Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. február 2025Meniny má Miloslava
< sekcia Šport

Na úvod biatlonových ME nemecké double

Na snímke slovenská reprezentantka Ema Kapustová. Foto: TASR - Ján Krošlák

Zo štvorice slovenských reprezentantiek skončila najvyššie na 54. mieste Ema Kapustová.

Val Martello 29. januára (TASR) - Nemecká biatlonistka Johanna Puffová sa stala majsterkou Európy vo vytrvalostných pretekoch na 15 km. V talianskom Val Martello nespravila ani jednu chybu na strelnici a v cieli mala čas 47:06,4 minúty. Druhá skončila jej krajanka Marlene Fichtnerová, ktorá taktiež vybielila všetkých 20 terčov a stratila 9,5 sekundy. Tretie miesto obsadila Anna-Karin Heijdenbergová zo Švédska, ktorá minula až tri terče, no v cieli mala manko iba 18 s. Zo štvorice slovenských reprezentantiek skončila najvyššie na 54. mieste Ema Kapustová.

Úvodné preteky otvoreného kontinentálneho šampionátu sa konali za slnečného počasia, s teplotami okolo mínus sedem stupňov a takmer v bezvetrí. Preteky mala veľmi dobre rozbehnuté Nórka Juni Arnekleivová, ktorá sa dostala na priebežné čelo po prvej stojke a na poslednú položku prišla s takmer polminútovým náskokom pred Fichtnerovou, ktorá strieľala čisto a už bola v cieli. Nórska reprezentantka si však odpálila medailu na poslednej položke, keď minula jeden terč a finišovala až piata.

Ani Fichtnerová si neudržala prvú priečku, keďže Puffová mala skvelý finiš a v záverečnom kole si udržala náskok pred svojou krajankou. Bronz sa nakoniec ušiel Heijdenbergovej. Arnekleivová v záverečnom kole prepálila tempo a nakoniec skončila až piata za Francúzkou Amandine Menginovou.

Slovenkám preteky nevyšli. Ema Kapustová spravila štyri chyby na strelnici a s mankom 6:03,9 minúty obsadila až 54. miesto. Mária Remeňová trafila o jeden terč menej a skončila na 63. priečke, jej sestra Zuzana bola 67. a Júlia Machyniaková sa umiestnila na 86. pozícii.



ME - vytrvalostné preteky žien na 15 km:

1. Johanna Puffová 47,06,4 min. (0), 2. Marlene Fichtnerová (obe Nem.) +9,5 s (0), 3. Anna-Karin Heijdenbergová (Švéd.) +18,0 (3), 4. Amandine Menginová (Fr.) +30,2 (2), 5. Juni Arnekleivová (Nór.) +48,7 (1), 6. Voldija Galmaceová-Paulinová (Fr.) +1:23,8 min. (3), ..., 54. Ema KAPUSTOVÁ +6:03,9 (4), 63. Mária REMEŇOVÁ +7:08,2 (5), 67. Zuzana REMEŇOVÁ +7:49,4 (6), 86. Júlia MACHNIAKOVÁ (všetky SR) +12:24,9 (5)

DRÁMA NA LIPTOVE: Medveď zaútočil na rodinu s dvomi deťmi

Útok medveďa sa stal na poľovníckom chodníku v lokalite Hlinisko, kde bola rodina na prechádzke. Išlo o približne 80-kilogramového medveďa.

- V nedeľu zomrel na následky poranení muž, ktorého museli hospitalizovať po stredajšom požiari v továrni na výrobu kostýmov pre karneval v Riu.

- Medveď v okolí Železného v okrese Liptovský Mikuláš zaútočil počas uplynulého víkendu na rodinu s dvoma deťmi. Informoval o tom starosta Partizánskej Ľupče Ladislav Balážec na sociálnej sieti obce, ktorej je Železné súčasťou.

- Týždenné jarné prázdniny si ako prví v školskom roku 2024/2025 užijú žiaci základných a stredných škôl na východnom Slovensku. Voľno od pondelka do piatka 21. februára absolvujú žiaci z Košického kraja a Prešovského kraja.

