Rozhodli o tom delegáti štvrtkového mimoriadneho kongresu, ktorí ho v tajnej voľbe podporili nadpolovičnou väčšinou 150 hlasmi. Zdolaným kandidátom bol Tibor Turan.
Autor Teraz.sk/TASR
,aktualizované Bratislava 17. júna (Teraz.sk/TASR) - Igora Nemečka nahradí vo funkcii prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút. Rozhodli o tom delegáti štvrtkového mimoriadneho kongresu, ktorí ho v tajnej voľbe podporili nadpolovičnou väčšinou 150 hlasmi. Zdolaným kandidátom bol Tibor Turan. Do nového Výkonného výboru sa dostali okrem nového prezidenta aj Jozef Stümpel, Róbert Švehla či Peter Oremus, naopak chýbať v ňom bude súčasný šéf Tipsport Ligy Richard Lintner či bývalý úspešný obranca Ľubomír Višňovský.
Turan sa po konci hlasovania 1. kola oficiálne vyjadril, že ak dostane všetky sľúbené hlasy, mal by sa stať prezidentom SZĽH. Realita však bola iná, v súboji s Kohútom prehral o 23 hlasov. "Samozrejme, že som sklamaný. Prísľuby, ktoré som mal, nás predurčovali k tomu, že by sme voľby mali vyhrať. Získal som ďalšiu životnú skúsenosť, že človek sa môže spoľahnúť jedine sám na seba. Na druhej strane sa teším, že to takto vyšlo, pretože ľuďom, ktorí budú viesť slovenský hokej, vôbec nezávidím. Martinovi Kohútovi gratulujem, prajem mu všetko dobré, aby sa mu podarilo vyviesť hokej z krízy. Chcel by som poďakovať ľuďom okolo mňa, volebnému tímu, rodičom, priateľke aj dcéram. Spoluprácu s Martinom Kohútom by som neprijal," povedal sklamaným hlasom Turan.
Kohút predstúpil po náročnom boji pred novinárov s úsmevom. "Prežili sme dlhý čas a dnes začína nový deň. Verím, že sa začína aj v hokejovom hnutí. Ľudia rozhodli, že chcú zmenu a tá je reprezentovaná mojím programom. Pokúsim sa využiť svoje skúsenosti, znalosti a všetko to, čo som sa naučil v doterajšej praxi, aby sme slovenskému hokeju pomohli. Neviem sľúbiť výsledky, ale viem sľúbiť, že hokejové hnutie sa posunie vpred," povedal na prvej tlačovej konferencii Kohút.
Nová zväzová exekutíva bude mať jedenásť členov. Okrem prezidenta v ňom bude sedieť Jozef Stümpel za hráčov, Róbert Švehla za reprezentáciu, Peter Oremus s Michal Longauer za mládež, Róbert Ľupták za tímy I. ligy, Ladislav Gross za tímy II. ligy ako aj František Sucharda za tipsportligové kluby. Ten dostal od delegátov kongresu nadpolovičnú väčšinu 168 hlasov a v súboji zdolal Richarda Lintnera. Podľa rozhodnutia Športovej rady Pro-Hokeja mala ísť najvyššia súťaž do volieb len s jediným kandidátom - Lintnerom - no napokon sa na nej zúčastnil aj Sucharda z Nových Zámkov a vyhral. Zostavajúcimi dvomi členmi VV budú šéf Súťažnej komisie a Ekonomicko-marketingovej komisie. Za športových odborníkov by mal napokon zasadnúť do VV Ivan Droppa, ktorý sa vzdal funkcie člena Dozornej rady, keďže tieto funkcie sú nezlúčiteľné.
Na najdôležitejšej fáze štvrtkového kongresu - voľbe členov do orgánov SZĽH - sa v úvode zúčastnilo 69 delegátov z celkového počtu 71 a mali k dispozícii 278 hlasov z 280. Tajná voľba sa začala po 17-tej zostupne od delegátov s najvyšším potom hlasov. O päť hodín neskôr spoznala volebná komisia meno nového zväzového šéfa, no keďže podpresedov Súťažnej komisie a Komisie rozhodcov nie, jej predseda Ladislav Szuťányi vyhlásil 2. kolo. To už prebehlo rýchlejšie, keďže delegáti mali k dispozícii len dva hlasovacie lístky a ich počítanie bolo výrazne jednoduchšie. Dovedna tak mimoriadny kongres SZĽH trval viac ako 14 hodín.
