Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Šport

Majstrovstvá Slovenska v Trnave opäť s nominačným nábojom

Ilustračná snímka na pretekoch v Trnave. Foto: TASR / Lukáš Grinaj

Nominačnú istotu na tokijskú olympiádu majú stopercentne istú zatiaľ traja slovenskí atléti: chodci na 50 km Matej Tóth s Michalom Morvayom a prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová.

Bratislava 25. júna (TASR) - Víkendové 74. majstrovstvá Slovenska na Mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho v Trnave budú pre slovenských atlétov jednou z posledných príležitostí kvalifikovať sa na OH v Tokiu. Zároveň budú pre nich možnosťou získať miestenku na júlové ME do 23 rokov preložené z Bergenu do Tallinnu (8. – 11. 7.) a takisto na juniorské ME v Tallinne (15. – 18. 7.).

Nominačnú istotu na tokijskú olympiádu majú stopercentne istú zatiaľ traja slovenskí atléti: chodci na 50 km Matej Tóth s Michalom Morvayom a prekážkarka na 400 m Emma Zapletalová. V hre o letenku do Japonska sú však stále viacerí a práve na domácom šampionáte môžu definitívne potvrdiť svoje olympijské ambície. Kvalifikácia sa uzavrie v utorok 29. júna o polnoci.

"Okrem nich vyzerá veľmi nádejne z pohľadu postavenia v kvalifikačnom renkingu ďalšia štvorica – šprintér Ján Volko, kladivárka Martina Hrašnová a chodci na 20 km Mária Katerinka Czaková s Miroslavom Úradníkom. Všetci traja sú na postupových pozíciách s vysokým percentom pravdepodobnosti, že na nich zostanú," opísal aktuálnu situáciu šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. "Reálnu nádej majú stále aj kladivár Marcel Lomnický a trojskokan Tomáš Veszelka, obaja tesne za postupovými pozíciami. Pred Marcelom na 33. mieste sú štyria Rusi, pri jednom je skratka ANA (autorizovaný nezávislý atlét) a pri ďalších troch RUS, ktorí zrejme na OH nebudú súťažiť. Otázna je však aj Lukianovova účasť v Tokiu, lebo Rusko môže na olympiádu vyslať dovedna len 10 atlétov a nie je isté, či sa práve tento kladivár medzi nich dostane. Veszelka, momentálne dve priečky za postupovou pozíciou, bude pri návrate po zranení potrebovať na domácom šampionáte aspoň výkon okolo 16,50 m, ktorý by ho mohol opäť vrátiť do hry o OH," povedal pre web SAZ.

V hre o Tokio zostáva prekážkarka na 100 m Stanislava Škvarková, ktorá však potrebuje splniť veľmi prísny limit 12,84. Vlani práve v Trnave zabehla v lige slovenský rekord 12,90. "Myslím si, že pri zhode priaznivých okolností je v jej silách i limit. Žiaľ, v tomto roku sa jej šťastie zatiaľ vyhýbalo," podotkol šéftréner SAZ. Na žiadosť Škvarkovej kouča a manžela Michala organizátori MSR z AŠK Slávia Trnava preverovali možnosť "prekreslenia" cieľovej rovinky, aby bolo možné absolvovať behy na 100 m a 100 m prekážok v oboch smeroch v závislosti od smeru vetra. "Odborníci to, žiaľ, napokon vyhodnotili tak, že v trnavských podmienkach to nie je možné zrealizovať v zmysle pravidiel Svetovej atletiky," doplnil Pupiš.

Nevzdáva sa ani prekážkarka na 400 m Daniela Ledecká. V posledných dvoch štartoch na mítingu v Ženeve (56,75) a v II. lige ME družstiev v Starej Zagore (56,36) si utvorila osobný rekord a v prípade ďalšieho zlepšenia – v súboji s Emmou Zapletalovou a bonusom za národný šampionát – by ešte mohla atakovať renkingovú pozíciu zaručujúcu štart na OH.

Podľa šéftrénera tlie dokonca na 800 m nádej aj pre Gabiku Gajanovú, ktorá už od jari trénuje so Švajčiarom Louisom Heyerom, no v letnej sezóne sa jej príliš nedarilo a dostala sa zatiaľ len na úroveň 2:04,20. "Do hry o Tokio by ju zrejme vrátil výkon okolo 2:03 na trnavskom šampionáte," odhadoval Pupiš. "Cieľ zabojovať o olympiádu stále avizuje ešte aj kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá by mala hádzať ešte aj dva dni po majstrovstvách Slovenska na pretekoch vo Švajčiarsku." Jej však pomôže už iba splnenie prísneho limitu 72,50 m.

"Skúsenosti s kvalifikačným renkingom vo mne vyvolávajú pocit, že o účasti na olympiáde rozhoduje skôr šikovnosť manažérov atlétov a mítingov ako reálna výkonnosť. Vidieť to aj v prípade viacerých našich pretekárov, ktorí síce majú lepšiu výkonnosť ako iní z rebríčka pred nimi, no ťažia z toho, že získali bonusy na veľkých komerčných mítingoch, kde o účasti rozhodujú najmä manažéri a nie iba objektívne výkonnostné kritériá," neodpustil si kritickú poznámku na kvalifikačný systém Pupiš.

