Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Šport

Neapol zostal aj po šlágri na čele, Calhanoglu: Mrzí ma to

Hakan Calhanoglu z Interu Miláno sa teší z gólu počas zápasu 12. kola talianskej Serie A Inter Miláno - SSC Neapol v Miláne v nedeľu 10. novembra 2024. Foto: TASR/AP

Domáci stredopoliar sa v 43. minúte zaskvel exportným gólom z 25 metrov, ktorým zareagoval na úvodný zásah z kopačky Scotta McTominaya, no v druhom polčase nepremenil pokutový kop.

Miláno 11. novembra (TASR) - Turecký futbalista Hakan Calhanoglu bol ústrednou postavou nedeľného šlágra 12. kola talianskej Serie A, v ktorom jeho Inter Miláno remizoval s SSC Neapol 1:1. Domáci stredopoliar sa v 43. minúte zaskvel exportným gólom z 25 metrov, ktorým zareagoval na úvodný zásah z kopačky Scotta McTominaya, no v druhom polčase nepremenil pokutový kop. Z bieleho bodu trafil iba pravú žrď a "nerazzurri" sa tak napriek hernej prevahe museli uspokojiť so ziskom bodu.

Do zostavy Neapola sa po zranení stehenného svalu vrátil Stanislav Lobotka. Slovenský reprezentant začal duel na lavičke náhradníkov a za Neapol nastúpil po hodine hry. V 74. minúte však práve 29-ročný stredopoliar stratil loptu tesne pred vlastnou šestnástkou a vzápätí si Denzel Dumfries vypýtal v pokutovom území faul v súboji s Andrém-Frankom Zambom Anguissom. Calhanoglu však z bieleho bodu zaváhal. Prišiel tak o svoju stopercentnú penaltovú bilanciu, doteraz premenil v drese Interu všetkých 19 jedenástkových pokusov. "Mrzí ma, že som prvýkrát nepremenil pokutový kop. Vedel som, že sa to skôr či neskôr raz stane, no je mi ľúto, že sa to udialo práve dnes, lebo to bol veľmi dôležitý zápas," poznamenal kapitán tureckej reprezentácie.

Inter mal hernú prevahu, v závere zatlačil súpera, toho však viackrát podržal brankár Alex Meret. Dve šance spálil aktívny Federico Dimarco. Milánsky tím tak nevyužil možnosť preskočiť SSC v tabuľke, Neapol (26 b.) má na čele stále jednobodový náskok pred Interom, 25 bodov majú aj Atalanta Bergamo, Fiorentina a Lazio Rím. "Dominovali sme, zaslúžili sme si z tohto zápasu viac. Nemali sme potrebné šťastie. Bol to intenzívny duel. Snažili sme sa neustále hľadať našich útočníkov, v druhom polčase sme boli lepší v krídelných priestoroch, no nedokázali sme streliť ďalší gól," hodnotil zápas Calhanoglu. Tréner domácich Simone Inzaghi vyjadril spokojnosť s predvedeným výkonom, mrzela ho iba slabá efektivita. "Zablahoželal som svojmu tímu. Ak mal niekto v tomto stretnutí zvíťaziť, tak to bol Inter. V druhom polčase sme dominovali. V prípravnej fáze sme si mohli niekedy počínať lepšie, no držali sme loptu a prakticky sme Neapolu nič nedovolili. Dvakrát sme trafili žrď, nepremenili penaltu, neviem, čo sme ešte mohli urobiť viac. Ako tréner sa musím sústrediť najmä na predvedený výkon a ten bol excelentný proti kvalitnému súperovi. Pravdepodobne sme mohli vyťažiť viac z našich šancí, no netreba zabúdať na kvalitu protivníka, ktorému sme čelili," zdôraznil Inzaghi v rozhovore pre DAZN.

Neapol mohol v závere z ojedinelej šance rozhodnúť, ale Giovanni Simeone tiesnený prestrelil bránu. Trénera "Partenopeia" nahnevala udelená penalta v prospech Interu po jemnom faule na Dumfriesa. Podľa Antonia Conteho mal v tejto situácii zasiahnuť VAR a penaltový verdikt zrušiť. "Bolo to rozhodnutie arbitra, ktoré mohlo zmeniť taký dôležitý zápas, tak prečo nemohol VAR zakročiť? O čom sa tu rozprávame? Je tu VAR na to, aby korigoval chyby alebo nie? VAR je tu na to, aby naprával chybné rozhodnutia, bodka. Je to niečo, čo ma veľmi hnevá. A nielen mňa, ale všetkých trénerov," citovala Conteho agentúra AFP.