Nový prezident Kohút je súčasťou slovenského hokeja od roku 2007, keď začal sponzorovať reprezentačné áčko. Pätnásť rokov šéfoval IT spoločnosti a neskôr sa stal jej viceprezidentom pre Európu. Do štruktúr SZĽH sa prepracoval po minuloročnom kongrese, keď si ho Igor Nemeček vybral do 7-členného Výkonného výboru ako skúseného a úspešného manažéra. Za necelý rok vo zväze sa Kohút venoval predovšetkým oblastiam marketingu a ekonomiky, zaslúžil sa o zlepšenie finančnej situácie SZĽH a jeho stabilizáciu. Podporovali ho viacerí bývalí hokejisti na čele s Richardom Lintnerom, Ľubomírom Višňovským či Miroslavom Šatanom, ktorý by sa mal podľa predvolebných vyjadrení stať generálnym manažérom reprezentácie. Kohútov protikandidát vo štvrtkovej prezidentskej voľbe bol bývalý dlhoročný funkcionár popradského hokeja a kolega z VV Tibor Turan, no ten s podporou Žigmunda Pálffyho či Jozefa Stümpela neuspel.
Kohút postavil svoj volebný program na štyroch oporných bodoch - infraštruktúra, mládež, vzdelávanie a organizácia športových podujatí. V súvislosti s rozvojom mládeže chce spustiť projekt hokejových akadémií na princípe osemročných gymnázií. Mladí hokejisti vo veku od 10 do 18 rokov sa budú vzdelávať v oblasti cudzích jazykov a ďalších športových zručností. Smelé ambície Kohút deklaroval v súvislosti so zlepšením infraštruktúry.
Počas trojročného obdobia vo funkcii prezidenta SZĽH chce s pomocou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) inovovať slovenské zimné štadióny natoľko, aby spĺňali moderné kritériá a aby im v hierarchii svetovej kvality patrila aspoň siedma priečka. Záverečným bodom programu je organizácia športových podujatí, pri ktorých plánuje od sezóny 2017/2018 upraviť hrací formát všetkých súťaží. Dôraz kladie aj na dva domáce svetové šampionáty - v roku 2017 MS do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi a o dva roky neskôr MS elitnej kategórie v Bratislave a Košiciach.
Turan: Kohút nepochádza z hokejového prostredia
Neúspešný kandidát na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Tibor Turan netajil po voľbách sklamanie, na druhej strane bol preňho výsledok aj určitou úľavou. Z hokeja nechce odísť, no zdôraznil, že prípadnú ponuku na spoluprácu od víťaza Martina Kohúta by neprijal.
Okrem samotnej prehry ho sklamal najmä fakt, že podľa predbežných preferencií od delegátov sa mal stať prezidentom SZĽH on. Nakoniec však prehral o 23 hlasov. "Samozrejme, je to sklamanie, pretože prísľuby, ktoré som mal od klubov, predurčovali našu skupinu vyhrať. To je ďalšia životná skúsenosť, že človek sa musí spoľahnúť iba sám na seba," povedal s trpkosťou v hlase.
Štvrtkový mimoriadny volebný kongres sa natiahol od 10. hodiny rannej do neskorej noci, meno nového prezidenta napokon oznámili symbolicky presne o polnoci. Okrem zdĺhavého kongresu ho sprevádzali aj búrlivé diskusie. "Po tom, čo som tu dnes zažil, sa vlastne aj teším, že to takto vyšlo. Je to aj istá úľava, pretože ľuďom, ktorí budú viesť slovenský hokej, vôbec nezávidím," pokračoval.
Svojmu súperovi ale k víťazstvu športovo pogratuloval, zaprial všetko dobré do budúcnosti, aby sa mu podarilo vyviesť hokej z krízy. Spoluprácu s ním však okamžite po výsledku volieb vylúčil. "V žiadnom prípade nebudem s pánom Kohútom spolupracovať a mám na to osobné dôvody. Počuli ste to v príspevku pána Andreja Gmittera." Generálny manažér bardejovského klubu v ňom poukázal najmä na fakt, že Kohút nepochádza z hokejového prostredia a "nerozumie sa mu". Označil ho za populistu a jeho príchod do hnutia parafrázoval slovami: "Z kukučieho mláďatá teraz vyrástol kandidát."
Po kongrese vznikla zaujímavá situácia, keďže kluby si zvolili za prezidenta práve Kohúta, no do Výkonného výboru väčšinu podporovateľov jeho súpera. "Musím to rešpektovať. Želám im veľa šťastia, aby ukončili spory, vyriešili problémy, aby v slovenskom hokeji konečne zavládol pokoj a aby sme sa tešili zase z dobrých výsledkov," komentoval diplomaticky Turan.
