Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Šport

Po 12. dni bol Schranz medzi päticou najlepších strelcov turnaja

Na snímke zľava autor gólu Ivan Schranz (Slovensko) a Lukáš Haraslín (Slovensko) sa tešia po góle počas zápasu základnej E-skupiny Slovensko - Ukrajina na ME 2024 vo futbale v nemeckom meste Düsseldorf v piatok 21. júna 2024. Foto: TASR - Martin Baumann

V počte asistencií viedli Holanďan Nathan Ake, Rumun Dennis Man, Remo Freuler zo Švajčiarska a Chorvát Ante Budimir, ktorí prihrali na dva góly.

Berlín 26. júna (TASR) - Slovenský futbalista Ivan Schranz bol s dvoma gólmi po 12. hracom dni ME najlepší strelec šampionátu spoločne s Nemcami Jamalom Musialom a Niclasom Füllkrugom, Gruzíncom Georgesom Mikautadzem a Holanďanom Codym Gakpom. Aspoň raz sa strelecky presadilo ďalších 62 hráčov.

V počte asistencií viedli Holanďan Nathan Ake, Rumun Dennis Man, Remo Freuler zo Švajčiarska a Chorvát Ante Budimir, ktorí prihrali na dva góly. Strelecky najaktívnejší boli po 12. dni kontinentálneho šampionátu domáci Kai Havertz a Francúz Kylian Mbappe s 10 pokusmi.

Nemci boli na čele streleckých pokusov tímu (57) i strelených gólov (8). Slováci sa v úvodných dvoch zápasoch dostali k 24 strelám a patrilo im priebežné 18. miesto. Prezentovali sa 49-percentným držaním lopty (14. priečka).

Štatistiky hráčov po 12. hracom dni ME v Nemecku:

góly: 1. Ivan SCHRANZ (SR), Jamal Musiala, Niclas Füllkrug (obaja Nem.) a Georges Mikautadze (Gruz.), Cody Gakpo (Hol.) všetci 2 góly, 6. Michel Aebischer (Švajč.) a ďalších 62 hráčov po 1

asistencie: 1. Nathan Ake (Hol.), Dennis Man (Rum.), Remo Freuler (Švajč.), Ante Budimir (Chor.) všetci po 2 asistencie, 5. Juraj KUCKA, Lukáš HARASLÍN (obaja SR) a ďalších 42 hráčov po 1

počas streleckých pokusov: 1. Kylian Mbappe (Fr.), Kai Havertz (Nem.) obaja 10, 3. Cristiano Ronaldo (Port.), Romelu Lukaku (Belg.) obaja 9, 5. Alvaro Morata (Šp.) 8... HARASLÍN, SCHRANZ (SR) po 3

ŽK: 1. Jonathan Tah (Nem.), Silvan Widmer (Švajč.), Scott McTominay (Škót.), Rodri (Šp.), Dodi Lukebakio (Belg.), Rafael Leao (Port.), Abdülkerim Bardakci (Tur.), Riccardo Calafiori (Tal.), Patrick Wimmer (Rak.), Morten Hjulmand (Dán.), Erik Janža (Slovin.) všetci po 2, 12. SCHRANZ 1

ČK: 1. Ryan Porteous (Škót.) 1

štatistiky tímov:

góly: 1. Nemecko 8 gólov, 2. Rakúsko 6, 3. Švajčiarsko, Španielsko a Portugalsko po 5, 6. Holandsko 4, 13. SLOVENSKO a ďalších 12 tímov po 2

počet streleckých pokusov: 1. Nemecko 57 strel. pokusov, 2. Rakúsko 51, 3. Španielsko a Francúzsko 48, 5. Chorvátsko a Dánsko 42... 18. SLOVENSKO 24

držanie lopty: 1. Nemecko 64,3 percent, 2. Portugalsko 62,5, 3. Anglicko 59,7, 4. Ukrajina 56, 5. Belgicko 55,5, 6. Chorvátsko 55,3 ..., 14. SLOVENSKO 49

ŽK: 1. Maďarsko a Rakúsko 10 žltých kariet, 3. Švajčiarsko a Srbsko 8, 5. Chorvátsko, Taliasko, Albánsko a Poľsko po 7 ..., 23. SLOVENSKO 1

ČK: 1. Škótsko 1

Streda poteší teplotami do 20 stupňov Celzia

Prevažne polooblačno.

