Tampa vybojovala druhú majstrovskú trofej v histórii.
Autor TASR
,aktualizované Edmonton 29. septembra (TASR) - Hokejisti Tampy Bay získali druhýkrát v histórii Stanleyho pohár. V noci na utorok zvíťazili v šiestom súboji finále play off NHL nad Dallasom 2:0 a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy. V drese Lightning oslavuje aj Erik Černák, 23-ročný obranca sa stal desiatym Slovákom a po Zdenovi Chárovi len druhým zadákom, ktorý zdvihol nad hlavu slávny pohár.
"Blesky" poslal v 13. minúte do vedenia v presilovke Brayden Point, v 28. minúte poistil triumf Blake Coleman. Oporou Lightning bol ruský brankár Andrej Vasilevskij, ktorý zneškodnil všetkých 22 striel súpera a udržal si čisté konto. Po Tomovi Barrassovi z Pittsburghu sa stal iba druhým brankárom, ktorý svoj prvý shutout v play off dosiahol v zápase, po ktorom získal Stanley Cup. Barrassovi sa to podarilo v roku 1991. Vasilevskij odchytal celú nadstavbovú časť bez jediného striedania.
Po záverečnej siréne tak kapitán Tampy Steven Stamkos zdvihol nad hlavu majstrovský pohár, následne ho odovzdal švédskemu obrancovi Victorovi Hedmanovi, ako tretí trofej dostal do rúk veterán Brayden Coburn, ktorý vo finále nenastúpil. Černák zdvihol pohár nad hlavu ako dvadsiaty hráč v poradí, keď si ho prevzal od strelca druhého gólu Colemana. Stamkos pre zranenie v dolnej časti tela nemohol pomôcť spoluhráčom v šiestom finálovom zápase, v celej vyraďovačke odohral iba necelé tri minúty v treťom finálovom súboji, stihol však počas nich streliť gól.
Tampa vybojovala druhú majstrovskú trofej v histórii, premiérovo ju dobyla v roku 2004, keď sa z jej zisku tešil aj slovenský útočník Martin Cibák. Dallas si bude musieť na zisk svojho druhého pohára počkať. V drese Stars sa predstavil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý rovnako ako Černák nastúpil premiérovo vo finále play off. Tridsaťštyriročný Sekera nastúpil v noci na utorok so sebazaprením, pred zápasom ani nebolo isté, či bude hrať, pretože v piatom dueli po nepríjemnom zásahu pukom do kolena vynechal jeden a pol tretiny. Napokon odohral 12 a pol minúty, z toho viac ako dve v oslabení a pripísal si jednu strelu. Černák bol na ľade viac ako 19 minút, z toho takmer štyri v oslabeniach, najviac zo svojho tímu. Zaznamenal plusový bod, keď bol na ľade pri Colemanovom zásahu na 2:0.
Zaujímavý príbeh napísal tvrdý muž "bleskov" Pat Maroon. Útočník zo štvrtej formácie sa stal tretím hráčom v expanznej ére (od sezóny 1967/68) a ôsmym v celej histórii NHL, ktorý získal Stanleyho pohár dva roky za sebou v drese rôznych tímov. Pred rokom zdvihol pohár ako hráč St. Louis Blues. Pred ním sa to podarilo Corymu Stillmanovi a Claudeovi Lemieuxovi.
Hedman získal Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off NHL ako desiaty obranca a tretí Švéd v histórii, keď sa zaradil na zoznam ku krajanom Nicklasovi Lidströmovi a Henrikovi Zetterbergovi. V poslednom zápase sezóny zaznamenal Hedman asistenciu pri Pointovom góle a na konte má už 70 kanadských bodov v play off.
Najlepším strelcom tohtoročnej play off sa so 14 gólmi stal Point, ktorý tak vytvoril aj nový klubový rekord. Za uplynulých desať rokov dal viac gólov (15) v bojoch o Stanleyho pohár len kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin v roku 2018. Vo finálovej sérii skóroval Point päťkrát, čo za uplynulých dvadsať rokov dokázalo len šesť hráčov. Produktivitu play off s 34 bodmi (7+27) ovládol Nikita Kučerov, ktorý asistoval pri úvodnom góle a takisto ako Point bodoval v piatich finálových dueloch za sebou. Spoluhráčom z jedného tímu sa niečo podobné podarilo v roku 1994, keď na ceste za Stanleyho pohárom žiarili útočné esá New Yorku Rangers Mark Messier a Alexej Kovaľov.
