Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Šport

V krasokorčuľovaní hviezdili Japonec Hanju a Kanaďania Virtueová, Moir

Japonský krasokorčuliar a úradujúci olympijský víťaz Juzuru Hanju sa v sobotu stal druhýkrát majstrom sveta. Vo voľných jazdách v helsinskej Hartwall Arene predviedol excelentný výkon so štyrmi štvoritými skokmi. Foto: TASR/AP

Tlak nezvládol obhajca titulu z Bostonu, resp. Šanghaja, Javier Fernandez zo Španielska a napokon skončil štvrtý, hoci bol najlepší v krátkom programe.

Helsinki 1. apríla (TASR) - Japonský krasokorčuliar a úradujúci olympijský víťaz Juzuru Hanju sa v sobotu stal druhýkrát majstrom sveta. Vo voľných jazdách v helsinskej Hartwall Arene predviedol excelentný výkon so štyrmi štvoritými skokmi. Striebornú medailu získal ďalší Japonec Šoma Uno, bronz ukoristil tak ako pred rokom Číňan Po-Jang Ťin.

Japonský krasokorčuliar a úradujúci olympijský víťaz Juzuru Hanju sa v sobotu stal druhýkrát majstrom sveta. Vo voľných jazdách v helsinskej Hartwall Arene predviedol excelentný výkon so štyrmi štvoritými skokmi.
Foto: TASR/AP


Zlyhal obhajca titulu z Bostonu, resp. Šanghaja, Javier Fernandez zo Španielska. Dvadsaťpäťročný sólista, ktorý má v zbierke aj dva bronzy z MS (2013 Londýn, 2014 Saitama) a päť kontinentálnych titulov v sérii, nezvládol tlak. Z náročných skokov spadol pri štvoritom salchowovi a urobil aj ďalšie chyby, takže napokon skončil madridský rodák štvrtý, hoci bol najlepší v krátkom programe.

Fernandezov veľký konkurent a úradujúci olympijský šampión Juzuru Hanju z Japonska skočil štyri čisté štvorité skoky. Ukázal skvelý výkon a napravil dojem z krátkeho programu, v ktorom skončil až piaty. Diváci pripravili majstrovi sveta z roku 2014 zaslúžené ovácie, veď boli svedkami najlepšej voľnej jazdy (223,20 bodov) v novej ére hodnotenia. Hanju prekonal vlastné svetové maximum z finále GP ISU 2015/2016 v Barcelone.

Hanjua hnali dopredu početní japonskí fanúšikovia. "Ak sú oni šťastní, aj ja som šťastný. Tvrdo som pracoval každý deň, ale pred olympiádou budem musieť ešte viac. Po krátkom programe som bol frustrovaný, ale tím aj fanúšikovia stáli pri mne," citovala agentúra AP 22-ročného Japonca, ktorému pri pohľade na skóre od rozhodcov vyhŕkli slzy šťastia. Pred budúcoročnými ZOH v juhokórejskom Pjončangu tak ázijskí sólisti vyslali jasný signál. V prvej desiatke v Helsinkách boli len traja Európania, okrem Fernandeza ešte ôsmy Rus Michajl Koljada a desiaty Izraelčan Alexej Byčenko. Nechýbali v nej dvaja Kanaďania a dvaja reprezentanti USA.

Striebornú medailu získal ďalší Japonec Šoma Uno.
Foto: TASR/AP


Bývalý juniorský majster sveta Šoma Uno si výrazne vylepšil osobné maximum a katapultoval sa zo siedmeho minuloročného miesta z Bostonu na medailový stupeň. Bronz obhájil Po-Jang Ťin. Voľné jazdy na tomto šampionáte mali špičkovú úroveň, fanúšikovia krasokorčuľovania v nich videli neuveriteľných 45 štvoritých skokov a 39 trojitých axelov. Prvýkrát v histórii nestačilo v súťaži mužov na medailu 300 bodov.

Slovensko v súťaži sólistov zastúpenie nemalo. Jediná reprezentantka SR na šampionáte Nicole Rajičová skončila v piatkovej súťaži žien na 17. mieste a vybojovala pre Slovensko miestenku na ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.

Podvečer v Hartwall Arene šampionát vyvrcholil voľnými jazdami tanečných párov. Súťaž tanečníkov suverénne ovládli Kanaďania Tessa Virtueová a Scott Moir. Olympijskí víťazi zo ZOH 2010 vo Vancouveri sa vrátili v tejto sezóne po dvojročnej absencii a potvrdili triumfy z finále Grand Prix ISU aj Majstrovstiev štyroch kontinentov. Už v KP utvorili nové historické maximum (82,43), to sa im podarilo aj vo voľnej jazde (119,15) a rekordný je tak aj ich súčet 198,62 bodov, znamenajúci zlepšenie ich doterajšieho maxima z finále GP ISU v Marseille. Svetoví šampióni z rokov 2010 (Turín) a 2012 (Nice) opäť dominovali a tretíkrát vystúpili na svetový trón.

"Nikdy sme nemali takúto víťaznú sériu a tak je skvelé, že sa nám to podarilo teraz po návrate. Je to veľká satisfakcia," povedala Virtueová.

Strieborné medaily získali dvojnásobní obhajcovia Gabriella Papadakisová s Guillaum Cizeron z Francúzska, ktorí odsunuli na bronzové miesto Američanov Maiu a Alexa Shibutaniovcov. Vo Fínsku mali pôvodne štartovať aj slovenskí tanečníci Lukáš Csölley s Luciou Myslivečkovou. Partnerka si ale počas tréningu poranila rameno a musela na operáciu. Obaja sa teraz sústredia na prípravu na dodatočnú olympijskú kvalifikáciu, ktorá je naplánovaná na september do nemeckého Oberstdorfu.


konečné výsledky:

muži:

1. Juzuru Hanju 321,59 bodov, 2. Šoma Uno (obaja Jap.) 319,31, 3. Po-Jang Ťin (Čína) 303,58, 4. Javier Fernandez (Šp.) 301,19, 5. Patrick Chan (Kan.) 295,16, 6. Nathan Chen (USA) 290,72

tanečné páry:

1. Tessa Virtueová, Scott Moir (Kan.) 198,62, 2. Gabriella Papadakisová, Guillaume Cizeron (Fr.) 196,04, 3. Maia Shibutaniová, Alex Shibutani (USA) 185,18, 4. Kaitlyn Weaverová, Andrew Poje (Kan.) 184,81, 5. Jekaterina Bobrovová, Dmitrij Soloviov (Rus.) 184,06, 6. Anna Cappelliniová, Luca Lanotte (Tal.) 183,73