Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 19. apríl 2025Meniny má Jela
< sekcia Šport

Mračnová pripomenula žiakom, že sa dá zároveň športovať i študovať

Na snímke bývalá olympionička a atlétka Mária Mračnová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Dvojnásobná účastníčka olympijských hier vníma, že v Paríži pod piatimi kruhmi bude pravdepodobne najmenšia slovenská výprava.

Bratislava 26. júna (TASR) - Mladí ľudia majú o šport a olympijské hnutie stále záujem. Vydať sa však na kariéru športovca je čoraz náročnejšie a chce to veľké obete. Myslí si to bývalá úspešná výškarka Mária Mračnová, zakladateľka Olympijskej spoločnosti Slovenska, ktorá predchádzala modernému Slovenskému olympijskému a športovému výboru (SOŠV).

Štvrtá v súťaži výškariek v Montreale 1976 sa v pondelok zúčastnila na besede so študentami Spojenej školy na Novohradskej ulici a bola pri slávnostnom odhalení plakety futbalovému brankárovi Martinovi Tomekovi, ktorý na škole otvoril florbalový turnaj. "Hlavným účelom odhaľovania týchto tabúľ je dať mladým športovcom príklad a motivovať ich. Pripomenúť im, že sa dá zároveň vrcholovo športovať i študovať," uviedla Mračnová pre TASR.

Dvojnásobná účastníčka olympijských hier vníma, že v Paríži pod piatimi kruhmi bude pravdepodobne najmenšia slovenská výprava. "Keď som bola vedúca výpravy v Atlante, mali sme 74 športovcov. Odvtedy to iba klesá. Je to výsledok aj vzťahu k športu u nás a podmienok, ktoré športovci majú. Nie je to len o úrovni športovísk, ale aj o finančnej náročnosti niektorých športov a ďalších aspektoch ako je dôraz na štúdium, či zamestnanie. Dať sa na šport znamená veľké sebazaprenie pre tím a hlavne pre rodičov, ktorí svoje deti podporujú v podstate počas celej kariéry," pripomenula Mračnová.

Aj v olympijskom športe číslo jeden bude mať Slovensko v Paríži svoje želiezka v ohni, tento mesiac sa na európskom šampionáte v Ríme zaskvela osemstovkárka Gabriela Gajanová striebornou medailou. "Na Gabiku sa budeme určite spoliehať najviac. Bude to však mať veľmi náročné. Uspela na majstrovstvách Európy, ale na olympiáde jej za súperky pribudnú predovšetkým Afričanky. Určité výsledky čakám aj od chodcov, veď v Paríži by ich malo byť až šesť. Dôležité však je, aby sa atléti na hrách zúčastnili a zažili tú krásnu atmosféru a všetko to, čo súvisí s olympijskými hrami. To môže byť motiváciou aj pre ich nástupcov," pripomenula Mračnová, ktorá zároveň pozvala nielen mladých študentov zažiť atmosféru najväčšieho športového sviatku aj na Olympijskom festivale, ktorý sa v priebehu hier bude konať v Bratislave na Kuchajde.

HRABKO: Poslanci majú vďaka Matovičovi pol roka bez zmrazovania platov

Hnutie Slovensko malo podľa Hrabka návrh na zmrazenie platov poslancov takticky stiahnuť. Keďže to neurobili a parlament ho zamietol, nový návrh je možné podať až o pol roka (správa, PODCAST, VIDEO).

- Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v sobotu popoludní prepustil Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, na slobodu.

- Ruská armáda vytlačila ukrajinské sily z jednej z posledných dedín, ktoré mali pod kontrolou v Kurskej oblasti na západe Ruska. Oznámilo to v sobotu ministerstvo obrany v Moskve.

- Umelá inteligencia (AI) by mohla nahradiť väčšinu programátorov už v priebehu budúceho roka, myslí si bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt.

- V blízkosti lyžiarskeho strediska v obci Králiky pri Banskej Bystrici boli po piatkovom (18. 4.) útoku medveďa na človeka rozmiestnené fotopasce i výstražné informačné tabule.

- Spojené štáty sú údajne pripravené uznať ruskú kontrolu nad ukrajinským polostrovom Krym ako súčasť širšej mierovej dohody medzi Moskvou a Kyjevom. S odvolaním sa na zdroje oboznámené s touto záležitosťou o tom informovali agentúry Bloomberg a Reuters.

- Americký hokejista Jason Robertson bude pre zranenie v dolnej časti bližšie nešpecifikovaný čas chýbať Dallasu Stars v NHL.

- Na príkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa boli zverejnené dokumenty týkajúce sa atentátu na senátora Roberta F. Kennedyho z 5. júna 1968.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 2:0 v úvodnom finálovom zápase play off Tipos extraligy. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy sa ujali vedenia 1:0.

- Britský pilot Lando Norris dosiahol najlepší čas v druhom tréningu pred VC Saudskej Arábie, piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta F1.

- Kanadský hokejista David Savard z Montrealu Canadiens oznámil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v NHL.

- V Istanbule sa začal proces so 189 ľuďmi, medzi ktorými sú aj študenti a osem novinárov, zadržaných pri protestoch proti zatknutiu opozičného starostu tohto najväčšieho tureckého mesta Ekrema Imamogla.

- Fínski hokejoví reprezentanti uspeli v prípravnom zápase pred MS nad Švédmi 2:0. Vo štvrtkovom prvom vzájomnom dueli zvíťazili „tri korunky“ 2:1.

- Austrálčan Oscar Jenkins sa postaví pred súd v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) pre obvinenia zo žoldnierstva, uviedli úrady na tomto ukrajinskom území, ktoré okupuje Rusko.

- Ukrajina a Rusko si na veľkonočný piatok vymenili stovky tiel vojakov. Na Ukrajinu dorazili telesné pozostatky 909 vojakov, oznámil koordinačný štáb pre záležitosti vojnových zajatcov v Kyjeve.

- Belgický cyklista Remco Evenepoel sa stal víťazom Brabantského šípu. Jazdec tímu Soudal Quick-Step zvládol v piatok 162 km dlhú trať vedúcu z Beerselu do Overijse za 3:35:14 h.

- Tréner futbalistov FC Barcelona Hansi Flick vyjadril nespokojnosť so zmenou v kalendári španielskej La Ligy. V tejto súvislosti požiadal o stretnutie so zástupcami vedenia súťaže.

- Počet obetí amerických útokov na jemenský ropný prístav stúpol na najmenej 74 a ďalších viac ako 170 osôb utrpelo zranenia, uviedli jemenskí povstalci húsíovia.

- Poľsko obmedzilo vjazd vozidiel prevážajúcich párnokopytníky a predmety, ktoré môžu prenášať slintačku a krívačku (SLAK), na tri hraničné priechody.

- Talianske úrady identifikovali všetky štyri obete štvrtkového pádu kabíny lanovky neďaleko Neapola. Ide o dvoch turistov z Británie a jedného z Izraela, štvrtou obeťou je vodič lanovky z Talianska.

- Mestské lesy v Bratislave dokončili prvý úsek prírodného chodníka, ktorý spája Malý a Veľký Draždiak v lesoch v bratislavskej Petržalke.