Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Šport

V stredu sa začne odpočítavať rok do olympijských hier v Paríži

Na snímke zľava kajakár Denis Myšák, vodná slalomárka Eliška Mintálová, vedúci slovenskej výpravy na letné olympijské hry 2024 v Paríži Roman Buček, stolná tenistka Tatiana Kukuľková a stolný tenista Ľubomír Pištej pózujú počas tlačovej konferencie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) k spusteniu odpočítavania roka do štartu letných olympijských hier v Bratislave v utorok 25. júla 2023. Foto: TASR Jaroslav Novák

Organizátori čelia rok pred štartom hier viacerým výzvam. Veľkou témou je bezpečnosť najmä v súvislosti s otváracím ceremoniálom.

Bratislava 25. júla (TASR) - V stredu odštartuje odpočítavanie jedného roka do Hier XXXIII. olympiády v Paríži. Slovensko má zatiaľ len tri isté miestenky, no kvalifikačné boje v takmer všetkých športoch stále prebiehajú a športový riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a designovaný vedúci slovenskej výpravy Roman Buček verí, že reprezentantov bude viac ako pred dvoma rokmi v Tokiu. V metropole Japonska malo Slovensko 41 športovcov - 27 mužov a 14 žien a bol to v ére samostatnosti historicky najmenší počet slovenských účastníkov OH.

Isté miesta majú zatiaľ len strelci - obhajkyňa olympijského zlata z Tokia 2020 Zuzana Rehák Štefečeková v trape, Vanessa Hocková v skeete a Patrik Jány vo vzduchovej puške na 10 m, pričom bude môcť nastúpiť aj v ľubovoľnej malokalibrovke. "Kvalifikačný proces sa v podstate iba rozbieha a my by sme boli sklamaní, ak by sme mali menej športovcov, ako bolo v Tokiu. Verím, že počet 41 prekročíme," povedal Buček.

Počas uplynulých bol v dejisku hier, kde sa konal seminár národných výborov s organizátormi. Na ňom informovali o priebehu príprav, výstavbe infraštruktúry i ďalších oblastiach. "Organizačný výbor nám predstavil všetky oblasti, ktoré súvisia so zabezpečením a prípravou olympijských hier. Musím povedať, že všetky prebiehajú podľa plánov. Aj my sme presvedčení, že majú všetko pod kontrolou a prípravy prebiehajú tak, ako si predsavzali. Na seminári, ktorý sa spravidla koná rok pred hrami, sa zúčastnili zástupcovia asi 200 olympijských výborov. Otázky, ktoré padli v pléne, boli okamžite zodpovedané aj tie, ktoré boli náročné," uviedol Buček.

Organizátori čelia rok pred štartom hier viacerým výzvam. Veľkou témou je bezpečnosť najmä v súvislosti s otváracím ceremoniálom. V Paríži sa totiž nebude konať na štadióne, ako býva zvykom, ale v centre mesta, pričom výpravy a športovci sa budú plaviť na lodiach po Seine. Podľa organizátorov bude ceremoniál veľkolepý, sledovať na brehoch by ho malo až 500-tisíc ľudí, z toho veľká väčšina zadarmo. Protokolárna časť na Trocadére neďaleko Eiffelovej veže bude už pre platiacich. "Toto bude ja pre nás neznáma, keďže otvárací ceremoniál býva spravidla na obrovských štadiónoch, v uzavretých priestoroch, kde prebieha pred konaním veľmi dôsledná bezpečnostná kontrola. Tentokrát bude na obrovskej ploche v centre Paríža. Výpravy sa budú plaviť asi na 160 plavidlách na šesť km dlhom úseku a na brehoch bude asi 500.000 divákov. Povedali by som, že pre organizátorov je obrovská výzva, ako to z bezpečnostného hľadiska zabezpečiť. Informovali nás, že počet bezpečnostných jednotiek sa zvýši až na 35.000, takže veríme, že to majú pod kontrolou," povedal Buček. V pohotovosti by mali byť aj protidronové systémy či špeciálne kybernetické opatrenia.



