Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. január 2025
< sekcia Šport

Slovenský paralympijský výbor kritizuje krátenie financií

Na snímke v popredí zľava predseda SPV Ján Riapoš a paralympionička Michaela Balcová počas brífingu Slovenského paralympijského výboru (SPV) k pripravovanej novele Zákona o športe v Bratislave 13. júla 2022. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Krátenie sa priamo dotklo aj najúspešnejšej slovenskej paralympioničky Henriety Farkašovej.

Bratislava 13. júla (TASR) - Predstavitelia Slovenského paralympijského výboru (SPV) avizovali na stredajšom brífingu v Bratislave ďalšie kroky v reakcii na krátenie financií pre šport zdravotne znevýhodnených. Zníženie podpory zo strany štátu môže podľa nich viesť k výraznému úpadku paralympijského športu na Slovensku. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR uviedlo, že zdravotne znevýhodneným športovcom prispieva štát najviac v histórii, no podľa štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára chýba spoločný návrh logických kritérií na rozdeľovanie finančných prostriedkov medzi jednotlivé organizácie.

"Niekto sa rozhodol, že dostaneme výrazne menej peňazí. A to sme za predchádzajúcich šesť mesiacov mali dve paralympiády - preloženú tokijskú na jeseň 2021 a zimnú v Pekingu na jar 2022," uviedol predseda SPV Ján Riapoš. Výbor sa obrátil s problémom viackrát na ministra školstva Branislava Gröhlinga, no vraj nedostal konkrétnu odpoveď. Ďalším krokom na riešenie situácie je tak založenie transparentného účtu na pomoc slovenským telesne znevýhodneným športovcom, pričom SPV zvažuje obrátiť sa aj na predsedu vlády SR Eduarda Hegera a na predsedu NR SR Borisa Kollára.



"Minister povedal, že si potrebuje vziať ešte čas, aby sa dostal do problematiky. Od tohto stretnutia však uplynulo niekoľko mesiacov, riešenie je v nedohľadne a nám sa na stole kopia faktúry. Štátny tajomník Ivan Husár navyše tvrdí, že športu zdravotne znevýhodnených nerozumie. To sa odzrkadlilo v návrhu prerozdelenia finančných prostriedkov pre tento rok. Prečo ideme opačne, ako v športe zdravých zväzov?," neskrýval frustráciu Riapoš.

Slovenský parašport dostal podľa predsedu SPV po komplikáciách spojených s pandémiou koronavírusu ďalšiu ranu. "Obmedzenia, ktoré spôsobil covid znamenali nárast finančných nákladov na účasť Slovenska na paralympiádach v Tokiu i v Pekingu. Pokiaľ táto krajina nebude mať v budúcnosti olympijských a paralympijských víťazov, zvýši to jej výdavky na zdravotníctvo a sociálne služby. Nepoznám totiž lepších motivátorov ako je Peter Sagan, Petra Vlhová či Henrieta Farkašová. Ak nenastavíme systémové zmeny a opatrenia pre ľudí s telesnými postihnutím, výdavky na starostlivosť o nich budú rásť," načrtol Riapoš pre TASR potenciálny celospoločenský dopad krátenia financií.

Krátenie sa priamo dotklo aj najúspešnejšej slovenskej paralympioničky Henriety Farkašovej. Jej tohtoročné pôsobenie podporí štát sumou 5000 eur. "Za to si nemôžem dovoliť nič, keďže sú to zároveň peniaze aj pre navádzača. Maximálne chodiť do fitka. Som najúspešnejšia paralympionička Slovenska, dlhé roky robím dobré meno krajine, získala som mnoho titulov a napriek tomu mi vyšla takáto smiešna podpora. Netýka sa to iba mňa, ale aj mojich kolegov v tíme. Zrušili nám už aj dve sústredenia a to je paralyžovanie náš najúspešnejší zimný šport. Už dlhšie sme boli poddimenzovaní a naše podmienky sú stále horšie. Ministerstvo školstva dlhodobo ignoruje našu situáciu," opísala situáciu Farkašová, ktorá získala od roku 2010 štrnásť paralympijských medailí (11-2-1).

Na snímke vpravo výkonný riaditeľ SPV Maroš Čambal počas brífingu Slovenského paralympijského výboru (SPV) k pripravovanej novele Zákona o športe v Bratislave 13. júla 2022.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


SPV na stredajšom brífingu tiež upozornil, že ak sa bude situácia vyvíjať takýmto spôsobom aj naďalej, môže to znamenať koniec paralympijských medailí. Tých získalo Slovensko v ére samostatnosti celkovo 131 (43-41-47).

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR reagovalo na slová SPV v tlačovej správe, v ktorej uviedlo, že zdravotne znevýhodneným športovcom prispieva štát najviac v histórii. "V roku 2022 poskytlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR športovcom so zdravotným postihnutím rekordný objem finančných prostriedkov. K dnešnému dňu ich suma dosiahla 4,77 milióna eur," píše sa v správe.

