Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Šport

Rusky na turnaji zdolali Belgičanky v oboch dvojhrách

Ruská tenistka Daria Kasatkinová, foto z archívu. Foto: TASR/AP

Daria Kasatkinová si vo dvojhre poradila s Carol Zhaovou.

Praha 2. novembra (TASR) - Ruské tenistky vo svojom úvodnom vystúpení v A-skupine na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej v Prahe zdolali súperky z Kanady 3:0 na zápasy. Daria Kasatkinová si poradila s Carol Zhaovou 6:3, 6:1 a z víťazstva sa tešili Rusky aj v druhom súboji, v ktorom Anastasia Pavľučenkovová zvíťazila nad Rebeccou Marinovou v troch setoch 6:4, 4:6, 6:2.

V záverečnej štvorhre sa bojovalo ešte o skóre a Rusky uspeli aj v nej a to v dvoch setoch 6:3, 6:1. Kanaďanky v úvodnom meraní síl vyhrali nad Francúzkami 2:1, o víťazkách skupiny sa definitívne rozhodne až v stredajšom súboji medzi Ruskami a Francúzkami.

Austrálčanky v B-skupine vyhrali taktiež obe dvojhry nad Belgičankami. Daria Gavrilovová zdolala Greet Minnenovú 6:4, 1:6, 6:4 a Storm Sandersová takisto v troch setoch Elise Mertensovú 3:6, 7:6 (5), 6:0. V záverečnom debli si belgický pár Mertensová, Minnenová poradil s Ellen Perezovovou a Sandersovou 6:2, 6:4. Belgičanky vo svojom úvodnom vystúpení zdolali Bielorusky 2:1 a o postupujúcom do finále sa rozhodne až v zápase medzi Austráliou a Bieloruskom, ktorý je na programe vo štvrtok.

O šancu postúpiť do semifinále prišli v D-skupine Nemky, ktoré prehrali so Švajčiarskom 0:3. Andrea Petkovičová podľahla Viktorii Golubičovej 4:6, 5:7 a Angelique Kerberová nestačila na olympijskú víťazku Belindu Benčičovú po setoch 7:5, 2:6 a 2:6. Nemky nestačili na Švajčiarky ani v záverečnej štvorhre, v pondelok podľahli aj Česku a v skupine obsadia s určitosťou poslednú tretiu priečku. O víťazovi skupiny rozhodne súboj domáceho Česka so Švajčiarskom.

finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej v Prahe:


A-skupina

Ruská tenisová federácia (RTF) - Kanada 3:0
Daria Kasatkinová - Carol Zhaová 6:3, 6:1
Anastasia Pavľučenkovová - Rebecca Marinová 6:4, 4:6, 6:2,
Veronika Kudermetovová, Ľudmila Samsonovová - Gabriela Dabrowská, Rebecca Marinová 6:3, 6:1

tabuľka:
1. RTF 1 1 0 3:0 1
2. Kanada 2 1 1 2:4 1
3. Francúzsko 1 0 1 1:2 0


B-skupina

Austrália - Belgicko 2:1
Daria Gavrilovová - Greet Minnenová 6:4, 1:6, 6:4
Storm Sandersová - Elise Mertensová 3:6, 7:6 (5), 6:0
Ellen Perezová, Storm Sandersová - Elise Mertensová, Greet Minnenová 2:6, 4:6

tabuľka:
1. Austrália 1 1 0 2:1 1
2. Belgicko 2 1 1 3:3 1
3. Bielorusko 1 0 1 1:2 0


D-skupina:
Nemecko - Švajčiarsko 0:3
Andrea Petkovičová - Viktorija Golubičová 4:6, 5:7
Angelique Kerberová - Belinda Benčičová 7:5, 2:6, 2:6
Anna-Lena Friedsamová, Nastasja Mariana Schunková - Viktorija Golubičová, Jil Belen Teichmannová 1:6, 2:6

tabuľka:
1. Švajčiarsko 1 1 0 3:0 1
2. Česko 1 1 0 2:1 1
3. Nemecko 2 0 2 1:5 0

KALIŇÁK:Časť poslancov krúžkovalo len pár stoviek ľudí, aj tak sú v NR

Osem z desiatich Slovákov nikdy v živote na vlastné oči nevidelo politika, ktorého volia, povedal M. Kaliňák (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.