Tampa Bay ako prvá organizácia z tých, ktoré do NHL vstúpili v roku 1990 a neskôr, získala viac ako jeden Stanley Cup.
Tampa, v zostave opäť bez zraneného kapitána Stamkosa, začala aktívne. V 12. minúte sa objavil pred Chudobinom v nádejnej šanci Johnson, no zblízka nepretlačil puk za ruského brankára. Následne putoval na trestnú lavicu Klingberg a "blesky" svoju druhú presilovku v zápase využili. Point sa dostal k strele spomedzi kruhov, Chudobin vyrazil puk iba pred seba a center prvého útoku Lightning ho dokázal doraziť do siete - 0:1. V 17. minúte nevyužil dobrú možnosť na zvýšenie náskoku Kučerov, na opačnej strane klziska sa neujali pokusy Dickinsona a Radulova.
Dallas sa iba ťažko presadzoval v útoku, na jeho starších hráčoch už bola badať únava z dlhej sezóny, pri dlhších striedaniach mali "hviezdy" problém vyslobodiť sa z obranného pásma. Tampa bola o poznanie živšia a v 28. minúte sa dočkala druhého presného zásahu. Po zlej rozohrávke Radulova sa zmocnil puku Maroon, Paquette prihral cez os klziska na Colemana, ktorý z prvej prestrelil Chudobina. V 37. minúte mohlo byť už 3:0 pre Tampu, strelu Killorna tečoval Johnson a tá opečiatkovala pravú žŕdku Chudobinovej bránky.
Hráči Lightning naďalej perfektne bránili stredné pásmo, Dallas sa iba s námahou presadzoval cez zorganizovanú obranu súpera, a keď sa mu to už podarilo, narážal na pozorného Vasilevského. V 56. minúte si brankár Tampy poradil aj s dorážkou Seguina. Dallas v závere odvolal Chudobina z bránky a skúsil to v šestici, Tampa sa však náporu ubránila a po záverečnej siréne sa tak mohli spustiť jej majstrovské oslavy.
hlasy po zápase:
Brayen Point, autor prvého gólu Tampy: "Tento tím má obrovské sebavedomie. Má výborný trénerský tím, ak dodržiavame stanovený herný systém, tak sme nezdolateľní. Máme výnimočný kolektív, ktorý tvrdo bojoval, aby dosiahol tento úspech. Som hrdý na hráčov. Teraz nás čakajú oslavy."
Victor Hedman, obranca Tampy a držiteľ Conn Smythe Trophy pre MVP play off: "Splnil sa mi sen. Čo sme ako tím dokázali v bubline, je niečo neuveriteľné. Máme neskutočné mužstvo, každý jeden hráč v tíme má podiel na tomto triumfe. Som taký šťastný."
Steven Stamkos, kapitán Tampy: "Je to jeden z najkrajších pocitov, aké môže športovec vo svojej kariére zažiť. Som taký hrdý na tento tím. Splnil sa mi sen. Chvíle v bubline boli zábavné, i keď som nemohol hrať. Som pyšný na toto mužstvo."
Jon Cooper, tréner Tampy: "Na úspech potrebujete silný tím a ten sme mali. Od hráčov cez celý realizačný tím, každý pracoval na sto percent a išli sme tvrdo za svojím cieľom. Po minuloročnom sklamaní, keď sme vypadli v prvom kole je to obrovské zadosťučinenie. Prišiel som na tlačovú konferenciu s celým mojím realizačným tímom, všetci, čo tu sedia, majú na zisku Stanleho pohára veľký podiel. Vážim si gesto NHL a Garyho Bettmana, že na ceremóniu s pohárom mohli ísť všetci, nielen 28 hráčov. Bolo nás spolu 52, v bubline sme strávili 65 dní a každý si zaslúžil byť na oslavách."
Andrej Vasilevskij, brankár Tampy: "Je to fantastické, máme obrovskú radosť. Hrali sme vynikajúco, veľmi zodpovedne a nepúšťali sme ich do veľa šancí. Som šťastný, že prvý shutout v play off prišiel v najdôležitejšom zápase nášho života."