Účasť vo voľbách neľutoval, svoje šance bral celý čas 50 na 50 a prehru o 23 hlasov, čiže menej ako 10% z celkového počtu 277, bral ako prehru v predĺžení. "To, čo spravím, nikdy neľutujem. Boli už aj väčšie sklamania. Keď som išiel do tohto boja, poviem otvorene, čakal som, že to bude ešte horšie. Nakoniec si myslím, že sme v ňom obstáli čestne."
Aj v budúcnosti sa chce Turan venovať hokeju, no ešte nevie, kde to bude. Ako povedal, má viacero ponúk, hoci návrat do Popradu, kde bol dlhoročný funkcionár, ale v súčasnosti vylúčil. "Moja srdcová záležitosť bude vždy Poprad, ale momentálne je tam situácia taká, aká je. Keď je človek 44 rokov pri hokeji, nemôže na neho zanevrieť."
Najbližšie dni strávi oddychom s rodinou. "V sobotu sadnem do lietadla a pôjdem si pozrieť súboj Slovenska s Anglickom na EURO. Budem s oboma dcérami, ktoré žijú vo Francúzsku, vyčistím si hlavu. Teším sa na rodinu, to je teraz prvoradé. Potom sa už sústredím na ďalšiu prácu," dodal.
Lintner: Slovenský hokej jeden veľký krok vpred
Richard Lintner po roku opäť pocítil trpkosť prehry. Vlani na kongrese neuspel v súboji o prezidentskú stoličku s Igorom Nemečkom, tentoraz ťahal za kratší koniec v dueli o miesto vo Výkonnom výbore. Napriek osobnému neúspechu sa tešil z prezidentskej funkcie pre Martina Kohúta, ktorého so svojím hnutím podporoval. "Myslím si, že dnes urobil slovenský hokej jeden veľký krok vpred. To znamená, že je to zaujímavá platforma na to, aby sme urobili aj ďalšie kroky. Martinovi gratulujem. Má pred sebou veľa práce, budem mu držať palce a snažiť sa mu byť nápomocný," povedal šéf Pro-Hokeja.
Turan sa po konci hlasovania 1. kola oficiálne vyjadril, že ak dostane všetky sľúbené hlasy, mal by sa stať prezidentom SZĽH. Realita však bola iná, v súboji s Kohútom prehral o 23 hlasov. "Samozrejme, že som sklamaný. Prísľuby, ktoré som mal, nás predurčovali k tomu, že by sme voľby mali vyhrať. Získal som ďalšiu životnú skúsenosť, že človek sa môže spoľahnúť jedine sám na seba. Na druhej strane sa teším, že to takto vyšlo, pretože ľuďom, ktorí budú viesť slovenský hokej, vôbec nezávidím. Martinovi Kohútovi gratulujem, prajem mu všetko dobré, aby sa mu podarilo vyviesť hokej z krízy. Chcel by som poďakovať ľuďom okolo mňa, volebnému tímu, rodičom, priateľke aj dcéram. Spoluprácu s Martinom Kohútom by som neprijal," povedal sklamaným hlasom Turan.
Kohút predstúpil po náročnom boji pred novinárov s úsmevom. "Prežili sme dlhý čas a dnes začína nový deň. Verím, že sa začína aj v hokejovom hnutí. Ľudia rozhodli, že chcú zmenu a tá je reprezentovaná mojím programom. Pokúsim sa využiť svoje skúsenosti, znalosti a všetko to, čo som sa naučil v doterajšej praxi, aby sme slovenskému hokeju pomohli. Neviem sľúbiť výsledky, ale viem sľúbiť, že hokejové hnutie sa posunie vpred," povedal na prvej tlačovej konferencii Kohút.
