Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Šport

MS vyšli zo športovej i organizačnej stránky, Baran: Dva roky života

V Bratislave sa konali 8. majstrovstvá sveta v karate WUKF a 1. majstrovstvá sveta v kubodo WUKF na štadióne Ondreja Nepelu v nedeľu 23. júna 2019. Na snímke slovenský reprezentant Martin Kolčák súťaží v kategórii senior - Kata v nedeľu 23. júna 2019. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Vzhľadom na rozsah a náročnosť sa podľa prezidenta federácie obdobné podujatie neuskutoční na Slovensku dlhší čas.

Bratislava 23. júna (TASR) - Ôsme majstrovstvá sveta v karate organizácie WUKF, ktoré sa od štvrtka do nedele konali na Slovensku, sa pre hostiteľskú krajinu skončili úspechom na športovom i organizačnom poli. Bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu zároveň privítal premiérový svetový šampionát WUKF v kobudo - v boji so zbraňou.

Domáca reprezentácia bola s viac než 200 športovcami druhá najpočetnejšia a druhé miesto obsadila aj v medailovej bilancii krajín. "Je to vynikajúci úspech. Bolo to domáce prostredie a mohli sme si dovoliť viac pretekárov, no napriek tomu si myslím, že okolo dvadsať titulov majstra sveta pri kvalite, ktorá tu bola, pri vyše 2300 pretekároch, naozaj hovorí o tom, že sme boli vynikajúco pripravení. Vďaka reprezentačným trénerom a koučom v kluboch môžeme sláviť úspech. Tí, ktorí mali takpovediac povinnosť obhájiť tituly, tým sa to podarilo. Napríklad majstri sveta v družstvách mužov zopakovali titul, čo je unikátne. Prekvapili určite deti, boli to mladšie ročníky z centra talentovanej mládeže v rámci jednotlivých klubov a dosiahli vynikajúce výsledky. Podať pri takejto atmosfére takýto vynikajúci výkon je úžasné," zdôraznil prezident Slovenskej federácie karate a bojových umení Daniel Baran pre TASR.

Najúspešnejšou krajinou sa stalo Rumunsko, ktoré priviedlo najviac športovcov: "Nie je to o tom, že ich prišlo veľa. Rumunsko je v rámci karate kvalitná krajina, klobúk dole, čo vkladá do športu. Je to výsledok ich dennodennej práce s mládežou."

Organizátori si vyslúžili pochvalné ohlasy zo strany zahraničných účastníkov: "Pýtal som sa každého, nech mi úprimne povie, čo bolo dobré a čo zlé. Deväťdesiatdeväť percent povedalo, že to bolo perfektné. Niektorí sa síce sťažovali, že to bolo prísne, ale bezpečnosť bola pre nás prvoradá. Pri 5000, 6000 ľuďoch v hľadisku ochrániť každého jedného bolo to najdôležitejšie. Bez úžasnej podpory kamarátov, priateľov, rodinných príslušníkov, detí z klubov a ich rodičov by sa to asi nepodarilo. Treba vyzdvihnúť celý realizačný tím, primárne sa podieľalo vyše 150 ľudí. Dokázali neuveriteľné veci, musím im urobiť jednu veľkú párty a poďakovať sa im."

Vzhľadom na rozsah a náročnosť sa podľa prezidenta federácie obdobné podujatie neuskutoční na Slovensku dlhší čas. "Stálo to dva roky života každého z nás v rámci prezidentskej rady federácie. Uvidíme, nikdy nehovor nikdy, ale budeme to dlho predychávať, aj čo sa týka sponzorov, podpory štátu a mesta. Treba počkať istý čas, najbližších desať rokov si neviem predstaviť, že by sme zorganizovali niečo takéto," dodal Baran, no s tým, že MS prispeli k rozvoju karate: "Vďaka nim federácia naozaj narástla. Aj deti v kluboch odvádzali neuveriteľné výkony. Mali sme ratingovú tabuľku, museli sa takpovediac kvalifikovať. Mali sme mnoho pretekárov v národných kolách, je jedno v akom veku, deti pochopili, že to majú doma 'pod nosom' a urobili maximum."