Pat Maroon, útočník Tampy: "Nemôžem uveriť, že opäť oslavujem Stanleyho pohár. Je to úžasný pocit a veľké zadosťučinenie pre náš tím za tvrdú prácu. Som šťastný, že som mohol hrať s takýmito skvelými spoluhráčmi. Je to trochu iné ako pred rokom, keď som vyhral svoj prvý Stanley Cup a navyše v drese tímu z môjho rodného mesta, ale užívam si aj tento. Bola to náročná sezóna s veľkým prerušením, ale dali sme to aj v tejto bubline a máme veľkú radosť. Sme skvelá partia, inak by sme to nedali."
Rick Bowness, tréner Dallasu: "Každý, kto vyhral Stanleyho pohár, vám povie, že na to aby ste ho získali, musíme byť zdravý a mať šťastie. Som hrdý na našich hráčov, nechali na ľade všetko. Nemali sme už dostatok paliva v nádrži. Hráči si zaslúžia obdiv a uznanie za to, že to dotiahli až do šiesteho zápasu. Som hrdý, že som ich tréner."
John Klingberg, obranca Dallasu: "Veľmi to bolí, veľmi... Je snom každého hráča dostať sa až sem, ale chýbal nám kúsok. Je to obrovské sklamanie."
Erik Černák sa stal desiatym slovenským víťazom Stanleyho pohára. Dvadsaťtriročný obranca sa radoval zo zisku trofeje už vo svojej druhej sezóne v NHL, keď s Tampou triumfoval vo finálovej sérii s Dallasom 4:2 na zápasy.
Slovenský hokej sa dočkal majstrovského pohára po piatich rokoch, v roku 2015 sa tešil Marián Hossa v drese Chicaga. Vlani neuspel vo finále Boston so Zdenom Chárom, rok predtým Vegas s Tomášom Tatarom. Černák si dokázal už v premiérovej sezóne vybudovať stabilné miesto v obrane Lightning a vo svojom druhom profiligovom ročníku, ktorý pre pandémiu koronavírusu vyvrcholil atypicky v edmontonskej "bubline" až v závere septembra, zdvihol nad hlavu slávny strieborný grál. Vďaka nemu by sa mala trofej ukázať aj v Košiciach - po 17 rokoch, v roku 2003 ju tam priniesol útočník New Jersey Jiří Bicek.
Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát. Nasleduje dvojnásobný víťaz Tomáš Kopecký, po jednom prsteni majú doma Marián Gáborík, Michal Handzuš, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Martin Cibák a Jiří Bicek. Úplne prvým slovenským víťazom najslávnejšej klubovej trofeje bol Stan Mikita, rodák z dnes už nejestvujúcej obce Sokolče vybojoval pohár so Chicagom v roku 1961.
"Blesky" poslal v 13. minúte do vedenia v presilovke Brayden Point, v 28. minúte poistil triumf Blake Coleman. Oporou Lightning bol ruský brankár Andrej Vasilevskij, ktorý zneškodnil všetkých 22 striel súpera a udržal si čisté konto. Po Tomovi Barrassovi z Pittsburghu sa stal iba druhým brankárom, ktorý svoj prvý shutout v play off dosiahol v zápase, po ktorom získal Stanley Cup. Barrassovi sa to podarilo v roku 1991. Vasilevskij odchytal celú nadstavbovú časť bez jediného striedania.
Po záverečnej siréne tak kapitán Tampy Steven Stamkos zdvihol nad hlavu majstrovský pohár, následne ho odovzdal švédskemu obrancovi Victorovi Hedmanovi, ako tretí trofej dostal do rúk veterán Brayden Coburn, ktorý vo finále nenastúpil. Černák zdvihol pohár nad hlavu ako dvadsiaty hráč v poradí, keď si ho prevzal od strelca druhého gólu Colemana. Stamkos pre zranenie v dolnej časti tela nemohol pomôcť spoluhráčom v šiestom finálovom zápase, v celej vyraďovačke odohral iba necelé tri minúty v treťom finálovom súboji, stihol však počas nich streliť gól.