Francúzsko v uplynulých týždňoch čelí aj obrovským protestom pre plánovanú dôchodkovú reformu a ďalšie vyvolala smrť 17-ročného mladíka, ktorého zastrelila polícia pri cestnej kontrole. Organizátori však veria, že podobné udalosti nenarušia prípravy ani samotné hry: "Tento problém je na pleciach organizátorov a veríme, že vnímajú situáciu, aká je v Paríži a dokážu zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých. Škvrnou na prípravách je aj júnová razia v sídle organizátorov, ktorá súvisí s podozreniami z korupcie. Polícia zaistila aj sídlo spoločnosti Solideo, ktorá je zodpovedná za stavbu olympijských dejísk. Razie prebehli aj v sídlach viacerých spoločností a konzultantov, ktorí spolupracujú na organizácii hier. Ďalšie vyšetrovanie sa začalo vlani a nasledovalo po audite zo strany francúzskej protikorupčnej agentúry. Zameriava sa na možný konflikt záujmov a klientelizmus. "V súvislosti s budovaním športovísk sú nejaké vyšetrovania, ale toto nebolo predmetom rokovania. No som presvedčený, že to nenaruší prípravy, keďže garancie francúzskej vlády i mesta sú dané," povedal Buček.

Metropola Francúzska privíta športový sviatok od 26. júla do 11. augusta 2024 a stane sa len druhým mestom v histórii, ktoré zorganizuje letnú verziu podujatia tretíkrát (1900, 1924). Doteraz mal túto výsadu iba Londýn (1908, 1948, 2012). Tretím mestom bude v roku 2028 Los Angeles.

Hlavná časť hier sa uskutoční v metropole Francúzska, kde budú niektoré športoviská rozmiestnené pri ikonických pamiatkach ako napríklad plážový volejbal pod Eiffelovkou či moderný päťboj a jazdci na koni vo Versailles. Hry budú hostiť aj ďalšie francúzske mestá, strelci budú súťažiť v Národnom streleckom centre Chateauroux, jachtári v Marseille, futbalisti na viacerých francúzskych štadiónoch, hádzanári aj v Lille. A najvzdialenejšou destináciou budú Tahiti, kde sa stretnú surferi.

Na snímke vedúci slovenskej výpravy na letné olympijské hry 2024 v Paríži Roman Buček počas tlačovej konferencie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) k spusteniu odpočítavania roka do štartu letných olympijských hier v Bratislave v utorok 25. júla 2023.
Foto: TASR Jaroslav Novák


Medzinárodný olympijský výbor (MOV) upravil počet účastníkov OH na 10.500, vďaka čomu sa zníži aj počet členov sprievodu. Medaily sa budú rozdávať v 32 športoch v 329 disciplínach. V programe je aj 22 miešaných súťaží a v 28 športoch je rovné zastúpenie mužov a žien.

Organizátori tvrdia, že plánujú, aby sa hry stali prvým športovým podujatím na svete, ktoré bude "pozitívne z hľadiska klímy". Zároveň chcú využívať aj obnoviteľné zdroje a využiť čo najviac už stojacich športovísk a infraštruktúry. Environmentálna kompenzácia zahŕňa financovanie výsadby stromov na pohlcovanie oxidu uhličitého a projekty na ochranu a obnovu lesov a oceánov.

Otázna je stále účasť športovcov z Ruska a Bieloruska pre vojnový konflikt na Ukrajine. Medzinárodný olympijský výbor potvrdil, že pozvánky na OH odošle 203 národným výborom 26. júla. Na zozname krajín chýba Rusko aj Bielorusko. "Súčasné odporúčania MOV pre medzinárodné federácie a organizátorov športových podujatí o účasti ruských a bieloruských športovcov na medzinárodných súťažiach, sa netýkajú účasti športovcov a ich pomocného personálu s ruským alebo bieloruským pasom na OH v Paríži alebo ZOH v Cortine d'Ampezzo a Miláne v roku 2026. MOV prijme toto rozhodnutie vo vhodnom čase, podľa svojho plného uváženia a bez toho, aby bol viazaný výsledkami predchádzajúcich olympijských kvalifikačných súťaží," uviedol MOV. Okrem Ruska a Bieloruska nedostane od MOV pozvánku do Paríža ani výbor Guatemaly, ktorý suspendovali.

Rozpočet organizačného výboru sa vlani zvýšil o 10 percent na 4,4 miliardy eur. Ďalších 4,4 miliardy eur išlo pre Solideo, orgán poverený výstavbou a rekonštrukciou športových zariadení, celkový rozpočet by tak mal dosiahnuť 8,8 miliardy eur.