Vzhľadom na priebeh stretnutia však boli hostia so ziskom bodu spokojní. Podľa kapitána Giovanniho Di Lorenza nikto nečakal, že po 12-tich kolách bude SSC na čele tabuľky: "Nikto neočakával, že v tejto fáze ligy budeme na prvom mieste. Neprehrali sme na pôde Juventusu Turín, AC a ani Interu. Je to znak silného kádra. Teší nás to, ale musíme naďalej tvrdo pracovať."

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí

Lev XIV. ako bývalý misionár v Peru vyzval veriacich na ohlasovanie evanjelia.

,aktualizované 

- Pápež Lev XIV. bude v piatok celebrovať omšu pre kardinálov v Sixtínskej kaplnke. Urobí tak deň po tom, čo ho zvolili za nového najvyššieho pontifika katolíckej cirkvi, uviedol vo štvrtok Vatikán.

- V jednom z útvarov Ozbrojených síl SR utrpel profesionálny vojak strelné zranenie. Na sociálnej sieti o tom informovali OS SR s tým, že okolnosti mimoriadnej udalosti sú predmetom vyšetrovania.

- Slovenský premiér Robert Fico vo štvrtok večer pristál na letisku v Moskve, kde sa zúčastní na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) prijal správu o zvolení nového pápeža Leva XIV. s radosťou a hlbokou úctou.

- Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu by mal na MS vo Švédsku posilniť aj Pavol Regenda. Asistent trénera Ján Pardavý uviedol, že pracujú na čo najskoršom príchode 25-ročného útočníka.

- Herec a prezident Medzinárodného festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška vo štvrtok vo veku 78 rokov zomrel, uviedla hovorkyňa festivalu Uljana Donátová.

- Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali za zmenu statusu ochrany vlkov v Európskej únii (EÚ) z prísne chránený na chránený, aby ho zosúladili s Bernským dohovorom.

- Celoslovenské oslavy 80. výročia víťazstva nad fašizmom doposiaľ navštívilo 21.000 ľudí, situácia je pokojná.

- Na južnej železničnej trati Košice - Zvolen - Bratislava pribudnú ďalšie výluky, dôvodom sú rekonštrukčné práce na dvoch úsekoch.

- Slovenské národné povstanie (SNP) nám dáva príkaz, že nemôžeme zostať pri oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny neutrálni. Pretože SNP nám prikazuje, že sme národ, ktorý je jasne protifašisticky orientovaný. Skonštatoval to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Z komína nad Sixtínskou kaplnkou vo Vatikáne stúpa čierny dym po dvoch kolách hlasovania, kardináli si dopoludnia v druhý deň konkláve nezvolili nového pápeža.

- Ôsmy máj má byť spomienkou na hrdinov, ktorí nám vybojovali našu budúcnosť a vďaka ktorým tu dnes môžeme stáť ako slobodní ľudia. Po položení venca k Pamätníku padlých to povedal minister vnútra a predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Dvojdňové podujatie venované 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pokračuje v Múzeu SNP v Banskej Bystrici programom pre širokú verejnosť.

- Slovenskí hokejisti nastúpia vo svojom prvom dueli na MS v Štokholme proti jednému z favoritov na celkový triumf.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde budú v druhý deň konkláve voliť nástupcu zosnulého pápeža Františka.

- Druhá svetová vojna je tragickým dôkazom absolútneho zlyhania diplomacie, rešpektu a porozumenia medzi štátmi. Pri príležitosti 80. výročia víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe na to upozornil Juraj Blanár.

- Slovenská televízia a rozhlas (STVR) uvedie výnimočný galavečer venovaný 80. výročiu víťazstva nad fašizmom.

- Na sociálnych sieťach sa šíri nebezpečný trend, tzv. SkinnyTok. Podnecuje extrémne chudnutie, hladovanie a poruchy príjmu potravy.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.