Tampa vybojovala druhú majstrovskú trofej v histórii, premiérovo ju dobyla v roku 2004, keď sa z jej zisku tešil aj slovenský útočník Martin Cibák. Dallas si bude musieť na zisk svojho druhého pohára počkať. V drese Stars sa predstavil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý rovnako ako Černák nastúpil premiérovo vo finále play off. Tridsaťštyriročný Sekera nastúpil v noci na utorok so sebazaprením, pred zápasom ani nebolo isté, či bude hrať, pretože v piatom dueli po nepríjemnom zásahu pukom do kolena vynechal jeden a pol tretiny. Napokon odohral 12 a pol minúty, z toho viac ako dve v oslabení a pripísal si jednu strelu. Černák bol na ľade viac ako 19 minút, z toho takmer štyri v oslabeniach, najviac zo svojho tímu. Zaznamenal plusový bod, keď bol na ľade pri Colemanovom zásahu na 2:0.
Zaujímavý príbeh napísal tvrdý muž "bleskov" Pat Maroon. Útočník zo štvrtej formácie sa stal tretím hráčom v expanznej ére (od sezóny 1967/68) a ôsmym v celej histórii NHL, ktorý získal Stanleyho pohár dva roky za sebou v drese rôznych tímov. Pred rokom zdvihol pohár ako hráč St. Louis Blues. Pred ním sa to podarilo Corymu Stillmanovi a Claudeovi Lemieuxovi.
Hedman získal Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off NHL ako desiaty obranca a tretí Švéd v histórii, keď sa zaradil na zoznam ku krajanom Nicklasovi Lidströmovi a Henrikovi Zetterbergovi. V poslednom zápase sezóny zaznamenal Hedman asistenciu pri Pointovom góle a na konte má už 70 kanadských bodov v play off.
Najlepším strelcom tohtoročnej play off sa so 14 gólmi stal Point, ktorý tak vytvoril aj nový klubový rekord. Za uplynulých desať rokov dal viac gólov (15) v bojoch o Stanleyho pohár len kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin v roku 2018. Vo finálovej sérii skóroval Point päťkrát, čo za uplynulých dvadsať rokov dokázalo len šesť hráčov. Produktivitu play off s 34 bodmi (7+27) ovládol Nikita Kučerov, ktorý asistoval pri úvodnom góle a takisto ako Point bodoval v piatich finálových dueloch za sebou. Spoluhráčom z jedného tímu sa niečo podobné podarilo v roku 1994, keď na ceste za Stanleyho pohárom žiarili útočné esá New Yorku Rangers Mark Messier a Alexej Kovaľov.
Tampa Bay ako prvá organizácia z tých, ktoré do NHL vstúpili v roku 1990 a neskôr, získala viac ako jeden Stanley Cup.
finále play off NHL (Edmonton)
šiesty zápas:
DALLAS STARS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 13. Point (Kučerov, Hedman), 28. Coleman (Paquette, Maroon). Rozhodovali: Sutherland, McCauley - MacPherson, Kovachik, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 22:29, bez divákov.
Dallas: Chudobin - Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA - Radulov, Pavelski, Benn - Perry, Seguin, Kiviranta - Gurianov, Dowling, Janmark - Caamano, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness
Tampa Bay: Vasilevskij - Shattenkirk, Hedman, ČERNÁK, Sergačov, Bogosian, McDonagh - Kučerov, Point, Palát - Johnson, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Volkov, Paquette, Maroon. Tréner: J. Cooper
/konečný výsledok série: 2:4, Tampa získala Stanleyho pohár/
šiesty zápas:
DALLAS STARS - TAMPA BAY LIGHTNING 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 13. Point (Kučerov, Hedman), 28. Coleman (Paquette, Maroon). Rozhodovali: Sutherland, McCauley - MacPherson, Kovachik, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 22:29, bez divákov.
Dallas: Chudobin - Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA - Radulov, Pavelski, Benn - Perry, Seguin, Kiviranta - Gurianov, Dowling, Janmark - Caamano, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness
Tampa Bay: Vasilevskij - Shattenkirk, Hedman, ČERNÁK, Sergačov, Bogosian, McDonagh - Kučerov, Point, Palát - Johnson, Cirelli, Killorn - Coleman, Gourde, Goodrow - Volkov, Paquette, Maroon. Tréner: J. Cooper
/konečný výsledok série: 2:4, Tampa získala Stanleyho pohár/
Tampa, v zostave opäť bez zraneného kapitána Stamkosa, začala aktívne. V 12. minúte sa objavil pred Chudobinom v nádejnej šanci Johnson, no zblízka nepretlačil puk za ruského brankára. Následne putoval na trestnú lavicu Klingberg a "blesky" svoju druhú presilovku v zápase využili. Point sa dostal k strele spomedzi kruhov, Chudobin vyrazil puk iba pred seba a center prvého útoku Lightning ho dokázal doraziť do siete - 0:1. V 17. minúte nevyužil dobrú možnosť na zvýšenie náskoku Kučerov, na opačnej strane klziska sa neujali pokusy Dickinsona a Radulova.