Podľa nej z uvedenej sumy tvorí 2,66 milióna eur príspevok podľa § 76 ods. 6 a § 77 ods. 2 písm. e) zákona č. 440/2015 Z. z., čo zodpovedá minimálne 3,5 % z prostriedkov schváleného štátneho rozpočtu na šport. "Tento príspevok je vyplácaný organizáciám, ktoré zastrešujú hendikepovaných športovcov, teda Slovenskému paralympijskému výboru, Slovenskému zväzu telesne postihnutých športovcov, Slovenskej asociácii zrakovo postihnutých športovcov, Deaflympijskému výboru Slovensko a Špeciálnym olympiádam Slovensko. Okrem uvedeného príspevku štát v tomto roku poskytol osobitné prostriedky na účasť športovcov na Paralympijských hrách a Deaflympijských hrách, na odmeny športovcov so zdravotným postihnutím za výsledky na týchto podujatiach a na prípravu hendikepovaných top športovcov, spolu v sume približne 2,11 milióna eur," uvádza ministerstvo.

"Už začiatkom roka 2020, po svojom nástupe do funkcie, som sa stretol s predstaviteľmi organizácií športovcov so zdravotným postihnutím a opakovane som ich žiadal o spoločný návrh logických kritérií na rozdeľovanie štátnych finančných prostriedkov medzi ich organizácie. V rokoch 2020 a 2021 z dôvodu pandémie boli zablokované zmeny vo financovaní, takže času bolo dosť. Bohužiaľ, spoločný návrh som nikdy nedostal. To je veľká škoda, nakoľko som presvedčený, že spravodlivé rozhodnutie je také, na ktorom sa dohodnú všetci aktéri," uviedol štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Ivan Husár.
Na archívnej snímke štátny tajomník pre šport ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár 21. júna 2021 v Bratislave.
Foto: TASR - Jakub Kotian

"Spravodlivosť = dohoda" bolo mottom medzinárodnej konferencie Fórum inklúzie v športe, ktorú zorganizovalo ministerstvo a zúčastnila sa na nej aj ochrankyňa verejných práv Mária Patakyová a komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. "Aj od tejto konferencie sme si sľubovali, že pomôže vytvoriť dohodu medzi organizáciami s rôznym typom postihnutia. Nestalo sa tak. Nakoľko všetky snahy ministerstva o dohodu zainteresovaných subjektov zlyhali, museli sme pristúpiť k vytvoreniu čo najlogickejšieho vzorca na rozdelenie financií, k čomu nás zaväzovalo programové vyhlásenie vlády SR. Naozaj sme si dali záležať, aby sme porovnali jednotlivé postihnutia z rôznych uhlov pohľadu, čo je v národných športových zväzoch športovcov už dlhodobo akceptované. Počítame s tým, že vzorec, jeho parametre a ich váhy sa budú meniť v prospech veci, zlepšíme zisťovanie vstupných dát a opäť verím, že nám v tom pomôžu prijímatelia príspevkov z tohto koláča," povedal Husár.

Ako sa ďalej uvádza v správe ministerstva, do roku 2022 na prerozdelenie financií medzi športovcov s rôznymi postihnutiami neboli stanovené pravidlá. Replikoval sa približný pomer, ktorý bol stanovený odborným odhadom v dávnejšej minulosti. Tento pomer však nereflektoval reálny prínos organizácií športovcov so zdravotným znevýhodnením pre spoločnosť. Preto ministerstvo v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania použilo na rozdelenie finančných prostriedkov medzi organizácie športovcov so zdravotným postihnutím princíp porovnania viacerých parametrov - obdobný princíp, ako pri organizáciách zdravých športovcov - a rozlišovalo medzi jednotlivými druhmi postihnutia.

V tlačovej správe sa uvádza, že medzi tieto parametre patria:

- počet zdravotne znevýhodnených občanov SR podľa jednotlivých druhov postihnutia,
- počet aktívnych športovcov podľa postihnutia,
- finančná náročnosť vykonávania športov podľa postihnutia,
- počet oficiálnych športov na najvýznamnejších svetových podujatiach (Paralympijské hry, Deaflympijské hry, Hry špeciálnych olympiád),
- športové výsledky reprezentácie SR na poslednej edícii uvedených podujatí,
- podpora paralympizmu.

"Organizáciám bol zároveň priradený základ, rovnaký pre všetky druhy postihnutia. Informácie k jednotlivým parametrom sme získali z databázy Centra vedecko-technických informácií, systému IS RSD, ako aj z web stránok organizácií, ktoré zastrešujú zdravotne znevýhodnených športovcov. Na základe presnosti informácií ministerstvo pridelilo váhy pre jednotlivé parametre. Na dokreslenie uvádzame, že na šport znevýhodnených športovcov v Českej republike štát prispel sumou cca 6 miliónov eur, z toho 183 tisíc eur dostal Český paralympijský výbor na svoje vlastné zabezpečenie," uvádza sa ďalej v tlačovej správe.