Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Šport

Piastri triumfoval v Bahrajne, líder je naďalej Norris

Austrálsky jazdec McLarenu Oscar Piastri vyhráva Veľkú cenu Bahrajnu formuly 1 na okruhu Sakhir v nedeľu 13. apríla 2025. Foto: TASR/AP

Pre Piastriho to bolo štvrté víťazstvo a 13. pódiové umiestnenie v kariére.

Sachír 13. apríla (TASR) - Austrálčan Oscar Piastri z tímu McLaren zvíťazil na nedeľňajšej Veľkej cene Bahrajnu, štvrtom podujatí tohtoročného seriálu MS F1. Za svojím druhým triumfom v sezóne prišiel spôsobom štart - cieľ. Na pódiu ho doplnil Briti - George Russell na Mercedese a tímový kolega Lando Norris.

Pre Piastriho to bolo štvrté víťazstvo a 13. pódiové umiestnenie v kariére. Dosiahol ho na svojej jubilejnej 50. veľkej cene. Na čele priebežného poradia zostal Norris.

Víťaz kvalifikácie Piastri zvládol štart, hoci Leclerc i Russell na neho okamžite vyvinuli tlak. V štartovom poli došlo k viacerým tesným súbojom, ktoré však nevyústili do kolízie. Najväčší posun zo štartovacej pozície dosiahol pôvodne posledný Bearman, ktorý sa v prvom kole posunul o päť miest. V úvodných kolách boli na čelných pozíciách tesné odstupy na rozhraní DRS. Na tretie miesto sa posunul Norris, ktorý však neskôr dostal päťsekundovú penalizáciu za predčasný posun na štarte. Verstappen, ktorý sa pohyboval v závere prvej desiatky, sa sťažoval na brzdy a v 25. kole sa pred neho dostal Hamilton. Ten mal rýchlosť a v krátkom slede dostal za seba viacerých konkurentov a posunul sa na šieste miesto. V rovnakom kole uspel aj Hamiltonov tímový kolega Leclerc, ktorý sa dostal cez Norrisa na tretie miesto.

Pre úlomky na trati prišlo v 32. kole na trať safety car. Líder Piatri pohodlne prezul na žltú zmes a napodobnili ho aj ďalší. Austrálčan reštartoval preteky v 36. kole a popri viacerých súbojoch zaujali Hamilton s Norrisom, ktorý si dvakrát vymenili pozície. Prvé miesto si držal Piastri pred Russellom a Leclercom. V 46. kole odstúpil Sainz, ktorý mal dieru v bočnej strane monopostu a dostal 10-sekundovú penalizáciu za vytlačenie Cunodu z trate. McLaren zamieril za dvojitým pódiom v 52. kole, keď sa Norris v zákrute dostal pred Leclerca. V záverečnom kole si trúfol aj na Russella, ale manéver z vonkajšej strany zákruty mu nevyšiel.

hlasy (zdroj: Nova Sport):

Oscar Piastri, víťaz: „Máme za sebou fantastický víkend a dnes sme ho uzavreli po tom, čo celý tím odviedol výbornú prácu. Dnešný deň sme zvládli aj vďaka tomu, že sme zvolili správne pneumatiky.

George Russell, 2. miesto: „Všetko som mal pod kontrolou, no odrazu mi začal zlyhávať brzdový systém. Na konci to bolo poriadne stresujúce. Nefungoval mi pedál, ktorý sa buď prepadával, alebo bol krátky. Ak by bolo ešte jedno kolo, asi by sa Lando (Norris) dostal predo mňa. Oscar dnes jazdil vlastnú ligu a gratulujem mu k triumfu. My máme za sebou tri pódiové umiestenia zo štyroch pretekov, čo je tiež dobrý výsledok.

Lando Norris, 3. miesto: „Nemyslím si, že som bol na štarte vpredu. Celkovo to boli zaujímavé preteky s množstvom manévrov. Som sklamaný z toho, že sme nezískali double. Aj tak to však prinieslo nášmu tímu viaceré pozitíva. V závere som sa snažil o druhé miesto, no George (Russell) mal niečo našetrené a udržal si pozíciu.