Dallas sa iba ťažko presadzoval v útoku, na jeho starších hráčoch už bola badať únava z dlhej sezóny, pri dlhších striedaniach mali "hviezdy" problém vyslobodiť sa z obranného pásma. Tampa bola o poznanie živšia a v 28. minúte sa dočkala druhého presného zásahu. Po zlej rozohrávke Radulova sa zmocnil puku Maroon, Paquette prihral cez os klziska na Colemana, ktorý z prvej prestrelil Chudobina. V 37. minúte mohlo byť už 3:0 pre Tampu, strelu Killorna tečoval Johnson a tá opečiatkovala pravú žŕdku Chudobinovej bránky.
Hráči Lightning naďalej perfektne bránili stredné pásmo, Dallas sa iba s námahou presadzoval cez zorganizovanú obranu súpera, a keď sa mu to už podarilo, narážal na pozorného Vasilevského. V 56. minúte si brankár Tampy poradil aj s dorážkou Seguina. Dallas v závere odvolal Chudobina z bránky a skúsil to v šestici, Tampa sa však náporu ubránila a po záverečnej siréne sa tak mohli spustiť jej majstrovské oslavy.
hlasy po zápase:
Brayen Point, autor prvého gólu Tampy: "Tento tím má obrovské sebavedomie. Má výborný trénerský tím, ak dodržiavame stanovený herný systém, tak sme nezdolateľní. Máme výnimočný kolektív, ktorý tvrdo bojoval, aby dosiahol tento úspech. Som hrdý na hráčov. Teraz nás čakajú oslavy."
Victor Hedman, obranca Tampy a držiteľ Conn Smythe Trophy pre MVP play off: "Splnil sa mi sen. Čo sme ako tím dokázali v bubline, je niečo neuveriteľné. Máme neskutočné mužstvo, každý jeden hráč v tíme má podiel na tomto triumfe. Som taký šťastný."
Steven Stamkos, kapitán Tampy: "Je to jeden z najkrajších pocitov, aké môže športovec vo svojej kariére zažiť. Som taký hrdý na tento tím. Splnil sa mi sen. Chvíle v bubline boli zábavné, i keď som nemohol hrať. Som pyšný na toto mužstvo."
Jon Cooper, tréner Tampy: "Na úspech potrebujete silný tím a ten sme mali. Od hráčov cez celý realizačný tím, každý pracoval na sto percent a išli sme tvrdo za svojím cieľom. Po minuloročnom sklamaní, keď sme vypadli v prvom kole je to obrovské zadosťučinenie. Prišiel som na tlačovú konferenciu s celým mojím realizačným tímom, všetci, čo tu sedia, majú na zisku Stanleho pohára veľký podiel. Vážim si gesto NHL a Garyho Bettmana, že na ceremóniu s pohárom mohli ísť všetci, nielen 28 hráčov. Bolo nás spolu 52, v bubline sme strávili 65 dní a každý si zaslúžil byť na oslavách."
Andrej Vasilevskij, brankár Tampy: "Je to fantastické, máme obrovskú radosť. Hrali sme vynikajúco, veľmi zodpovedne a nepúšťali sme ich do veľa šancí. Som šťastný, že prvý shutout v play off prišiel v najdôležitejšom zápase nášho života."
Pat Maroon, útočník Tampy: "Nemôžem uveriť, že opäť oslavujem Stanleyho pohár. Je to úžasný pocit a veľké zadosťučinenie pre náš tím za tvrdú prácu. Som šťastný, že som mohol hrať s takýmito skvelými spoluhráčmi. Je to trochu iné ako pred rokom, keď som vyhral svoj prvý Stanley Cup a navyše v drese tímu z môjho rodného mesta, ale užívam si aj tento. Bola to náročná sezóna s veľkým prerušením, ale dali sme to aj v tejto bubline a máme veľkú radosť. Sme skvelá partia, inak by sme to nedali."
