Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Šport

Paralympijské: SZRK verí v účasť Slovákov na paralympiáde v Tokiu 2020

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rýchlostná kanoistika hendikepovaných športovcov sa na svetových podujatiach objavuje už štandardne. V roku 2016 v Rio de Janeiro dostane po prvý raz možnosť ukázať sa aj na paralympiáde.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Zástupcovia Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky veria, že už na paralympiáde v Tokiu v roku 2020 budú o medaily bojovať aj dvaja slovenskí reprezentanti. Rýchlostná kanoistika hendikepovaných športovcov sa na svetových podujatiach objavuje už štandardne. V roku 2016 v Rio de Janeiro dostane po prvý raz možnosť ukázať sa aj na paralympiáde.

"V blízkej budúcnosti podpíšeme memorandum o spolupráci, vďaka ktorému sa môžeme začať prezentovať aj ako šport pre hendikepovaných športovcov. Od Slovenského paralympijského výboru, od jej predsedu Jána Riapoša sme dostali prísľub o všemožnej podpore. V liečebnom centre v Kováčovej by sme mali v dohľadnej dobe absolvovať prezentáciu, kde predstavíme možnosti pre hendikepovaných ľudí, ako by sa mohli začať venovať rýchlostnej kanoistike. Pripravíme prezentačné video i brožúrku, ktorá bude k dispozícii všetkým záujemcom. To budú prvé kroky," uviedol v oficiálnej tlačovej správe SZRK jej športový riaditeľ Filip Petrla.

SZRK musí vytvoriť systém, ako naučiť hendikepovaných športovcov jazdiť na kajakoch, trénerov musí oboznámiť so základnými princípmi tréningovej práce. Do Ria to ale Slováci ešte nestihnú. "Máme indície z klubov, že aj na Slovensku sú hendikepovaní, ktorí jazdia na kajakoch, ale zrejme by to už nestihli dostať sa na požadovanú medzinárodnú úroveň. Predsa len, nominačné kritériá sa prísne. Reálnejšie je myslieť na paralympiádu v Tokiu v roku 2020. Tam by sme chceli poslať dvoch našich športovcov. Verím, že sa nám to podarí, a že bude o rýchlostnú kanoistiku ako o paralympijský šport záujem. Nemáme v tomto smere žiadne skúsenosti. Takže uvidíme, čo dokážeme a kam sa posunieme. Všeobecne je ťažké naučiť aj zdravého človeka jazdiť na kajaku, pokiaľ nikdy predtým nič podobné neskúšal. A ešte ťažšie to bude s hendikepovaným športovcom, hoci lode sú tomu prispôsobené. Ideálny typ by bol taký, ktorý predtým aspoň trošku skúšal rýchlostnú kanoistiku, vodný slalom či veslovanie... Nebude ľahké nájsť vážnych záujemcov, naučiť ich všetky zručnosti a ešte zabezpečiť to, aby sa dostali na požadovanú medzinárodnú úroveň. Verím však, že to dokážeme, a že plnohodnotne rozšírime rodinu paralympijských športov," dodal Petrla.