MARTIN KOHÚT
- narodený 20. februára 1971 v Michalovciach
- vyštudoval výpočtovú techniku a informatiku v Košiciach
pracovné zaradenie: prezident SZĽH (od júna 2016), viceprezident spoločnosti NESS Technologies Slovensko pre Európu
minulé funkcie: šéf IT spoločnosti NESS (15 rokov), od roku 2007 sponzor slovenskej hokejovej reprezentácie, od júna 2015 člen Výkonného výboru SZĽH
- narodený 20. februára 1971 v Michalovciach
- vyštudoval výpočtovú techniku a informatiku v Košiciach
pracovné zaradenie: prezident SZĽH (od júna 2016), viceprezident spoločnosti NESS Technologies Slovensko pre Európu
minulé funkcie: šéf IT spoločnosti NESS (15 rokov), od roku 2007 sponzor slovenskej hokejovej reprezentácie, od júna 2015 člen Výkonného výboru SZĽH
Nová zväzová exekutíva bude mať jedenásť členov. Okrem prezidenta v ňom bude sedieť Jozef Stümpel za hráčov, Róbert Švehla za reprezentáciu, Peter Oremus s Michal Longauer za mládež, Róbert Ľupták za tímy I. ligy, Ladislav Gross za tímy II. ligy ako aj František Sucharda za tipsportligové kluby. Ten dostal od delegátov kongresu nadpolovičnú väčšinu 168 hlasov a v súboji zdolal Richarda Lintnera. Podľa rozhodnutia Športovej rady Pro-Hokeja mala ísť najvyššia súťaž do volieb len s jediným kandidátom - Lintnerom - no napokon sa na nej zúčastnil aj Sucharda z Nových Zámkov a vyhral. Zostavajúcimi dvomi členmi VV budú šéf Súťažnej komisie a Ekonomicko-marketingovej komisie. Za športových odborníkov by mal napokon zasadnúť do VV Ivan Droppa, ktorý sa vzdal funkcie člena Dozornej rady, keďže tieto funkcie sú nezlúčiteľné.
Na najdôležitejšej fáze štvrtkového kongresu - voľbe členov do orgánov SZĽH - sa v úvode zúčastnilo 69 delegátov z celkového počtu 71 a mali k dispozícii 278 hlasov z 280. Tajná voľba sa začala po 17-tej zostupne od delegátov s najvyšším potom hlasov. O päť hodín neskôr spoznala volebná komisia meno nového zväzového šéfa, no keďže podpresedov Súťažnej komisie a Komisie rozhodcov nie, jej predseda Ladislav Szuťányi vyhlásil 2. kolo. To už prebehlo rýchlejšie, keďže delegáti mali k dispozícii len dva hlasovacie lístky a ich počítanie bolo výrazne jednoduchšie. Dovedna tak mimoriadny kongres SZĽH trval viac ako 14 hodín.
Nový prezident Kohút je súčasťou slovenského hokeja od roku 2007, keď začal sponzorovať reprezentačné áčko. Pätnásť rokov šéfoval IT spoločnosti a neskôr sa stal jej viceprezidentom pre Európu. Do štruktúr SZĽH sa prepracoval po minuloročnom kongrese, keď si ho Igor Nemeček vybral do 7-členného Výkonného výboru ako skúseného a úspešného manažéra. Za necelý rok vo zväze sa Kohút venoval predovšetkým oblastiam marketingu a ekonomiky, zaslúžil sa o zlepšenie finančnej situácie SZĽH a jeho stabilizáciu. Podporovali ho viacerí bývalí hokejisti na čele s Richardom Lintnerom, Ľubomírom Višňovským či Miroslavom Šatanom, ktorý by sa mal podľa predvolebných vyjadrení stať generálnym manažérom reprezentácie. Kohútov protikandidát vo štvrtkovej prezidentskej voľbe bol bývalý dlhoročný funkcionár popradského hokeja a kolega z VV Tibor Turan, no ten s podporou Žigmunda Pálffyho či Jozefa Stümpela neuspel.
Kohút postavil svoj volebný program na štyroch oporných bodoch - infraštruktúra, mládež, vzdelávanie a organizácia športových podujatí. V súvislosti s rozvojom mládeže chce spustiť projekt hokejových akadémií na princípe osemročných gymnázií. Mladí hokejisti vo veku od 10 do 18 rokov sa budú vzdelávať v oblasti cudzích jazykov a ďalších športových zručností. Smelé ambície Kohút deklaroval v súvislosti so zlepšením infraštruktúry.
Počas trojročného obdobia vo funkcii prezidenta SZĽH chce s pomocou Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) inovovať slovenské zimné štadióny natoľko, aby spĺňali moderné kritériá a aby im v hierarchii svetovej kvality patrila aspoň siedma priečka. Záverečným bodom programu je organizácia športových podujatí, pri ktorých plánuje od sezóny 2017/2018 upraviť hrací formát všetkých súťaží. Dôraz kladie aj na dva domáce svetové šampionáty - v roku 2017 MS do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi a o dva roky neskôr MS elitnej kategórie v Bratislave a Košiciach.
