Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Šport

Ruský výbor sa napriek precedensu CAS neodvolá, zostáva málo času

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Možno však očakávať, že sa odvolajú jednotlivci.

Berlín 25. júla (TASR) - Rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV), podľa ktorého nemôžu na augustových OH v Riu de Janeiro štartovať ruskí športovci s pozitívnou dopingovou minulosťou, vyvolalo búrku nevôle. Oponenti mu vyčítajú najmä dvojaký meter, keďže bývalí hriešnici z ostatných krajín majú do Brazílie zelenú.

Verdikt pripomenul tzv. Osacké pravidlo, ktoré v roku 2011 anuloval Športový arbitrážny súd (CAS). MOV cez atletické MS 2007 v Osake vylúčil športovcov s vyše šesťmesačným zákazom činnosti z najbližších OH na základe článku 45 vtedajšej Olympijskej charty. Krok napadol Olympijský výbor USA (USOC), bojoval proti dvojnásobnému trestaniu. CAS vyhovel Američanom, lebo dištanc nebol v súlade s Kódexom Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorý je súčasť Olympijskej charty rovnako ako spomenutý článok 45. Súd však vyzval WADA a MOV, aby sankcie zlúčili do jedného bodu, neskôr tak došlo k dohode na štvorročnom suspendovaní za závažné prehrešky - takýto trest automaticky zabezpečí vylúčenie z najbližších OH.

"Nedeľňajšie rozhodnutie MOV nie je legálne pre verdikt CAS z minulosti. Navyše, v Riu aj tak budú športovci, ktorí si už odpykali dištanc za užívanie zakázaných látok," pripomenul pre agentúru dpa šéf nemeckej atletiky Clemens Prokop. Podľa prezidenta Ruského olympijského výboru (OKR) Alexandra Žukova sa organizácia napriek precedensu neodvolá, pretože do začiatku sviatku pod piatimi kruhmi zostáva iba jedenásť dní. Možno sa však odvolajú jednotlivci. "Je spravodlivé vylúčiť z OH reprezentantov Ruska s nečistým dopingovým štítom," myslí si ruský minister športu Vitalij Mutko.