V súvislosti so slovenským šampionátom v Trnave nie je jasné, či bude štartovať halový exmajster Európy na 60 m Ján Volko. V behu na 100 m na P-T-S zacítil jemné potiahnutie na vnútornej strane ľavého stehna, no na 200 m už žiadnu bolesť nepociťoval. Tešil sa, že štyri dni po péteeske na "zlatom" mítingu v Hengele stiahne zo sezónneho maxima na 200 m ďalšie stotinky, kontrolné vyšetrenie odhalilo svalové poranenie 1. stupňa. Síce nič vážne, ale odporúčanie lekárov bolo nekompromisné – preventívna štvortýždňová pauza. "Kontrola ukázala, že poranené miesto sa zahojilo, takže noha by to mala vydržať," vravela Volkova trénerka Naďa Bendová. "V piatok bude mať Janko na nohách tretry po troch týždňoch. Skúsi pomaly stupňovať rýchlosť v jednotlivých tréningových behoch. Potom uvidíme, čo s víkendom."

Aj keby Volko neštartoval, minimálne na stovke by si mal udržať pozíciu zaručujúcu štart v Tokiu. Na dvojstovke je to otázne. Svetová atletika totiž nedávno zaradila do renkingu päť šprintérov z "rozvojových krajín" (tzv. universality place), takže Volko sa zosunul na 53. miesto a v závere kvalifikácie ho môžu predstihnúť maximálne traja šprintéri. Tokijskú istotu by mu na 200 m zabezpečil čas 20,77.

V horšej situácii je trojskokan Tomáš Veszelka. V rebríčku je 34. a na OH sa kvalifikuje 32. V januári mu na klinike v Prahe-Holešoviciach ortopéd MUDr. Petr Krejčí ml. operoval koleno na pravej, odrazovej nohe. Už síce trénoval, ale ťažko odhadnúť, čo po takom dlhom výpadku dokáže, pričom nie je isté, či vôbec bude v Trnave skákať. "V pondelok si trochu natiahol kvadriceps. Išiel okamžite na sono, ktoré však nič neodhalilo. Či bude súťažiť, uvidíme definitívne v sobotu. Ak áno, plánujeme rozbeh z 11 krokov a odraz z ľavej nohy, lebo z pravej by poskok ešte nezvládol. Či sa týka kolena, je na tom lepšie, no stopercentne v poriadku ešte nie je. Šľacha pod kolenom, ktorá ho trápila, teraz už vôbec nebolí," informoval Veszelkov kouč Michal Škvarka. "Ak bude Tomáš skákať, náš jediný cieľ je 16,50 m, čo by znamenalo prilepšenie si v rebríčku. Či to však dokáže z ľavačky a bez špeciálneho tréningu, to naozaj neviem," dodal pre web atletika.sk.

Netradičný je aj program šampionátu, v sobotu je len 15 finálových disciplín, v nedeľu až 23. SAZ chcel totiž pomôcť slovenskej elite, keďže pôvodné kvalifikačné obdobie na plnenie nominačných kritérií na MS 2022 v americkom Eugene bolo stanovené od 27. júna 2021 do polnoci 26. júna 2022. Keďže v pôvodne stanovenom období spadal druhý deň 74. majstrovstiev Slovenska v Trnave okrem olympijskej kvalifikácie už aj do kvalifikácie na MS 2022, zväz po diskusii s reprezentantmi a ich trénermi upravil časový program šampionátu tak, aby mohli v nedeľu 27. júna získavať body už do renkingu aj pre Eugene 2022. Svetová atletika (World Athletics) však na poslednú chvíľu, vo štvrtok 17. júna, zmenila obdobie, z ktorého sa budú počítať výkony do kvalifikačného renkingu na MS 2022. Posunula ho o deň neskôr, takže začne sa až v pondelok 28. júna a potrvá do polnoc 26. júna 2022 podľa príslušnej časovej zóny. Program MSR 2021 sa však po ďalšej konzultácii s našimi poprednými pretekármi a ich koučmi nemenil.

Okrem dráhového slovenského šampionátu sa v sobotu 26. júna od 8.10 h uskutoční v parku pod Pamätníkom SNP Banskej Bystrici 5. ročník medzinárodného chodeckého mítingu, kde budú o renkingové body pre istotu bojovať ešte Miroslav Úradník a Mária Katerinka Czaková. "Czakovej pozícia na 57. priečke – na OH ide po 60 chodkýň a chodcov na 20 km – vyzerá nádejne a ani u Úradníka to nemusí byť stratené, nakoľko je práve 60.," pripomenul šéftréner SAZ Pupiš.

Trnavský šampionát sa v sobotu začne o 15.00 h, v nedeľu o dve hodiny skôr. V kvalifikácii na ďalšie vrcholy roka je situácia nasledovná: na juniorské ME v Tallinne splnilo limit 12 pretekárov (z toho 4 chodci a 4 chodkyne, no štartovať môžu maximálne po traja), na ME do 23 rokov má limity 11 nádejí a na juniorské MS v závere augusta v kenskom Nairobi štvorica.