopách maratónskych priekopníkov (Turňa nad Bodvou - Košice)