- Americký herec Robert De Niro v utorok na otváracom večere 78. ročníka filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes prevzal Zlatú palmu za svoje celoživotné dielo, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Americká vláda v utorok oznámila, že osem federálnych agentúr škrtne granty pre elitnú Harvardovu univerzitu za ďalších 450 miliónov dolárov (približne 403 miliónov eur).

- Pápež Lev XIV. bude komunikovať s veriacimi prostredníctvom oficiálnych účtov na sieti X a Instagram, ktoré využívali jeho predchodcovia - pápež František a pápež Benedikt XVI.

- Albánska Socialistická strana (PS) premiéra Ediho Ramu podľa očakávania zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách. Vyplýva to z utorkových oficiálnych výsledkov po spočítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov.

- Utorková nočná uzávera diaľnice pod Tatrami vrátane tunela Bôrik , o ktorej v priebehu dňa na sociálnej sieti informovala polícia, sa odkladá.

- Americký prezident Donald Trump sa v stredu počas návštevy Rijádu krátko stretne so sýrskym prezidentom Ahmadom Šarom, informoval v utorok server Axios, ktorému plán schôdzky potvrdil predstaviteľ Bieleho domu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že ak by sa americký prezident pridal k možným rusko-ukrajinským mierovým rokovaniam, mohlo by to dať šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi podnet na účasť.

- Spojené štáty a Saudská Arábia v utorok podpísali dohodu o predaji zbraní za takmer 142 miliárd dolárov. Dohoda, ktorú Biely dom označil za najväčšiu svojho druhu v dejinách, poskytne Rijádu najmodernejšie bojové vybavenie, informovala agentúra AFP.

- Séria zemetrasení zasiahla v utorok okolo poludnia vulkanicky aktívnu oblasť pri talianskom meste Neapol známu ako Flegrejské polia.

- Hokejový útočník Rodrigo Abols posilní lotyšskú reprezentáciu na MS vo Švédsku a Dánsku. Potvrdil to generálny manažér Rudolfs Kalvitis. Abolsov tím Lehigh Valley Phantoms totiž nepostúpil do ďalšieho kola play off v nižšej zámorskej súťaži AHL.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok vyhlásil, že armáda sa v nasledujúcich dňoch chystá vstúpiť do Pásma Gazy v plnej sile. Cieľom je zničiť palestínske militantné hnutie Hamas.

- Na možné rusko-ukrajinské rokovania v tureckom Istanbule tento štvrtok prídu za americkú stranu vyslanci prezidenta USA Donalda Trumpa Steve Witkoff a Keith Kellogg.

- Novým slovenským veľvyslancom v Česku sa od utorka oficiálne stal akademik a filozof Martin Muránsky. Prezident ČR Petr Pavel od neho na Pražskom hrade prevzal poverovacie listiny

- Ministerstvo vnútra (MV) SR nenakúpi čiapky od spoločnosti Rempo. Zmluvy vypovedá a podá trestné oznámenie. TASR o tom v utorok informoval tlačový odbor MV SR.

- Úrad boja proti organizovanej kriminalite koncom apríla prerušil trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica (Smer-SD) po vlaňajšom atentáte. Pre TASR to uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

- Pápež Lev XIV. v liste židovským komunitám vo svete prisľúbil, že rímskokatolícka cirkev s nimi chce posilniť dialóg.

- Utorkový dobrovoľný tréning slovenskej hokejovej reprezentácie absolvovalo kvarteto hráčov a dvaja brankári. Menovite boli na ľade Dalibor Dvorský, Patrik Hrehorčák, Michal Beňo a uzdravený Matej Kašlík. Spolu s nimi brankári Patrik Rybár a Adam Húska.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa. Zaoberať sa tým chce aj na rokovaní vlády.

- Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Nákup čiapok považuje za predražený.

- Americký prezident Donald Trump ponúkol, že sa zúčastní na potenciálnych ukrajinsko-ruských mierových rokovaniach, ktoré by sa mohli konať vo štvrtok v tureckom Istanbule.