Rick Bowness, tréner Dallasu: "Každý, kto vyhral Stanleyho pohár, vám povie, že na to aby ste ho získali, musíme byť zdravý a mať šťastie. Som hrdý na našich hráčov, nechali na ľade všetko. Nemali sme už dostatok paliva v nádrži. Hráči si zaslúžia obdiv a uznanie za to, že to dotiahli až do šiesteho zápasu. Som hrdý, že som ich tréner."
John Klingberg, obranca Dallasu: "Veľmi to bolí, veľmi... Je snom každého hráča dostať sa až sem, ale chýbal nám kúsok. Je to obrovské sklamanie."
Prehľad doterajších víťazov Stanleyho pohára podľa jednotlivých rokov (v zátvorkách slovenskí držitelia):
2020 Tampa Bay Lightning (Erik Černák)
2019 St. Louis Blues
2018 Washington Capitals
2017 Pittsburgh Penguins
2016 Pittsburgh Penguins
2015 Chicago Blackhawks (Marián Hossa)
2014 Los Angeles Kings (Marián Gáborík)
2013 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Michal Handzuš)
2012 Los Angeles Kings
2011 Boston Bruins (Zdeno Chára)
2010 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Tomáš Kopecký)
2009 Pittsburgh Penguins (Miroslav Šatan)
2008 Detroit Red Wings (Tomáš Kopecký)
2007 Anaheim Ducks
2006 Carolina Hurricanes
2005 výluka
2004 Tampa Bay Lightning (Martin Cibák)
2003 New Jersey Devils (Jiří Bicek)
2002 Detroit Red Wings
2001 Colorado Avalanche
2000 New Jersey Devils
1999 Dallas Stars
1998 Detroit Red Wings
1997 Detroit Red Wings
1996 Colorado Avalanche
1995 New Jersey Devils
1994 New York Rangers
1993 Montreal Canadiens
1992 Pittsburgh Penguins
1991 Pittsburgh Penguins
1990 Edmonton Oilers
1989 Calgary Flames
1988 Edmonton Oilers
1987 Edmonton Oilers
1986 Montreal Canadiens
1985 Edmonton Oilers
1984 Edmonton Oilers
1983 New York Islanders
1982 New York Islanders
1981 New York Islanders
1980 New York Islanders
1979 Montreal Canadiens
1978 Montreal Canadiens
1977 Montreal Canadiens
1976 Montreal Canadiens
1975 Philadelphia Flyers
1974 Philadelphia Flyers
1973 Montreal Canadiens
1972 Boston Bruins
1971 Montreal Canadiens
1970 Boston Bruins
1969 Montreal Canadiens
1968 Montreal Canadiens
1967 Toronto Maple Leafs
1966 Montreal Canadiens
1965 Montreal Canadiens
1964 Toronto Maple Leafs
1963 Toronto Maple Leafs
1962 Toronto Maple Leafs
1961 Chicago Black Hawks (Stan Mikita)
1960 Montreal Canadiens
1959 Montreal Canadiens
1958 Montreal Canadiens
1957 Montreal Canadiens
1956 Montreal Canadiens
1955 Detroit Red Wings
1954 Detroit Red Wings
1953 Montreal Canadiens
1952 Detroit Red Wings
1951 Toronto Maple Leafs
1950 Detroit Red Wings
1949 Toronto Maple Leafs
1948 Toronto Maple Leafs
1947 Toronto Maple Leafs
1946 Montreal Canadiens
1945 Toronto Maple Leafs
1944 Montreal Canadiens
1943 Detroit Red Wings
1942 Toronto Maple Leafs
1941 Boston Bruins
1940 New York Rangers
1939 Boston Bruins
1938 Chicago Black Hawks
1937 Detroit Red Wings
1936 Detroit Red Wings
1935 Montreal Maroons
1934 Chicago Black Hawks
1933 New York Rangers
1932 Toronto Maple Leafs
1931 Montreal Canadiens
1930 Montreal Canadiens
1929 Boston Bruins
1928 New York Rangers
1927 Ottawa Senators
1926 Montreal Maroons
1925 Victoria Cougars
1924 Montreal Canadiens
1923 Ottawa Senators
1922 Toronto St. Pats
1921 Ottawa Senators
1920 Ottawa Senators
1919 Toronto Arenas
1918 Toronto Arenas
1917 Seattle Metropolitans
1916 Montreal Canadiens
1915 Vancouver Millionaires
1914 Toronto Blueshirts
1913 Quebec Bulldogs
1912 Quebec Bulldogs
1911 Ottawa Senators
1910 Montreal Wanderers
1909 Ottawa Senators
1908 Montreal Wanderers
1907 Montreal Wanderers
1906 Montreal Wanderers
1905 Ottawa Silver Seven
1904 Ottawa Silver Seven
1903 Ottawa Silver Seven
1902 Montreal A. A. A.
1901 Winnipeg Victorias
1900 Montreal Shamrocks
1899 Montreal Shamrocks
1898 Montreal Victorias
1897 Montreal Victorias
1896 Montreal Victorias
1895 Montreal Victorias
1894 Montreal A. A. A.
1893 Montreal A. A. A.
2020 Tampa Bay Lightning (Erik Černák)
2019 St. Louis Blues
2018 Washington Capitals
2017 Pittsburgh Penguins
2016 Pittsburgh Penguins
2015 Chicago Blackhawks (Marián Hossa)
2014 Los Angeles Kings (Marián Gáborík)
2013 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Michal Handzuš)