VC Bahrajnu (57 kôl, 1 kolo: 5,412 km, celkovo: 308,2 km):

1. Oscar Piastri (Aus./McLaren) 1:35:39,435 h, 2. George Russell (V. Brit./Mercedes) +15,499 s, 3. Lando Norris (V. Brit./McLaren) +16,273, 4. Charles Leclerc (Mon./Ferrari) +19,679, 5. Lewis Hamilton (V. Brit./Ferrari) +27,993, 6. Max Verstappen (Hol./Red Bull) +34,395, 7. Pierre Gasly (Fr./Alpine) +36,002, 8. Esteban Ocon (Fr./Haas) +44,244, 9. Juki Cunoda (Jap./Racing Bulls) +45,061, 10. Oliver Bearman (V. Brit./Haas) +47,594, 11. Kimi Antonelli (Tal./Mercedes) +48,016, 12. Alex Albon (Thaj./V. Brit./Williams), 13. Nico Hülkenberg (Nem./Kick Sauber) +53,472, 14. Isack Hadjar (Fr./Racing Bulls) +56,314, 15. Jack Doohan (Aus./Alpine) +57,806, 16. Fernando Alonso (Šp./Aston Martin) +1:00,340 min., 17. Liam Lawson (Aus./Red Bull) +1:04,435, 18. Lance Stroll (Šp./Aston Martin) +1:05,489, 19. Gabriel Bortoleto (Braz./Kick Sauber) +1:06,872

nedokončil: Carlos Sainz (Williams)


priebežné poradie (po 4 z 24 pretekov):

1. Norris 77 bodov, 2. Piastri 74, 3. Verstappen 69, 4. Russell 63, 5. Leclerc 32, 6. Antonelli 30, 7. Hamilton 25, 8. Albon 18, 9. Ocon 14, 10. Stroll 10, 11. Hülkenberg 6, 12. Gasly 6, 13. Bearman 6, 14. Cunoda 5, 15. Hadjar 4, 16. Sainz 1, 17. Lawson 0, 18. Bortoleto 0, 19. Doohan 0, 20. Alonso 0


Pohár konštruktérov:

1. McLaren 151 bodov, 2. Mercedes 93, 3. Red Bull 71, 4. Ferrari 57, 5. Haas 20, 6. Williams 19, 7. Aston Martin 10, 8. Racing Bulls 7, 9. Kick Sauber 6, 10. Alpine 6

ONLINE: Sledujeme dianie po úmrtí pápeža Františka

Vo veku 88 rokov v pondelok zomrel pápež František. Teraz.sk prináša ONLINE najnovšie informácie v súvislosti s úmrtím hlavy katolíckej cirkvi.

,aktualizované 

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.

- Českí hasiči približne po 22 hodinách lokalizovali rozsiahly požiar plastov pri obci Rynholec v Stredočeskom kraji. Oheň sa už nešíri, zásah však bude podľa odhadu trvať ešte niekoľko dní.

- Izraelské orgány našli pozostatky 40-ročného muža, ktorý sa v pondelok stratil na pobreží mesta Chadera krátko po ohlásení útoku žraloka.

- Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová verí, že existuje priestor na rokovania Európskej únie (EÚ) s USA o clách.

- V okresoch Námestovo, Košice, Košice-okolie a Tvrdošín sa môžu vyskytnúť prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého stupňa a pre okres Námestovo druhého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Dánska vláda plánuje minúť 4 miliardy dánskych korún (536 miliónov eur) na nákup 26 plavidiel určených na hliadkovanie, riešenie únikov ropy a dohľad nad podmorskými káblami, vyhlásil minister obrany Troels Lund Poulsen.

- Nemecká Spolková spravodajská služba (BND) nemá povinnosť zverejniť závery vyšetrovania o pôvode vírusu Sars-CoV-2 spôsobujúceho ochorenie COVID-19, uviedol nemecký Spolkový správny súd.

- V sobotu (26. 4.) by mohol byť na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka štátny smútok. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Kabinet má o jeho vyhlásení rozhodnúť v stredu (23. 4.).

- Americký výrobca lietadiel Boeing oznámil, že predá časti svojej divízie Digital Aviation Solutions súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo za 10,55 miliardy USD (9,29 miliardy eur).

- Slovenský hokejista Martin Fehérváry nedohrá sezónu v zámorskej NHL. Dvadsaťpäťročný obranca Washingtonu Capitals utrpel v závere základnej časti zranenie pravého kolena a musel absolvovať operáciu menisku.

- Vladimír Országh povedie slovenskú hokejovú reprezentáciu v pozícii hlavného trénera aj na tohtoročných majstrovstvách sveta vo Švédsku a Dánsku. Taktovku preberie po Craigovi Ramsaym, ktorému aktuálny zdravotný stav po zápale pľúc neumožňuje účasť na šampionáte.

- Česko bude na pohrebe pápeža Františka, ktorý sa uskutoční v sobotu vo Vatikáne, zastupovať premiér Petr Fiala.

- Švédsko, Fínsko, Nórsko a Litva plánujú posilniť svoje obranné kapacity v oblasti Baltského mora spoločným nákupom niekoľkých stoviek bojových vozidiel CV90.