- Indické hlavné mesto Naí Dillí v pondelok prebudilo pomerne silné zemetrasenie. Otrasy s epicentrom na okraji rozľahlej metropoly mali magnitúdo 4,0, informovala agentúra AFP.

- Rokovania ruskej a americkej delegácie, ktoré majú v Saudskej Arábii prediskutovať možnú dohodu o ukončení vojny na Ukrajine a pripraviť summit Trump-Putin, by sa mohli začať v utorok. S odvolaním sa na americké a ruské médiá o tom informovali BBC a CNN.

- Severokórejský vodca Kim Čong-un v sobotu v Pchjongjangu navštívil Palác slnka Kumsusan, kde je pochovaný jeho otec Kim Čong-il. Návšteva sa uskutočnila v deň výročia narodenia zosnulého vodcu.

- Britský premiér Keir Starmer deklaroval, že Británia je v prípade potreby pripravená vyslať na Ukrajinu svojich vojakov, aby zabezpečili implementáciu mierovej dohody s Ruskom. V noci na pondelok o tom informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyhlásil, že s ruským prezidentom Vladimirom Putinom by sa mohol stretnúť už čoskoro. Dodal, že verí, že Putin skutočne chce zastaviť boje na Ukrajine, informovala agentúra AFP.

- Nemecké súkromné televízie RTL a n-tv odvysielali v nedeľu večer predvolebnú diskusiu so štyrmi kandidátmi na post kancelára - Olafom Scholzom (SPD), Friedrichom Merzom (CDU/CSU), Alice Weidelovou (Alternatíva pre Nemecko - AfD) a Robertom Habeckom (Zelení).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu pricestoval do Spojených arabských emirátov na oficiálnu návštevu, ktorá je zameraná na investície a ekonomické partnerstvo, ako aj na rozsiahly humanitárny program. Informovala o tom agentúra AFP.

- Okolie Neapolu zasiahla v nedeľu séria slabších avšak citeľných zemetrasení. Najsilnejší z otrasov mal magnitúdu 3,9, informuje agentúra DPA na základe údajov talianskeho Národného ústavu geológie a vulkanológie (INGV).

- Najmenej osem obetí si vyžiadali záplavy na stredovýchode Spojených štátov, ktoré vyvolali prívalové dažde. Sever USA zasa sužujú silné mrazy a v niektorých regiónoch juhovýchodných štátov vydali miestne úrady výstrahy pred tornádami.

- Rozhovory o druhej fáze dohody o prímerí v Pásme Gaze a výmene izraelských rukojemníkov za uväznených Palestínčanov budú pokračovať nasledujúci týždeň na utajovanom mieste.

- Futbalisti TSG 1899 Hoffenheim získali v 21. kole Bundesligy cenné tri body v boji o zotrvanie medzi nemeckou elitou, na trávniku Werderu Brémy vyhrali 3:1. V neúplnej tabuľke zostali s 21 bodmi na 15. mieste, čím by sa vyhli na konci sezóny baráži.

- Desaťtisíce ľudí protestovali v Berlíne proti krajnej pravici. Organizátori odhadli účasť na 38.000, kým podľa polície na protest na námestí Bebelplatz prišlo okolo 30.000 ľudí, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Policajti z Dolného Kubína žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po nezvestnom 16-ročnom Rolandovi Mistríkovi prechodne žijúcom v Dolnom Kubíne. Nezvestný je od soboty (15. 2.). Informovala o tom žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.

- V dôsledku dronového útoku ruských síl zostalo viac ako 100.000 ľudí v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny bez kúrenia. Uviedol to v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý obvinil Kremeľ, že útok na tamojšiu tepelnú elektráreň bol úmyselný.

- Jedenásť profesionálnych hasičov zo Žiliny a Rajca s piatimi kusmi techniky zasahovalo v nedeľu predpoludním pri požiari strechy rodinného domu v obci Poluvsie v Žilinskom okrese.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou postúpili do 2. kola štvorhry na turnaji WTA v Dubaji. Šiestu nasadenú taiwansko-ruskú dvojicu Chao-Čchi Čchan, Veronika Kudermetovová zdolali 6:4, 6:2.