2012 Los Angeles Kings
2011 Boston Bruins (Zdeno Chára)
2010 Chicago Blackhawks (Marián Hossa, Tomáš Kopecký)
2009 Pittsburgh Penguins (Miroslav Šatan)
2008 Detroit Red Wings (Tomáš Kopecký)
2007 Anaheim Ducks
2006 Carolina Hurricanes
2005 výluka
2004 Tampa Bay Lightning (Martin Cibák)
2003 New Jersey Devils (Jiří Bicek)
2002 Detroit Red Wings
2001 Colorado Avalanche
2000 New Jersey Devils
1999 Dallas Stars
1998 Detroit Red Wings
1997 Detroit Red Wings
1996 Colorado Avalanche
1995 New Jersey Devils
1994 New York Rangers
1993 Montreal Canadiens
1992 Pittsburgh Penguins
1991 Pittsburgh Penguins
1990 Edmonton Oilers
1989 Calgary Flames
1988 Edmonton Oilers
1987 Edmonton Oilers
1986 Montreal Canadiens
1985 Edmonton Oilers
1984 Edmonton Oilers
1983 New York Islanders
1982 New York Islanders
1981 New York Islanders
1980 New York Islanders
1979 Montreal Canadiens
1978 Montreal Canadiens
1977 Montreal Canadiens
1976 Montreal Canadiens
1975 Philadelphia Flyers
1974 Philadelphia Flyers
1973 Montreal Canadiens
1972 Boston Bruins
1971 Montreal Canadiens
1970 Boston Bruins
1969 Montreal Canadiens
1968 Montreal Canadiens
1967 Toronto Maple Leafs
1966 Montreal Canadiens
1965 Montreal Canadiens
1964 Toronto Maple Leafs
1963 Toronto Maple Leafs
1962 Toronto Maple Leafs
1961 Chicago Black Hawks (Stan Mikita)
1960 Montreal Canadiens
1959 Montreal Canadiens
1958 Montreal Canadiens
1957 Montreal Canadiens
1956 Montreal Canadiens
1955 Detroit Red Wings
1954 Detroit Red Wings
1953 Montreal Canadiens
1952 Detroit Red Wings
1951 Toronto Maple Leafs
1950 Detroit Red Wings
1949 Toronto Maple Leafs
1948 Toronto Maple Leafs
1947 Toronto Maple Leafs
1946 Montreal Canadiens
1945 Toronto Maple Leafs
1944 Montreal Canadiens
1943 Detroit Red Wings
1942 Toronto Maple Leafs
1941 Boston Bruins
1940 New York Rangers
1939 Boston Bruins
1938 Chicago Black Hawks
1937 Detroit Red Wings
1936 Detroit Red Wings
1935 Montreal Maroons
1934 Chicago Black Hawks
1933 New York Rangers
1932 Toronto Maple Leafs
1931 Montreal Canadiens
1930 Montreal Canadiens
1929 Boston Bruins
1928 New York Rangers
1927 Ottawa Senators
1926 Montreal Maroons
1925 Victoria Cougars
1924 Montreal Canadiens
1923 Ottawa Senators
1922 Toronto St. Pats
1921 Ottawa Senators
1920 Ottawa Senators
1919 Toronto Arenas
1918 Toronto Arenas
1917 Seattle Metropolitans
1916 Montreal Canadiens
1915 Vancouver Millionaires
1914 Toronto Blueshirts
1913 Quebec Bulldogs
1912 Quebec Bulldogs
1911 Ottawa Senators
1910 Montreal Wanderers
1909 Ottawa Senators
1908 Montreal Wanderers
1907 Montreal Wanderers
1906 Montreal Wanderers
1905 Ottawa Silver Seven
1904 Ottawa Silver Seven
1903 Ottawa Silver Seven
1902 Montreal A. A. A.
1901 Winnipeg Victorias
1900 Montreal Shamrocks
1899 Montreal Shamrocks
1898 Montreal Victorias
1897 Montreal Victorias
1896 Montreal Victorias
1895 Montreal Victorias
1894 Montreal A. A. A.
1893 Montreal A. A. A.
