Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Šport

VIDEO: Metelka nebude reprezentovať SR, nahnevalo ho vedenie tímu

Slovenský paralympionik Jozef Metelka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Metelkovo rozhodnutie je definitívne, v slovenskom drese ho neudrží ani čerstvý titul majstra sveta v časovke jednotlivcov v kategórii MC4.

Bratislava 5. septembra (TASR) - Dvojnásobný paralympijský šampión z Ria 2016 Jozef Metelka už nebude reprezentovať Slovensko. Úspešný paracyklista, ktorý dlhodobo žije a trénuje vo Veľkej Británii, sa rozhodol, že prijme ponuku jazdiť za inú krajinu. Informoval o tom vo svojom utorkovom vydaní denník Nový Čas.

Metelkovo rozhodnutie je definitívne, v slovenskom drese ho neudrží ani čerstvý titul majstra sveta v časovke jednotlivcov v kategórii MC4, ktorý získal na uplynulých MS hendikepovaných v juhoafrickom Pietermaritzburgu. K jeho rozhodnutiu prispelo aj zlyhanie vedenia slovenského tímu v nedeľňajších pretekoch s hromadným štartom, ktoré nedokončil. "Nie preto, že by som to fyzicky nezvládol, alebo že by som spadol. Nedokončil som ich pre úplné zlyhanie vedúceho výpravy Branislava Režňáka, ktorý mi okrem iných vecí neodovzdal základné informácie z manažérskeho mítingu," povedal Metelka pre Nový Čas. "Tam všetkých upozornili, že tabule o počte kôl sa presunuli z ľavej strany cesty na pravú. Predchádzajúce roky boli vždy na ľavej strane, teraz boli vpravo. To som ja na štarte nevedel. V domnienke, že idem posledné kolo a tým, že som na ľavej strane nevidel žiadne číslo, ma to len utvrdilo a vyrazil som naplno. Bol som vo vedení a náskok som len zvýšil. Myslel som, že som vyhral, len mi bolo čudné, že za páskou nikto nespomaľuje, až mi jeden z organizátorov povedal, že to ešte nie je cieľ... No pretekárov, ktorí ma obehli, už nešlo dobehnúť."



Metelka vyčíta vedeniu slovenskej výpravy aj ďalšie prešľapy. "Cez celé preteky žiadna komunikácia od manažéra, čísla som dostal až na štarte, no otras," pokračoval Metelka. "Bohužiaľ, bola to posledná kvapka a môj pohár trpezlivosti pretiekol. Boli to moje posledné preteky za Slovensko. Toto utvrdilo moje rozhodnutie odísť. Je to definitívne. Nebudem jazdiť za turistický oddiel, prijmem niektorú z ponúk zo zahraničia. Je ich viac, takže to nechávam otvorené," dodal.

Stanovisko Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov k slovám Metelku:


"Druhé preteky, na ktorých počas tohto šampionátu štartoval (cestné preteky s hromadným štartom) ukončil po 11. kole (zo 14) vlastnou chybou. Obvinenie vedúceho výpravy Branislava Režňáka z jeho strany, že mu neposkytol potrebné informácie, považujeme za nepravdivé a zavádzajúce, nakoľko na trati boli aj ďalší dvaja slovenskí reprezentanti Patrik Kuril a Ondrej Strečko a tí vedeli, koľko kôl je potrebné odjazdiť. Vnímame to ako osobné zlyhanie samotného pretekára. Navyše si Jozef Metelka vybral do realizačného tímu aj pre tento šampionát svojho osobného trénera Kyleigha Mannersa, zodpovedného za jeho prípravu, výsledky a informácie, ktoré mu odovzdáva.

Rovnako nepravdivé je aj tvrdenie, že si financoval svoju účasť sám, nakoľko SZTPŠ a SPV poskytlo za 9 mesiacov roka 2017 viac ako 80 tisíc eur na prípravu a účasť na podujatiach Jozefa Metelku. K dispozícii máme aj doklady o zaplatení leteniek do JAR zo strany SZTPŠ, takže tvrdenie o ich úhrade samotným Jozefom Metelkom je opäť nepravdivé.