Turan: Kohút nepochádza z hokejového prostredia
Neúspešný kandidát na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Tibor Turan netajil po voľbách sklamanie, na druhej strane bol preňho výsledok aj určitou úľavou. Z hokeja nechce odísť, no zdôraznil, že prípadnú ponuku na spoluprácu od víťaza Martina Kohúta by neprijal.
Okrem samotnej prehry ho sklamal najmä fakt, že podľa predbežných preferencií od delegátov sa mal stať prezidentom SZĽH on. Nakoniec však prehral o 23 hlasov. "Samozrejme, je to sklamanie, pretože prísľuby, ktoré som mal od klubov, predurčovali našu skupinu vyhrať. To je ďalšia životná skúsenosť, že človek sa musí spoľahnúť iba sám na seba," povedal s trpkosťou v hlase.
Štvrtkový mimoriadny volebný kongres sa natiahol od 10. hodiny rannej do neskorej noci, meno nového prezidenta napokon oznámili symbolicky presne o polnoci. Okrem zdĺhavého kongresu ho sprevádzali aj búrlivé diskusie. "Po tom, čo som tu dnes zažil, sa vlastne aj teším, že to takto vyšlo. Je to aj istá úľava, pretože ľuďom, ktorí budú viesť slovenský hokej, vôbec nezávidím," pokračoval.
Svojmu súperovi ale k víťazstvu športovo pogratuloval, zaprial všetko dobré do budúcnosti, aby sa mu podarilo vyviesť hokej z krízy. Spoluprácu s ním však okamžite po výsledku volieb vylúčil. "V žiadnom prípade nebudem s pánom Kohútom spolupracovať a mám na to osobné dôvody. Počuli ste to v príspevku pána Andreja Gmittera." Generálny manažér bardejovského klubu v ňom poukázal najmä na fakt, že Kohút nepochádza z hokejového prostredia a "nerozumie sa mu". Označil ho za populistu a jeho príchod do hnutia parafrázoval slovami: "Z kukučieho mláďatá teraz vyrástol kandidát."
Po kongrese vznikla zaujímavá situácia, keďže kluby si zvolili za prezidenta práve Kohúta, no do Výkonného výboru väčšinu podporovateľov jeho súpera. "Musím to rešpektovať. Želám im veľa šťastia, aby ukončili spory, vyriešili problémy, aby v slovenskom hokeji konečne zavládol pokoj a aby sme sa tešili zase z dobrých výsledkov," komentoval diplomaticky Turan.
Účasť vo voľbách neľutoval, svoje šance bral celý čas 50 na 50 a prehru o 23 hlasov, čiže menej ako 10% z celkového počtu 277, bral ako prehru v predĺžení. "To, čo spravím, nikdy neľutujem. Boli už aj väčšie sklamania. Keď som išiel do tohto boja, poviem otvorene, čakal som, že to bude ešte horšie. Nakoniec si myslím, že sme v ňom obstáli čestne."
Aj v budúcnosti sa chce Turan venovať hokeju, no ešte nevie, kde to bude. Ako povedal, má viacero ponúk, hoci návrat do Popradu, kde bol dlhoročný funkcionár, ale v súčasnosti vylúčil. "Moja srdcová záležitosť bude vždy Poprad, ale momentálne je tam situácia taká, aká je. Keď je človek 44 rokov pri hokeji, nemôže na neho zanevrieť."
Najbližšie dni strávi oddychom s rodinou. "V sobotu sadnem do lietadla a pôjdem si pozrieť súboj Slovenska s Anglickom na EURO. Budem s oboma dcérami, ktoré žijú vo Francúzsku, vyčistím si hlavu. Teším sa na rodinu, to je teraz prvoradé. Potom sa už sústredím na ďalšiu prácu," dodal.
Lintner: Slovenský hokej jeden veľký krok vpred
Richard Lintner po roku opäť pocítil trpkosť prehry. Vlani na kongrese neuspel v súboji o prezidentskú stoličku s Igorom Nemečkom, tentoraz ťahal za kratší koniec v dueli o miesto vo Výkonnom výbore. Napriek osobnému neúspechu sa tešil z prezidentskej funkcie pre Martina Kohúta, ktorého so svojím hnutím podporoval. "Myslím si, že dnes urobil slovenský hokej jeden veľký krok vpred. To znamená, že je to zaujímavá platforma na to, aby sme urobili aj ďalšie kroky. Martinovi gratulujem. Má pred sebou veľa práce, budem mu držať palce a snažiť sa mu byť nápomocný," povedal šéf Pro-Hokeja.