Zoznam víťazov Stanleyho pohára - počet titulov v NHL (iba aktívne tímy):
24 - Montreal Canadiens
13 - Toronto Maple Leafs
11 - Detroit Red Wings
6 - Boston Bruins, Chicago Blackhawks
5 - Edmonton Oilers, Pittsburgh Penguins
4 - New York Islanders, New York Rangers
3 - New Jersey Devils
2 - Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers, Tampa Bay Lightning
1 - Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Washington Capitals, St. Louis Blues
24 - Montreal Canadiens
13 - Toronto Maple Leafs
11 - Detroit Red Wings
6 - Boston Bruins, Chicago Blackhawks
5 - Edmonton Oilers, Pittsburgh Penguins
4 - New York Islanders, New York Rangers
3 - New Jersey Devils
2 - Colorado Avalanche, Los Angeles Kings, Philadelphia Flyers, Tampa Bay Lightning
1 - Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Washington Capitals, St. Louis Blues
Černák sa stal desiatym slovenským víťazom Stanleyho pohára
Erik Černák sa stal desiatym slovenským víťazom Stanleyho pohára. Dvadsaťtriročný obranca sa radoval zo zisku trofeje už vo svojej druhej sezóne v NHL, keď s Tampou triumfoval vo finálovej sérii s Dallasom 4:2 na zápasy.
Slovenský hokej sa dočkal majstrovského pohára po piatich rokoch, v roku 2015 sa tešil Marián Hossa v drese Chicaga. Vlani neuspel vo finále Boston so Zdenom Chárom, rok predtým Vegas s Tomášom Tatarom. Černák si dokázal už v premiérovej sezóne vybudovať stabilné miesto v obrane Lightning a vo svojom druhom profiligovom ročníku, ktorý pre pandémiu koronavírusu vyvrcholil atypicky v edmontonskej "bubline" až v závere septembra, zdvihol nad hlavu slávny strieborný grál. Vďaka nemu by sa mala trofej ukázať aj v Košiciach - po 17 rokoch, v roku 2003 ju tam priniesol útočník New Jersey Jiří Bicek.
Najviac získaných Stanleyho pohárov spomedzi rodákov spod Tatier má Marián Hossa, ktorý sa s Chicagom radoval trikrát. Nasleduje dvojnásobný víťaz Tomáš Kopecký, po jednom prsteni majú doma Marián Gáborík, Michal Handzuš, Zdeno Chára, Miroslav Šatan, Martin Cibák a Jiří Bicek. Úplne prvým slovenským víťazom najslávnejšej klubovej trofeje bol Stan Mikita, rodák z dnes už nejestvujúcej obce Sokolče vybojoval pohár so Chicagom v roku 1961.
Prehľad slovenských víťazov Stanleyho pohára:
1961 - Stan Mikita (Chicago)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)
2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)
2011 - Zdeno Chára (Boston)
2013 - Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)
2014 - Marián Gáborík (Los Angeles)
2015 - Marián Hossa (Chicago)
2020 - Erik Černák (Tampa Bay)
1961 - Stan Mikita (Chicago)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)
2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)
2011 - Zdeno Chára (Boston)
2013 - Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago)
2014 - Marián Gáborík (Los Angeles)
2015 - Marián Hossa (Chicago)
2020 - Erik Černák (Tampa Bay)