Vzhľadom na nadštandardné finančné prostriedky, ktoré boli investované počas posledných rokov do športovca Jozefa Metelku, považujeme z jeho strany za nekorektné, že do týchto chvíľ žiadnym spôsobom (či už písomným alebo telefonickým) neinformoval vedenie výpravy ani SPV o nejakých problémoch počas MS v JAR, ale poskytol stanovisko médiám. Medailové umiestnenia na PH či MS dosahujú viacerí slovenskí paralympionici s ďaleko menšou dotáciou ako má Jozef Metelka. Je smutné, ak on tú svoju považuje za malú a nedostatočnú. Samozrejme, ak chce reprezentovať inú krajinu, SPV mu v tom brániť nebude. Za predpokladu vysporiadania si svojich záväzkov voči nám."


Stanovisko Slovenského zväzu cyklistiky k Metelkovi:


Hoci fakty ohľadom rozhorčenia Jozefa Metelku nesúvisia s našim zväzom, keďže sa spomína aj v súvislosti s cyklistikou, považujeme za potrebné doplniť niektoré informácie.

Z hľadiska slovenskej štruktúry športu, športovci/ v našom prípade cyklisti, zaradení v odvetví „para,“ podliehajú iným zväzom (Slovenskému paralympijskému výboru a Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov), nie Slovenskému zväzu cyklistiky. Týka sa to aj financovania, získavania dotácii za dosiahnuté výsledky aj ich následného prerozdeľovania. Rovnako tak organizačného a logistického zabezpečenia pretekov – či už ide o svetové poháre alebo MS.

Keďže Slovenský zväz cyklistiky nie je poberateľom žiadnej dotácie za výsledky dosiahnuté v tomto odvetví, nie je ani oprávnený ďalej prerozdeľovať financie do tohto odvetvia.

Paracyklistika je ako odvetvie zaradená pod Slovenský zväz cyklistiky z dôvodu, že je jedným z odvetví UCI. A tak, aby mohli pretekári participovať na svetových podujatiach tohto odvetvia, majú licenciu SZC, ktorá je zároveň licenciou UCI. V tomto považujeme spoluprácu so SPV a ich zástupcom pre cyklistiku Branislavom Režňákom za profesionálnu, férovú a konštruktívnu.

S Jozefom Metelkom sme už v minulosti rokovali o možnosti jeho účasti na pretekoch kategórie Elite. Stalo sa tak potom, ako sám verejne prezentoval svoju túžbu štartovať na MS spolu s elitnými pretekármi. „Upozornili sme ho však na fakt, že v elitnej dráhovej cyklistike platia určité pravidlá kvalifikácie na MS a svetové poháre. Tou vstupenkou je poradie vo svetovom renkingu na základe počtu bodov UCI,“ priblížil situáciu Michal Rohoň, reprezentačný tréner dráhovej cyklistiky SZC.

J. Metelka mal možnosť podieľať sa v aktuálnej sezóne na vyjazďovaní UCI bodov. Dostal od nás ponuku byť súčasťou tímu reprezentačného družstva dráhy za rovnakých podmienok ako každý iný a vyjazdiť si tú miestenku na svetové poháre a MS. To však odmietol. „Ani na predošlých MS nemohol štartovať len z jediného dôvodu, hoci sme preňho žiadali ústupok na UCI. A tým bol nedostatok bodov UCI, ktoré si Jožko Metelka v sezóne nevyjazdil. Nie preto, žeby mu v tom niekto z našej strany bránil,“ dodal Rohoň.

„Snažili sme sa vychádzať J. Metelkovi v ústrety v medziach kompetencií nášho zväzu. Z našej strany má za svoje dosiahnuté výsledky naše uznanie a rešpekt. Vravel som to aj v minulosti, vravím to aj dnes. Jeho avízo odchodu z krajiny nekomentujem, je to jeho rozhodnutie. V mene nášho zväzu mu i naďalej prajeme veľa šťastia, športových i osobných úspechov,“ povedal k celej situácii Peter Privara, prezident SZC.